Obří razicí štít, který vyhloubí železniční tunel, dostal jméno Viktorie

  • 9
Biskup František Radkovský dopoledne posvětil a pokřtil 120 metrů dlouhý razicí štít, který bude hloubit nejdelší železniční tunel v ČR. Stroj by se měl zavrtat pod zem u Kyšic začátkem února a závěrem roku 2015 by se měl vynořit na okraji Plzně pod vrchem Chlum. Pak se bude vedle hotového tunelu vrtat ještě jeden.

Razicí štít dostal při křtu jméno Viktorie. Navíc biskup František Radkovský posvětil i sošku svaté Barbory, která je patronkou všech horníků a na stavbu bude dohlížet z portálu tunelu. Má dělníky ochraňovat a zajistit, aby se stavbě vyhýbaly problémy a neštěstí.

Razicí štít by měl začít pracovat začátkem února a nezastaví se 24 hodin denně. Ve čtyřech směnách se u něj bude střídat celkem asi 120 lidí. 

V sobotu 24. ledna si mohou obří zařízení prohlédnout i zájemci z řad veřejnosti a to v době od 10 do 15 hodin. Autobus je bude vozit kyvadlově od areálu I.P.P.E. Dýšina, kde je informační centrum k průběhu stavby

V průměru by měl štít za den vyrazit v podzemí 15 metrů tunelu. Vyrubaný materiál budou pásové dopravníky vynášet tunelem až do zásobníku u Kyšic. Odtud se pak bude odvážet do bývalého lomu mezi Kyšicemi a Ejpovicemi.

Razicí štít vyráběla specializovaná firma v Německu sedm měsíců. Zařízení má průměr téměř deset metrů a je dlouhé asi 120 metrů. Celý razicí štít váží 1 800 tun. Jen samotný elektromotor váží 150 tun.

Prvním tunelem, který bude dlouhý více než čtyři kilometry, by mohly vlaky začít jezdit v roce 2017. 

Oba tunely budou součástí čtrnáctikilometrového železničního koridoru mezi Plzní a Rokycany za čtyři miliardy korun. Nová železnice na této trase zkrátí jízdu vlaků asi o devět minut, soupravy tu budou moci jezdit rychlostí 120 až 160 kilometrů v hodině.

Po dokončení modernizace celé tratě se má cesta z Prahy do Plzně zkrátit na polovinu, tedy na méně než hodinu. Úseky z Prahy do Berouna se teprve připravují.

Projekt stavby železničního koridoru mezi Plzní a Rokycany

1. října 2010

,