Bezpilotní dron monitoroval nedávno i situaci u muničního skladu ve Vlachovicích. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Dohled z nebes. Drony ohlídají břeclavskou chemičku, chtějí je i hasiči

  • 8
Stačí naprogramovat trasu a malý letoun s kamerou zkontroluje z ptačí perspektivy třeba průběh stáčení fosforu nebo stav zásobníků. V břeclavské chemičce Fosfa budou mít díky dronům pod kontrolou i místa, kam lidské oko nedohlédne, budou strážit rozlehlý areál od Dyje až po Poštornou.

„Účelem bude přesné zjišťování stavu jednotlivých částí areálu, zabezpečení a ochrana objektů. Drony budeme využívat například i k monitoringu stavu komínů nebo jako bezpečnostní prvek při výškových či nebezpečných pracích,“ upřesňuje šéf kanceláře generálního ředitele Zbyněk Šolc.

Kromě toho budou bezpilotní letouny hlídat také případný únik energií. Například tepelné, který ve firmě vzniká ve výrobnách či na budovách.

„Jejich úkolem bude také soustavné sledování energetických tras, potrubních mostů, sloupů vysokého napětí. V plánu je využití ke sledování environmentální problematiky v celé společnosti, například infrakamerou,“ upřesňuje Šolc. Ve Fosfě zatím mají jeden dron v testovacím provozu.

„Nyní čekáme dodávku dalších dvou s lepšími technickými parametry,“ podotýká Zbyněk Šolc. Jak s novou technikou zacházet, to se budou zaměstnanci učit „za provozu“. Do rukou drony dostanou podnikoví hasiči či lidé ze správy budov a areálu.

Pomáhaly při sesuvech

O využívání dronů uvažují i jihomoravští hasiči. Jak s nimi pracovat, si vyzkoušeli například při loňských sesuvech půdy ve Strachotíně (více o sesuvech zde). Nebo při cvičení složek integrovaného záchranného systému nazvaném Ergon, které se odehrálo loni v dubnu v Brně.

„Tato technika se hodí například u rozsáhlejších požárů porostů. Drony by nám mohly z výšky ukázat situaci a na rozdíl od nynější praxe by nebylo potřeba letadlo. Využití mohou mít i u požárů větších objektů. Velitel zásahu by díky dronu měl mnohem lepší přehled o situaci v rozlehlém areálu,“ podotýká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nabízí se také využití dronů při monitoringu rozvodněných řek či sesuvů půdy. Z výšky by mohli hasiči rychleji a reálněji zhodnotit rozsah kritické situace. Nakupovat techniku ale hasiči nechtějí. „Spíše než o tom, že bychom drony vlastnili, uvažujeme o využití služeb externí firmy, pokud by to bylo v případě nějakého zásahu třeba,“ upřesnil Mikoška.

Ještě před třemi měsíci uvažovalo o používání dronů i Ředitelství silnic a dálnic. Bezpilotní letouny měly hlídat například firmy přímo na stavbách. Investor by tak mohl předejít pozdějším sporům o vícepracích či množství použitého materiálu. „V tuto chvíli ale není využívání dronů aktuální,“ uvedla mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Původně pro vojáky

Nejvýkonnější bezpilotní stroje jsou vojenská záležitost, ty české původně sestrojili odborníci z Vojenského technického ústavu pro vojáky v Afghánistánu. Nedávno jeden ze tří prototypů mapoval situaci ve zničeném muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku (více se dočtete zde).

V tomto případě rozhodně nešlo o žádný modýlek na hraní, který ve vzduchu vydrží třeba jen 7 minut. Tady je potřeba téměř hodina.

„Jak se říká, musí být vojáků vzdorný. Takže to není hračka, která nesnese tvrdší přistání,“ podotkl k tomu Jiří Kuzdas z ústavu. Tyto speciální drony si ale vyžádají jen výjimečné situace.

Jak drony fungují a co všechno umí, se podívejte zde:

2. května 2013