Test pánských přípravků proti pocení: lepší jsou ty ve spreji

  • 100
Test MF DNES si posvítil na pánské antiperspiranty. Nejhůře dopadly ty nejlevnější. Spreje vyšly jako účinnější, nejlíp obstála značka Rexona. Mezi tuhými antiperspiranty byla nejlepší Nivea, nejméně účinný byl výrobek od firmy Dove.

Dobrá zpráva: v chemických analýzách obstály všechny výrobky na výbornou. Obsažené látky jsou v limitech. Antiperspiranty se ale lišily v tom, proč je zákazníci kupují - aby zabránily pocení. Ten nejlepší měl účinnost 34 procent a ten nejhorší necelých 13 procent.

Redakce nakoupila sedm výrobků ve spreji a sedm tuhých antiperspirantů. Test byl rozdělen do tří částí. „V chemické části se sledoval obsah solí hliníku a zirkonia. Ve druhé části test probíhal ve tkáňové struktuře, kde se sledoval potenciál dráždivosti výrobků na pokožku. Ve třetí části probíhal test účinnosti,“ vysvětlila Hana Bendová ze Státního zdravotního ústavu.

Dráždivost pro pokožku se testovala tak, že se každý výrobek musel naředit, pak byl aplikován na buňku a ponechán v inkubátoru. Zjištění redakce: tuhé antiperspiranty v sobě mají větší potenciální dráždivost než spreje. Člověk s citlivou kůží byl mohl mít potíže s výrobky, které obsahovaly komplex solí hliníku a zirkonia.

Samotný test účinnosti probíhal na podpažích dobrovolníků. Každý výrobek na sobě vyzkoušelo deset mužů. Někteří byli vyholení, jiní ne. Každému se do obou podpaží daly speciální papírky - na jeden se aplikoval antiperspirant, druhý zůstal čistý. Testy probíhaly v místnosti vyhřáté na 35 stupňů Celsia a muži se v nich potili po dobu dvaceti minut. Zkouška probíhala po 24 a pak po 48 hodinách. Po celou dobu se pánové v daných místech nemohli umýt.

Výsledek? O něco účinnější byly spreje. V této kategorii zvítězila Rexona, která byla nejvíce účinná i po 48 hodinách. Na posledním místě skončily privátní značky. V tuhých antiperspirantech zvítězila Nivea. Nejhůř dopadl výrobek od firmy Dove, který po dvou dnech nepůsobil už skoro vůbec.