Zelená pověra nezahřeje! Horníci demonstrovali v Praze proti limitům

  • 671
Před budovou ministerstva průmyslu a obchodu demonstrovalo asi sedm set horníků za úplné prolomení limitů těžby uhlí. Tato krajní varianta totiž nemá podporu ani ministra průmyslu Jana Mládka. Přestože je zastáncem tvrdší z kompromisních variant, vysloužil si od protestujících označení Vrah horníků.

Ani ne hodinová demonstrace se obešla bez incidentů. Horníci v zelených kšiltovkách pískali na píšťalky a drželi transparenty s nápisy „Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo“, „Zelená pověra domov nezahřeje“ nebo „Uhlí hřeje milion domácností“. Na sobě měli placky s Mládkovou karikaturou a nápisem Vrah horníků nebo Volím teplo.

Ministr Mládek je však na pracovní cestě v Indii. Protestující si vyslechli jeho vzkaz tlumočený mluvčím, projevy svých řečníků a zase odjeli domů.

„Nechci být pesimista, ale cítím sklíčenost. Ze strany ministerstva nezazněl žádný argument, který by byl konkrétní a který by nám dával větší naději na prolomení limitů. V lomu ČSA pracuji dvacet let a vůbec si nedokážu představit, co bude, když limity neprolomí. Co budu dělat? Jak se říká mládí ‚tam‘, do důchodu daleko… V Mostě a okolí je to s prací bída, a stěhovat se jinam? Máme tam rodiny, přátele,“ zhodnotil demonstraci Jiří Köhler z lomu ČSA. 

Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel na demonstraci řekl, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná, protože horníkům nepomůže a zároveň se proti ní staví také obyvatelé a ekologické organizace. Naznačil, že budou následovat další demonstrace, kdy a kde ale nechtěl předjímat.

Na demonstraci přijeli i havíři z Ostravska

Z parkoviště u mosteckého zimního stadionu ráno odjelo do Prahy  jedenáct autobusů plných horníků převážně ze společnosti Severní energetická vlastněné Janem Dienstlem, Pavlem Tykačem a Tomášem Fohlerem. Její lom ČSA je nejproblematičtější. Ohrožuje totiž město Horní Jiřetín a vesnici Černice. Před zbouráním je chrání právě limity stanovené vládou v roce 1991.

„Horníci říkají, že je štve, že politici chtějí omezit těžbu, aniž by nabídli alternativu jiných pracovních míst. Říkají, že se mluví jen o bourání obcí, a ne o tom, že bez těžby o práci přijdou celé rodiny, mladí budou z Mostecka odcházet a zvýší se kriminalita,“ popsala během cesty náladu mezi horníky reportérka MF DNES, která s nimi jela v jednom z autobusů.

Další autobusy vyjely z Chomutova a Litvínova, do Prahy ale dorazili i horníci z Ostravska.

„Přijeli jsme podpořit naše kolegy. Štve nás, že nám vláda není schopná zajistit práci. Bez práce nejsou koláče,“ řekl například havíř Josef Hlaváč z Karviné.

Od Severní energetické mají protestující plnou podporu. Odbory jim platí autobusy, jídlo a pití na cestu a firma jim účast započítá jako odpracovanou směnu.

Firma zároveň na čtvrtek zadala do deníků celostránkové inzeráty, podle kterých horníci demonstrují za levné teplo. Tímto apelem se Severní energetická snaží získat veřejnost na svou stranu už delší dobu.

„Jde především o zachování levného tepla pro čtyři miliony lidí v ČR a udržení či dokonce zvýšení zaměstnanosti na celém Mostecku. Konec uhlí z lomu ČSA znamená konec nejlevnějšího tepla pro polovinu Prahy, pro Strakonice, Otrokovice a další města a podniky. Na Mostecku přibudou další tisíce nezaměstnaných, jejichž místa jsou navázána na obsluhu dolu i na spotřebu horníků,“ tvrdí mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Jednání o limitech jde do finále

Horníci demonstrovali proto, že jednání o limitech jde do finále. Druhého února o nich bude jednat velká tripartita a v březnu ministr průmyslu Jan Mládek předloží vládě čtyři varianty, ze kterých kabinet jednu vybere.

Kam až může postoupit těžba uhlí

První varianta počítá se zachováním limitů, druhá s jejich prolomením jen na lomu Bílina vlastněném ČEZ, třetí navíc i s částečným prolomením na lomu ČSA a čtvrtá s úplným zrušením. Mládek už řekl, že vládě jako nejschůdnější představí varianty dvě a tři. Sám preferuje variantu tři, tedy prolomení limitů na Bílině a částečně i na lomu ČSA (více o Mládkově postoji čtěte zde).

Tato varianta by znamenala zbourání pětiny Horního Jiřetína, celkem 170 domů, a v budoucnu nejspíš pozvolný zánik města. Místní proti tomu demonstrovali ve středu (o demonstraci v Jiřetíně zde).

Tato varianta se však nelíbí ani těžařům, podle kterých by taková těžba nebyla ekonomická. Požadují proto úplné zrušení limitů a zbourání celého města.

Lom ČSA by měl skončit kolem roku 2022. Pokud by vláda limity úplně prolomila, lom by pokračoval v těžbě dalších 750 milionů tun uhlí. Podle Dienstla by se tím životnost dolu prodloužila o 150 let.

Proti bourání domů se ale už vyslovili předsedové všech tří vládních stran.

,