Prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | foto: koláž iDNES.cz

Zeman přirovnává Zaorálka k Chamberlainovi, ustupujícímu Hitlerovi

  • 412
Dárek, chamberlainovský deštník, posílá prezident Miloš Zeman šéfovi české diplomacie Lubomíru Zaorálkovi. Chce tím vyjádřit nesouhlas s údajnou politikou „appeasementu“ současné české vlády vůči Islámskému státu. Zaorálek v úterý kritizoval Zemanovu výzvu k útoku stálých členů Rady bezpečnosti OSN na Islámský stát.

„Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zaorálek to už nekomentoval.

Ministr zahraničí Zemanův projev z tohoto týdne označil za výzvu ke křížové výpravě. „Nejedná se tady o křížovou výpravu, ta by znamenala plošnou okupaci,“ řekl v pátek Ovčáček na Hradě na tiskové konferenci. Prezident podle něj nemluvil o invazi, ale o cílených útocích na výcviková střediska teroristů.

A co přesně má znamenat deštník jako dárek pro Zaorálka a připomenutí „appeasementu“? Jde o politiku ustupování zlu, jak se chovaly ve 30. letech minulého století západní mocnosti vůči posilujícímu nacismu.

Jedním z představitelů appeasementu byl bývalý britský premiér Neville Chamberlain. Ten byl u podpisu Mnichovské dohody, kterou Velká Británie a Francie kývly Hitlerovi na obsazení českého pohraničí. Druhé světové válce ale politika ústupků nacistickému Německu nezabránila.

Kvůli čemu roztržka mezi prezidentem a ministrem zahraničí, která eskaluje už několik dní, vznikla? „Potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci, akci vedenou na mezinárodní úrovni,“ prohlásil Zeman na mezinárodní konferenci Let My People Live! na Pražském hradě k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz a Auschwitz-Birkenau u polské Osvětimi (více o Zemanových slovech čtěte zde).

„Akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měly vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti, akci, která by eliminovala v zárodku výcvikové tábory teroristů, která by nepracovala s bezvýchodným plošným obsazováním území, ale využívala moderních technických prostředků, například bezpilotních letadel a podobně, akci, v níž by se celé mezinárodní společenství spojilo proti svému úhlavnímu nepříteli,“ uvedl v projevu na Hradě český prezident (celý text projevu najdete zde).

Zeman vrací Zaorálkovi, že jeho válečnou chuť přirovnal k Bushovi

„Nenechme se zjančit teroristy. Takže máme vyhlásit křižáckou válku? Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl! My musíme především uhájit a ochránit náš normální život, který tady v České republice, v Paříži, v Evropě žijeme,“ reagoval na Zemana ministr zahraničí Zaorálek (více čtěte zde).

Ve středu po jednání vlády připomněl, že Česká republika je členem šedesátičlenné koalice zemí, které postupují proti Islámskému státu. Podle Zaorálka se Česká republika podílí na humanitárních akcích i na „odřezávání“ teroristů od finančních zdrojů, na spolupráci zpravodajských služeb a na spolupráci s umírněnými režimy. Některé země se přímo podílejí na leteckých úderech v Sýrii a Iráku na oblasti ovládané tzv. Islámským státem. K pozemní invazi se ale země, jež se spojily proti teroristům, zatím nepřistoupily.

„To tady kdysi vyhlašoval George Bush, vyrazilo se do Iráku a výsledkem je země, která je ve strašném stavu dodnes,“ řekl Zaorálek, který si kvůli tomu se Zemanem domluvil separátní schůzku (více čtěte zde). A právě přirovnání k Bushovi nyní Zeman Zaorálkovi vrací přirovnáním k Chamberlainovi.

Podívejte se na část Zemanova projevu:

23. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue