Kolegu popravili, tvrdí na záznamu japonský zajatec. Pravost se ověřuje

  • 205
Teroristé z Islámského státu naplnili svou hrozbu a zřejmě zavraždili jednoho ze dvou japonských zajatců, za něž požadovali obří výkupné. Dokazují to videem, na němž druhý ze zajatců drží fotografii sťatého vojenského poradce Haruny Jakawy. Japonská vláda se snaží záběry ověřit. Informovala o tom televize NHK.

Video se podle agentury Reuters objevilo v sobotu večer na YouTube, později ho úřady smazaly. Podle japonské agentury Kjódó záznam se snímkem mrtvého Jukawy dostala do e-mailové schránky i manželka jednoho z rukojmích. Pravost záznamu se snaží ověřit i americké rozvědky.

Japonští ministři se kvůli videu sešli na mimořádném setkání. Premiér Šinzó Abe novinářům autenticitu videa nepotvrdil, ale jeho zveřejnění nazval „neodpustitelným činem“. „Jsem silně naštván, ale teroristům se nevzdáme, využíváme všechny diplomatické cesty a prostředky vedoucí k propuštění,“ řekl Abe na tiskové konferenci.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga podle agentury Reuters řekl, že zabití Jakawy je „otřesné“ a „nepřijatelné“. Zároveň žádá okamžité propuštění druhého uneseného Kendži Gota Džoga, který na záběrech fotografii údajně mrtvého kolegy drží.

Organizace SITE Intel Group, která sleduje aktivitu teroristů na internetu, zveřejnila fotografii z videa. Podle příznivců Islámského státu jsou záběry pravdivé, přestože vypadají jinak než předchozí videa s vraždami rukojmích. Analytici právě na to upozorňují a agentura AP tvrdí, že pravost záznamu není nezpochybnitelná.

24.ledna 2015 v 15:36, příspěvek archivován: 24.ledna 2015 v 16:41

Kenji Goto Jogo: "You have seen the photo of my cellmate Haruna slaughtered in the land of #ISIS. You were warned". pic.twitter.com/hUjaXilVCR

Na videu je statický záběr na Džoga a mužský hlas, zřejmě patřící Džogovi, říká, že za smrt Jakawy je odpovědný japonský premiér Šinzó Abe. „Měli jste lhůtu, takže moji únosci jednali podle svých slov,“ říká hlas podle CNN.

Únosci již nepožadují peníze, ale propuštění Sajídy Rišaviové, která je zadržována v Jordánsku kvůli obvinění z pokusu o sebevražedný útok v roce 2005. „Nechtějí již peníze, takže se nemusíte bát, že budete financovat teroristy... Rád bych znovu upozornil, jak jednoduché je mi zachránit život. Přiveďte jim jejich sestru z jordánského režimu a já budu hned propuštěn, já za ní,“ říká hlas v angličtině.

Než vyrazil do Sýrie, žil měsíc na ulici

Podle agentury AP byl zavražděný Jukawa zaměstnanec soukromé bezpečnostní firmy. Nicméně britský list The Independent o něm píše jako o řediteli „soukromé vojenské společnosti“.

Podle agentury Reuters prožil těžkých deset let, když mu zemřela žena na rakovinu a jeho podnikání zbankrotovalo. Přišel o dům a podle svého otce měsíc žil v parku. Poté si půjčil peníze a odjel do Sýrie, kde snil o tom, že bude dělal ochranku velkým japonským společnostem v konfliktních oblastech.

Loni v létě se na chvíli vrátil do Japonska, ale na Blízký východ rychle odjel zpět. V červnu vyrazil s Kendžim Gotou Džogou, novinářem na volné noze, do Iráku a o měsíc později přes Turecko do Sýrie. Není jasné, co Jakawa ve válečném regionu dělal. Jeho otec se k tomu odmítl vyjádřit.

V srpnu 2014 islamisté zveřejnili video se zajatým Jakawou. Nicméně novinář Džoga ještě v říjnu loňského roku napsal agentuře AP e-mail. „Jsem v Sýrii a doufám, že zprostředkuji atmosféru z místa a budu ji sdílet,“ stálo v něm.

Japonská vláda se snaží získat přímý kontakt na únosce

Ještě před zveřejněním informace o existenci videa náměstek japonského ministra zahraničí Jasuhide Nakajama uvedl, že Japonsko se o záchranu svých občanů nadále snaží, i když ultimátum pro zaplacení výkupného ve výši 200 milionů dolarů uplynulo v pátek.

„Nevylučujeme žádnou možnost a pečlivě ověřujeme všechny informace,“ řekl Nakajama. „Nevzdáváme se. Mým úkolem je dostat je domů a udělám pro to vše,“ dodal v Ammánu, odkud koordinuje vyjednávání. Japonští diplomaté jsou podle něj v kontaktu například s kmenovými vůdci. Snaží se tak získat na únosce přímý kontakt.

Radikálové z Islámského státu, který ovládá část Sýrie a Iráku, svůj požadavek na obří výkupné za dva japonské zajatce zveřejnili v úterý. Žádali 200 milionů dolarů, což je 4,8 miliardy korun. Na tomto videu se Jakawa objevil společně s Kendži Goto Džogo (více zde). Podle japonské vlády ultimátum vypršelo v pátek v šest hodin SEČ (více se dočtete zde).

Japonsko v minulosti podle tamních médií únoscům japonských občanů už několikrát zaplatilo. Tentokrát se tak vzhledem k výši požadované částky a tomu, že oba Japonci vstoupili do oblasti s vědomím rizika, ale nejspíš nestane.

Tímto videem Islámský stát vydíral Japonsko:

20. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue