Při slavnostním zahájení zazpíval v Plzni například David Koller. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V programu zahájení roku kultury chyběli Plzeňané, myslí si umělci

  • 15
V hlavním programu zahájení roku kultury chyběli hudebníci i další umělci z Plzně. S takovou výtkou přišly některé osobnosti regionální kultury. Upozornily například na to, že při slavnosti nezahrály plzeňské kapely.

Zástupci týmu, který projekt Plzeň 2015 připravuje, chtějí o možném zapojení místních umělců ještě diskutovat.

„Je mi líto, že si nikdo nevzpomněl na plzeňskou hudební scénu, na kapely, které tuto scénu po mnoho let utvářely,“ uvedl například muzikant Míša Leicht. V Plzni prý vždycky fungovali výborní muzikanti napříč žánry. Připomenout se mohla Porta, která v Plzni prožila nejslavnější léta, nebo bigbítové kapely jako Turbo, Katapult nebo Burma Jones.

Podobně to vidí i plzeňský divadelník Antonín Procházka ml. „Já vím, že to není žádná legrace uspořádat podobně velkolepou akci. Je ale škoda, že do hlavního programu bylo zapojeno málo Plzeňanů. Myslím, že je tu spousta lidí, kteří jsou pro podobné události použitelní,“ říká Procházka.

Zároveň ale dodává, že důraz na zapojení mimoplzeňských a zahraničních umělců, byl určitě správný. „Je mi jasné, že základem nebylo ukázat Plzeňákům, co už znají. Rozhodně jsem pro, aby se objevila zvučná jména. Vím třeba, že se v zákulisí mluvilo o zpěvačce Björk a dalších. To by byl výborný tahák. Řekl bych, že ani v tomhle programu by se ale Plzeňáci neztratili,“ domnívá se Procházka.

Ředitel programu společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko se nebrání dialogu s představiteli hudební scény ani s občany, kteří nebyli se zapojením regionálních umělců spokojeni.

„Jsem připravený vést kultivovanou diskuzi a hledat způsob, jak všechny aktivní zájemce o účast v projektu zapojit. Tuto debatu je důležité vést především proto, že projekt Evropského hlavního města kultury je skutečně široký a rozsáhlý a jeho hlavní kvality definovala evropská komise v požadavcích na splnění kritérií k získání Ceny Meliny Mercouri. Je důležité pak najít na těchto základních hodnotách projektu vzájemné porozumění,“ uvedl Sulženko.

Mandátem projektu Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury je podle něho podporovat nebo realizovat právě ty projekty, které tato kritéria naplňují.

Chyběli vám v programu zahájení roku kultury umělci z Plzně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 31. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 650
Ne
Ne 114

Zároveň zmiňuje i řadu hudebních projektů, které společnost Plzeň 2015 podporuje. Jsou to například tři projekty s Plzeňskou filharmonií nebo podpora festivalu Smetanovské dny, co se vážné hudby týče. Z populární hudby jde například o finanční podporu festivalu Živá ulice a Plzeňská Porta nebo o koordinaci, finanční a marketingovou podporu projektu Klubová noc Plzeň 2015.

Podle Procházky je škoda, že ohledně organizace zahájení nebyli osloveni lidé, kteří se v plzeňském kulturním prostředí dobře vyznají. „Nejde o to, že by to Plzeňáci udělali lépe, nebo o peníze. Spíše mohli místní přispět nápady a podněty, které by zahájení udělaly regionálnějším,“ myslí si Antonín Procházka ml.

Frontman kapely Cop a držitel ceny Anděl Míša Leicht prý svou snahu o zapojení plzeňských kapel nevzdává. „Pokud nám vyjdou kompetentní lidé vstříc, budu se snažit o nápravu. Zatím nemohu říci podrobnosti, ale něco se rýsuje,“ dodal Leicht.

Zahajovací show projektu Plzeň 2015 (17. ledna 2015)

17. ledna 2015