Řetěz do pily nejsnáze nabrousíte ručně, bez komplikovaných strojů

  • 41
Přestože řetězová pila patří k nemnoha strojům, které přes zimu neodpočívají, na hlavní sezonu přece jen čeká. A v teple domova je ideální příležitost připravit si na jaro všechny řetězy.

V hobby marketech se dají koupit elektrické brusky na řetězy. Podle Marka Vodrážky z obchodu Dobré pilky je však koupě podobných zařízení vyhazování peněz. „Hobby uživatel nabrousí do roka tak deset řetězů. Než se s těmi přípravky lidi naučí dělat, zprzní klidně tři čtyři řetězy (jeden stojí okolo 300 korun). Osobně bych v těchto případech doporučil tu nejjednodušší metodu, tedy obyčejný pilník,“ radí Vodrážka.

Základním pravidlem je koupit na různé velikosti řetězů správnou velikost pilníku a odpovídající velikost vodítka. „Kdybychom například vzali pilník 5,2 mm a dali ho malého vodítka pro 3/8 řetěz, tak pilník vystoupí víc z toho vodítka a zub budete podbrušovat, nedosáhnete správného rádiusu. Tak na tom se opravdu nesnažte ušetřit,“ připomíná technik. Každý solidní prodejce vám řekne, co na který řetěz budete potřebovat, například na malé hobby řetízky se používá čtyřka pilník.

Nejjednodušší a nejlevnější je koupit si soupravu skládající se z kulatého pilníčku s vodítkem, měrky na měření výšky omezovacího zubu a plochého pilníku na jeho zbroušení.

Druhou možností je ruční kombinovaný ostřič řetězů, který nabízí například Stihl. Ten stále zachovává výhody ručního broušení, ale v jednom úkonu spojí broušení hlavního i omezovacího zubu. Stojí asi 700-800 korun, což je nepatrně více než základní souprava, urychluje však práci.

Než začnete brousit, najděte si na řetězu ten nejhorší zub. Stane se, že jste někde vzali hřebík, nebo zajeli do hlíny a kamení. Pamatujte si, na kolik přejetí pilníkem jste ho zabrousili a stejným počtem přejetí bruste i ostatní zuby na řetězu, aby úběr materiálu byl stejnoměrný.

„Nejdůležitější zásada zní, že stejně intenzivně musíte zuby brousit i z druhé strany. Jinak bude řetěz podřezávat, vy se budete dřít a pile to také nedělá dobře,“ popisuje Vodrážka situaci, kdy lišta jako by měla tendenci ve dřevě „zatáčet“.

Při broušení by se měl zachovávat 30stupňový úhel naznačený na přípravku, při troše pozornosti a cviku není problém ho dodržet. „Ale pozor, na vodítku najdete ještě úhel 10°. Na ten se brousí řetězy v situaci, kdy se předpokládá řezání podélně po vláknech, například když si z kulatiny potřebujete nařezat fošny. Při řezání běžným řetězem totiž vznikají dlouhé třísky a řetěz se tím brzy zanese.

Proto profesionálové mívají část řetězů nabroušených na deset a část na třicet stupňů podle toho, jaké práce hodlají dělat. Anebo ještě častěji mají každý řetěz nasazený na jiné pilce.


Témata: Pila, Pily, práce, zima