Po 70 letech ke Zdi smrti. Přeživší z Osvětimi vzdali hold padlým

  • 54
Osvětim (Od zpravodaje iDNES.cz) - Bývalí vězni z Osvětimi se v úterý ráno vrátili do míst, kde zažili měsíce utrpení a strachu o život. U Zdi smrti v táboře Auschwitz I za tiché vzpomínky položili pamětní věnce a zapálili svíčky. Někteří následně absolvovali mši v nedalekém Centru dialogu a modlitby.

Většina Osvětimi se tou dobou teprve probouzela do dne, kdy si celý svět připomíná 70. výročí osvobození místních koncentračních táborů. Ti, kteří v nich před desítkami let trpěli, však už byli dávno vzhůru. Krátce po deváté hodině ráno je čekala krátká mrazivá pouť po zasněžených uličkách bývalého tábora Auschwitz I.

Osvětimské výročí

V doprovodu novinářů a nejbližších směřovali skrze jeden ze symbolů holokaustu, bránu s nápisem Arbeit Macht Frei, ke Zdi smrti. U té během nacistických hrůz zemřely tisíce vězňů. Piety se účastnil i polský prezident Bronislaw Komorowski. Někteří přeživší při ceremonii nedávali znát emoce a při tiché vzpomínce pouze položili ruku na zeď. Jiní už při příchodu ke Zdi smrti neskrývali dojetí a smutek.

Byl mezi nimi i Ukrajinec Igor Malicki, který poutal pozornost už během pondělní části programu. Po Osvětimi totiž procházel ve vězeňském úboru. Ten mu z pod kabátu vykukoval i během úterní cesty ke Zdi smrti. Vězeňskou čepicí si pak utíral slzy, které mu stékaly po tváři.

Mše a pieta beze slov

Ceremonie se obešla bez velkých proslovů. Zvláštní řeč neměl ani samotný Komorowski. Po položení věnců a krátké vzpomínce se pamětníci osvětimské tragédie odebrali zpět ke vstupní bráně, kde po zapózování fotografům nasedli do přistavených vozů, které je odvezly na další část úterního programu. Tou byla pietní mše v osvětimském Centru dialogu a modlitby.

Připomenutí 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi vyvrcholí v úterý odpoledne. Oficiální část piety se odehraje v bývalém koncentračním táboře Auschwitz II - Birkenau. K přítomným promluví tři bývalí vězni, spolu se členy zahraničních politických delegací pak přímo u památníku v Birkenau zapálí svíčky.

Pietní akce se zúčastní například prezidenti Polska, Francie, Německa nebo Ukrajiny. Českou republiku zastupuje premiér Bohuslav Sobotka a ministři Martin Stropnický, Michaela Marksová Tominová a Daniel Herman (kompletní seznam hlavních představitelů zahraničních delegací najdete zde).

Pietu organizuje osvětimské muzeum. Oba vzpomínkové dny se soustředí zejména na přeživší vězně. Letošní výročí je totiž zřejmě jedno z posledních, kterého se ještě budou moci osobně zúčastnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video