Vládu podtrhlo 11 jejích poslanců, neprošly dluhopisy za 674 miliard

  • 853
Poslanci neschválili vydání státních dluhopisů za 674 miliard na financování státních dluhů. Vládě chyběly hlasy, jedenáct vládních poslanců se zdrželo. Ministr financí Andrej Babiš byl pak rozzlobený. Chce ale počkat, až prezident Miloš Zeman podepíše změnu rozpočtových pravidel, která umožní vydávat dluhopisy i bez speciálního zákona.

Bezprostředně po hlasování o zákonu, který podpořilo jen 84 ze 174 přítomných a vládě tak chyběly čtyři hlasy, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová z ANO, jež řídila jednání, netušila, co má dál dělat. Exministr Miroslav Kalousek si vzal hodinovou pauzu na jednání klubu TOP 09, aby o tom měla čas přemýšlet.

Vládní koalice byla po hlasování jako opařená a premiér Bohuslav Sobotka nevěřícně kroutil hlavou. Dluhopisy mají totiž sloužit k úhradě loňského a předloňského schodku státního rozpočtu a na úhradu dluhů, které bude nutné splatit v letošním a příštím roce.

Problém vládě způsobili sami její poslanci, protože koalice měla v sále většinu. Ale jedenáct vládních poslanců - sedm z ČSSD, dva z KDU-ČSL a dva z ANO - se zdrželo hlasování, takže financování státních dluhů nepodpořili. (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde)

A kdo jsou ti, kdo vládě „zavařili“? Šéf Sněmovny Jan Hamáček, poslanci Vlasta Bohdalová, Jaroslav Foldyna, Pavel Havíř, Pavel Holík, Pavel Ploc a Jaroslav Zavadil (všichni z ČSSD), lidovečtí poslanci Ivan Gabal a Petr Kudela a také poslanci ANO Roman Procházka a Radek Vondráček.

„Pokračujeme přece dál,“ nabádal Jermanovou, ať se jedná dál, šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. Opáčila mu, že se musí poradit se sněmovními právníky. „Musí se poradit s právníky, zdá se, že je to ten nový styl,“ řekl Kalousek a uťal jednání pauzou.

Už před hlasováním si vynutil přestávku v jednání, dokud nedorazí do Sněmovny Babiš, když jde o takovou „drobnost“, jako o více než 600 miliard korun. „Nelze hlasovat bez ministra financí,“ zdůvodnil to Kalousek. A poslanci mu dali za pravdu. Ani to, že Babiš za pár minut dorazil, vládě nepomohlo.

Na úhradu schodků rozpočtu je v navrhovaném zákoně vyhrazeno přes 192 miliard Kč. Dalších více než 482 miliard Kč z dluhopisů chtělo ministerstvo financí využít na dluhy, které bude třeba splatit v letech 2015 a 2016.

Navrhovaných 482 miliard korun hodlala vláda využít na splacení jistin starších státních dluhopisů, které jsou v roce 2015 a 2016 splatné. Mezi ně patří například emise domácích dluhopisů z roku 2005 za 58,9 miliardy korun, emise z roku 2010 za 65 miliard korun nebo i dluhopisy v eurech vydané v roce 2009 s pohyblivou úrokovou sazbou za 300 milionů eur.

Rozladěný Babiš spílal opozici, nespokojen byl i s Jermanovou

Babiš po hlasování neskrýval své rozladění. „Byl jsem sem zvolen občany proto, abych pro ně hlasoval. Ale pan Kalousek a opozice stále dělají obstrukce. Nechápu, proč hlasují proti dluhopisům České republiky, jestli chtějí, aby naše země zbankrotovala... Jsou to permanentní obstrukce, ale my ten problém vyřešíme,“ řekl šéf ANO. „Byla to i chyba řídící schůze, měla zavolat poslance do sálu,“ kritizoval Babiš kolegyni z ANO Jermanovou. Bylo pro něj překvapením, že se jedenáct vládních poslanců zdrželo.

Jermanová novinářům řekla, že si to s Babišem vyjasnila a že vzal svou kritiku zpět. Uvedla, že poslanci jsou dospělí lidé, vědí, že ve středu a v pátek se hlasuje o zákonech, a mají být v sále.

„Dva naši poslanci, kteří se podle listiny hlasování zdrželi, byli ve Sněmovně. Jeden na toaletě a druhý pil v bufetu džus,“ vysvětloval šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Byl na pohovoru s ministrem financí a uznal prý svou chybu, že si přítomnost poslanců neohlídal.

Dluhopisy vydá ministerstvo financí podle jiného zákona

Řešením toho, že návrh zákona o dluhopisech neprošel, je podle ministra Babiše změna zákona o rozpočtových pravidlech, která umožní ministerstvu financí vydávat dluhopisy na krytí schváleného schodku bez nutnosti předkládat Parlamentu zvláštní zákon. Jen v případě, že bude nutné státními dluhopisy pokrýt vyšší než rozpočtovaný schodek.

Sněmovna novelu schválila tento týden. Musí ji ještě podepsat prezident. „Jakmile to podepíše pan prezident, tak to bude v pořádku,“ řekl Babiš novinářům a pospíchal znovu pryč ze Sněmovny.

Už před hlasováním o zákonu, které znamenalo pro vládní koalici nečekanou havárii, přesně na to, že prošla změna o rozpočtových pravidlech, upozorňoval poslanec ODS Vladislav Vilímec. A zdůvodňoval tím, proč jeho strana nebude pro zákon o dluhopisech hlasovat.