Romský holokaust si v Terezíně připomnělo čtrnáct lidí a provokatér

  • 99
Na připomínku romského holokaustu, kterou pořádalo v Terezíně česko-romské sdružení Konexe, přijelo čtrnáct lidí. Transparentem „Zbourejte prasečák“ upozorňovali, že zatímco se v Terezíně připomíná Den památky obětí holokaustu, na místě romského internační tábora v Letech u Písku stále stojí vepřín.

„Jde o pietní akt k uctění romského holokaustu, který je opomíjen,“ přiblížila smysl akce Ivana Mariposa Čonková ze sdružení Konexe.

Terezín Konexe nezvolily náhodou. Odpoledne se tam koná pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v rámci dvoudenní akce nazvané Let My People Live!, kterou organizuje Evropský židovský kongres ve spolupráci s Evropským parlamentem a Českou republikou. Konexe si však za svou akci už předem vyslechly kritiku.

„Je to ptákovina. Den konce holokaustu je vzpomínkou na všechny oběti, takže je nesmysl, aby se zvlášť připomínala oběť jedné menšiny. Zvlášť s ohledem na přísná bezpečnostní opatření je nesmysl, aby se podobné demonstrace pořádaly,“ řekl ředitel Památníku Terezín Jan Munk (o kritice zde).

Čonková podotkla, že tragédie holokaustu se skutečně týká všech a musí být připomínána společně, myslí si však, že na romské oběti se zapomíná (o romském holokaustu zde).

Na akci dohlížel antikonfliktní tým

„Moje matka byla se sourozenci v táboře v Letech. Pak ji odvezli do Terezína, kde dostala tuberkulózu a tyfus. Nakonec přežila a díky tomu jsem tady,“ řekl na akci osmašedesátiletý Jan Hauer.

Evangelický kněz Mikuláš Vymětal pak přednesl modlitbu za všechny oběti nejen druhé světové války, ale i současných konfliktů.

Na pietní akt Konexí dohlížel antikonfliktní tým a v dodávce byli připraveni i policisté ze zásahové jednotky, jediný konflikt však způsobila přítomnost aktivisty Petra Žáka, který se angažoval v protiromských protestech na Děčínsku. Tvrdil, že chce také uctít oběti romského holokaustu, přitom ale přítomné fotil, což se organizátorům nelíbilo.

Na fakt, že na místě romského internační tábora v Letech stále stojí prasečák, v těchto dnech upozorňuje také kdosi vystupující jako legendární protektorátní hrdina Pérák. Zdi vepřína posprejoval siluetami lidí a červenou barvou symbolizující krev. V Praze, Brně a Terezíně vylepil protestní letáky (o Pérákovi zde).

Pérákovo video:

,