Výroba Škody Yeti v Kvasinách | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Škoda láme rekordy, přesto chce šetřit na lidech. Odbory mluví o stávce

  • 358
V mladoboleslavské Škodě Auto houstne atmosféra. Strašákem až osmi set zaměstnanců se stala zkratka HPO, neboli plán firmy vyčlenit některé profese do externích firem a zajistit efektivnější chod celé automobilky. Vedení čeká nelehké vysvětlování. V době, kdy se firmě rekordně daří, odbory hrozí stávkou.

Jde o součást plánu, který se v automobilce skloňuje pod zkratkou HPO, široké veřejnosti neznámou. Ta v překladu znamená vysoce výkonnou organizaci, kterou automobilka chce být. Slibuje si od ní, že některé podle ní zbytečné služby přenechá externím firmám a sama se bude věnovat podstatným činnostem přímo souvisejících s výrobou.

Zaměstnanci se však obávají, že pod jinými firmami po čase přijdou o vysoké mzdy v automobilce a desítky dalších výhod. Z podniku rozhodně odcházet nehodlají.

Automobilka zaměstnance uklidňuje, ztráta benefitů podle ní nehrozí. „Pokud by došlo k vyčlenění určitých činností, žádný zaměstnanec o pracovní místo nepřijde. Buď dostane novou pracovní nabídku ve Škoda Auto nebo přejde k dodavateli s garancí stejných podmínek jako měl doposud,“ sdělila iDNES.cz Jana Bahníková z oddělení komunikace firmy.

O HPO se ve firmě mluví několik měsíců, v posledních dnech však začíná dostávat konkrétní podobu. Firma navrhla v nářaďovně vyčlenit v první vlně 48 lidí, v druhé 50 lidí, jedna z poradenských firem doporučila hned 550 lidí. O dalších činnostech se mluví.

Dotčeným asi osmi stovkám zaměstnanců ze zhruba 24 tisíc se plány nelíbí, v úterý se rozhodli více protestovat. „Došlo k útoku na pracovní místa a zaměstnanci se vzbouřili. Udělali jsme mítink ostřejšího charakteru a slíbili jsme si tam, že budeme pokračovat třemi dalšími kroky, pokud se přístup firmy nezlepší,“ řekl MF DNES předseda Podnikové rady Odborů KOVO MB Jaroslav Povšík. „Druhým krokem může být společná demonstrace u Pentagonu (sídlo vedení, pozn. red.), následovat může akce hodina minus a nakonec můžeme přistoupit k časově neomezené stávce,“ varoval Povšík.

Firma však proces HPO bráni. „Právě díky HPO bude Škoda Auto lépe připravena na budoucnost, zajistí si konkurenceschopnost a další růst. Bude tak schopna zajistit zaměstnanost ve všech svých závodech,“ uvedla Bahníková.

Počet prodaných vozů

Mimo firmu mají jít například některé činnosti ve výrobě nářadí, externí firmy mají obstarat i část vývojových prací. Firma na dotazy oficiálně neodpověděla, šéf automobilky Winfried Vahland však už na podzim řekl odborářům, že konkurence nespí. Podle Vahlanda má plán pomoci být pružnější a reagovat na aktuální situace. „Je to projekt, který je důležitý pro přežití tohoto podniku,“ řekl odborářům.

Konkurence nespí

Neznamená to však, že by vedení automobilky očekávalo zhoršení situace na trhu a pokles výroby, jen čím dál ostřejší konkurenci. Nespokojenost odborářů přichází v době, kdy začnou v automobilce každoroční dohady o výši mezd.

Podle Povšíka mají odbory špatné zkušenosti s vyčleňováním. Zaměstnanci prý přijdou o většinu výhod zaměstnanců ve Škodovce. „Obrovsky tam klesnou hodnoty lidství, benefitů, zastupování. To nemůžeme připustit,“ řekl Povšík. Škodovácké odbory patří tradičně k nejsilnějším v republice, sdružují přes tři čtvrtiny zaměstnanců firmy.

Škoda má momentálně z trojice českých automobilek nejmenší počet vyrobených aut na zaměstnance (zhruba 30 aut), což s oblibou zdůrazňuje například konkurenční Hyundai (93 aut). Nejde však o srovnatelná čísla, v Nošovicích a Kolíně, kde vyrábí TPCA, jsou pouze montovny, Škoda má v celkovém počtu i lidi na vývoj či odbyt.

Kde se prodává nejvíc škodovek

Z velké části může jít však jen o opatření na efekt, investorům se líbí snižování počtu zaměstnanců a už příliš neřeší, že nákup stejné práce od externích firem může vyjít dráž.

Firma Škoda kromě projektu HPO nasadila i další programy, kterými šetří náklady. Už několik let snižuje personál v nepřímé oblasti, tedy mezi techniky, průměrně o tři procenta ročně.

Loni na podzim se podle týdeníku Škodovácký odborář také po vzoru mateřského Volkswagenu změnila řídící struktura. Ve firmě totiž pracovalo příliš mnoho vedoucích a koordinátorů na příliš málo podřízených. Vedoucích pracovníků tak teď ubude. Z poměru jeden vedoucí na zhruba pět podřízených se chce podnik dostat na poměr 1 : 8.

Podívejte se, jak vypadá výroba škodovky od začátku do konce:

9. července 2014