Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a prezident Miloš Zeman | foto: koláž iDNES.cz

Nahrává džihádistům, přitvrdil Zaorálek kritiku válečných plánů Zemana

  • 493
Není možné strategii proti Islámskému státu zjednodušit na to, že tu budeme pořádat válečné tažení, rozvíjí šéf diplomacie Lubomír Zaorálek kritiku prezidenta Miloše Zemana. „To tady kdysi vyhlašoval George Bush, vyrazilo se do Iráku a výsledkem je země, která je ve strašném stavu dodnes,“ řekl Zaorálek, který si kvůli tomu se Zemanem domluvil schůzku.

Budou si vyjasňovat spor kvůli výzvě prezidenta k útoku stálých členů Rady bezpečnosti OSN na Islámský stát. „Máme pátou kolonu i v evropských zemích a to žádnou válkou nevyřešíme,“ řekl Zaorálek.

Kromě toho se v půli února na Hradě uskuteční schůzka, jíž se zúčastní také další ústavní činitelé, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Jejím prvním tématem bude právě Islámský stát.

„Už se těším na tuto schůzku. Platí to, co říká ministr zahraničí, i to, co jsem řekl já už včera. Tady není jednoduché vojenské řešení. Kdyby bylo, tak už ho pravděpodobně západní svět zvolil,“ řekl český předseda vlády. Stabilní řešení nemůže být jen vojenské a nemůže se na něm podílet jen Západ, ale i arabské země.

Koordinační schůzku na toto téma tedy Zeman předběhl svým vystoupením na konferenci Let My People Live!, tedy Nechte žít můj lid!, kde vybídl k pozměněné formě útoku na Islámský stát, za účasti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy včetně Ruska.

„Česká republika už v této chvíli toho dělá poměrně hodně,“ řekl ve středu Zaorálek s tím, že naše země je členem šedesátičlenné koalice zemí, které postupují proti Islámskému státu. Podle Zaorálka se Česká republika podílí na humanitárních akcích i na „odřezávání“ teroristů od finančních zdrojů, na spolupráci zpravodajských služeb a na spolupráci s umírněnými režimy.

„Problém je ale v tom, že si rozhodně nelze myslet, že takovou věc, jako je onen nový a do této chvíle nevídaný útvar jako je Islámský stát, lze vyřešit vojenskou akcí. Džihádistických center je už na světě veliké množství, takže by byla otázka, kam zaútočit a na koho,“ uvedl šéf diplomacie.

Atmosféra křížového tažení nahrává džihádistům, tvrdí ministr

„Máme zkušenost s intervencemi z minulých let, s intervencemi do Iráku nebo do Libye, a ty bilance jsou neutěšené,“ prohlásil Zaorálek. Shoduje se s prezidentem, že Islámský stát je velké nebezpečí, ale nemá podle něj smysl někoho vyzývat, ať sestaví armádu a vtrhne tam.

Musí se podle něj mobilizovat především země muslimské. „Intervence Západu do této oblasti mohou situaci jen zhoršit. Nějaká křížová výprava je problém,“ dodal ministr. Vyvolávání atmosféry křížového tažení se podle něj hodí džihádistům. Bude se to snažit prezidentu Zemanovi vysvětlit.

„Nevím, jestli ho úplně přesvědčím. Pan prezident je člověk, který uvažuje sám, svérázně, po svém, ale já cítím jako povinnost mu sdělit, jaké je stanovisko vlády. Musíme hledat cestu, jak ty postoje sblížit,“ řekl Zaorálek.

Zeman vzbudil v úterý rozruch vystoupením na konferenci Let My People Live! k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. „Potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci, akci vedenou na mezinárodní úrovni,“ prohlásil.

„Akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měly vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti, akci, která by eliminovala v zárodku výcvikové tábory teroristů, která by nepracovala s bezvýchodným plošným obsazováním území, ale využívala moderních technických prostředků, například bezpilotních letadel a podobně, akci, v níž by se celé mezinárodní společenství spojilo proti svému úhlavnímu nepříteli,“ uvedl český prezident (celý text projevu najdete zde).

Zaorálek se proti tomu vzápětí ohradil. „Nenechme se zjančit teroristy. Takže máme vyhlásit křižáckou válku? Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl! My musíme především uhájit a ochránit náš normální život, který tady v České republice, v Paříži, v Evropě žijeme,“ napsal na Twitteru. Právě na základě této ostré Zaorálkovy reakce na Zemana si prezident a ministr zahraničí domluvili schůzku (více zde).

Podívejte se na část Zemanova projevu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue