Wilsonův most má osm měsíců po opravě zvlněnou vozovku, nikdo neví proč

  • 12
Na plzeňský Wilsonův most, který loni prošel náročnou opravou za více než 50 milionů korun, se budou muset vrátit dělníci. Po osmi měsících plného provozu jsou totiž v dlážděné vozovce vymačkané koleje od vozidel. Proč se tak stalo, zatím nikdo neví.

Při jízdě trolejbusem po Americké třídě směrem k hlavnímu vlakovému nádraží cestující cítí pořádné zhoupnutí v místech, kde kostky střídá asfalt. O problémech ví město i stavební firmy.

Rudolf Kejzlar z oddělení realizace a kontroly staveb technického úřadu magistrátu ale říká, že nikdo neví, jak k potížím mohlo dojít. „Podkladem je beton, technologické přestávky byly dodržované, konstrukční vrstvy jsou podle projektu. Na mostě je ale obrovské zatížení dopravou,“ uvedl Kejzlar.

Robert Vraštil ze společnosti SMP, která zastřešovala stavební firmy opravující most, uvedl, že vše budou řešit po zimě.

„Přes zimu do vozovky nemá cenu sahat, uvidíme po ní. Záruka je pětiletá, ale je otázkou, jestli je třeba dobře projekt. Při stavbě jsme postupovali podle něj, všechny zkoušky materiálů i hutnění vyšly,“ říká Robert Vraštil.

Jedno z vysvětlení by podle něj mohlo být, že po rozšíření chodníků teď mají auta a trolejbusy místo původních tří jízdních pruhů na mostě jen dva. „Teď se jezdí jen v jedné koleji,“ nabízí jednu z možných příčin vymačkané dlažby. Ale jasno bude podle něj skutečně až na jaře.

Kromě podélných kolejí se v mostu objevují i větší vymačkaná místa před semaforem ve směru od nádraží ke kruhovému objezdu. Je to v místech, kde pravidelně zastavují trolejbusy na červenou.

Kola busů působí právě v těchto místech na vozovku stejnými silami jako v zastávkách. Tam také brzdí a rozjíždějí se. „Kostky v zastávkových zálivech jsou ještě navíc zalité cementovou hmotou, ale i tak se musí velice často opravovat,“ podotýká Luděk Kejzlar z technického úřadu magistrátu.

Technický náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář potvrdil, že o potížích s vozovkou na mostě vědí. „Situaci monitorujeme, ale v zimním období nám nepřijde dobré s tím něco dělat. Na jaře necháme vše zkontrolovat a proměřit, pokud údaje nebudou vyhovovat, uplatníme reklamaci. Samozřejmě nevím, jakým způsobem by pak došlo k opravě, jestli přeskládáním kostek nebo firmy zvolí jinou technologii,“ uvedl Pavel Šindelář.

Stavební společnosti daly na opravený most pětiletou záruku. To znamená, že když se pustí do vyrovnání dláždění, město by to nemělo stát ani korunu.

Oprava Wilsonova mostu, který je starý více než sto let, začala v roce 2013 a trvala 10 měsíců. Město podle původních propočtů projektantů odhadovalo náklady na opravy kolem 70 milionů korun, vysoutěžená cena byla nakonec 52 milionů.

Uzavírka mostu kvůli opravě začala v červenci 2013

15. července 2013