Pardubické letiště chce na západ, změnám nesvědčí politické turbulence

  • 6
Přesně před osmi lety vzlétlo z pardubického letiště první letadlo do Moskvy. Právě Rusko se stalo hlavní destinací, na níž se letiště zaměřilo. Loni odbavilo 120 tisíc Rusů, předloni ještě o pětinu více.

„Pokud by nedošlo k politicko-ekonomickým turbulencím, troufám si říct, že bychom přepravili přes dvě stě tisíc lidí, tudíž zhruba o padesát tisíc více klientů z Ruska,“ řekl ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA) Michal Červinka.

I proto, že zájem Rusů především kvůli nízké hodnotě rublu opadá, vidí vedení letiště budoucnost v expanzi do západní Evropy. Jenže k tomu podle Červinky potřebuje lepší zázemí.

„Vyjednáváme se západními leteckými společnostmi. Ale zatím jim nejsme schopní poskytnout standard, který chtějí,“ řekl Červinka.

Nízkonákladoví přepravci požadují odbavení letadla do 25 minut. Časovou ztrátu letiště nabírá přepravou cestujících autobusy do terminálu, který je vzdálený 800 metrů od ranveje. Chystaná nová odbavovací hala by měla stát přímo u letové dráhy. Navíc kvůli nynějšímu malému terminálu není letiště schopné přijmout cestující ze dvou letadel najednou.

„Do Německa bychom mohli odbavovat byznys lety, ale je to zajímavé také pro turisty, kteří z velkého německého letiště poletí dál do světa. Musíme mít pestrou nabídku pro všechny typy cestujících,“ dodal pro ČTK Červinka.

Vývoj počtu cestujících na letišti v letech 2003 - 2014

2003     -       28 397 

2004     -       46 999

2005     -       49 165

2006      -      71 500

2007      -      93 700

2008      -      86 863

2009      -      49 032

2010      -      62 302

2011      -      65 246

2012      -     125 008

2013      -     184 140

2014      -     155 056

zdroj: EBA

Nový terminál se měl začít stavět už loni. Narazil ale na problém s financováním. EBA jej chtěla postavit za 300 milionů korun. Záhy se ale ukázalo, že kvalitní, vzhledný a hlavně plně funkční terminál za požadovanou částku nikdo postavit nedokáže. Reálná cena stavby byla podle účastníků výběrového řízení někde kolem 400 až 450 milionů korun.

Vedení společnosti EBA proto nyní pracuje na zjednodušení projektu. „Nepostaví se energocentrum. Zjednoduší se tvar jedné části haly a pořídí se levnější materiály. Objem i metry čtvereční se nezmění,“ informoval Červinka.

Ekonomické sankce letišti nepřejí

Pardubické letiště loni zaznamenalo úbytek cestujících. Zatímco jeho branami prošlo v roce 2013 více než 184 tisíc cestujících, loni jich bylo o 30 tisíc méně.

Projevil se na tom především menší zájem ruských turistů po devalvaci rublu. „Zájem Rusů o lety do Pardubic před tím rostl. Cestuje sem střední třída, která dosud byla ochotnější víc utrácet než například český turista,“ řekl provozní ředitel letiště Vít Málek.

„Viděli jsme v ruské klientele potenciál. Pohlíželo se na nás jako na exoty, na blázny, kteří se neorientují na západ, ale na východ. Že klesl rubl, jsme pocítili hned loni v květnu. Také ekonomické sankce vůči Rusku nepřejí leteckému podnikání,“ dodal Málek pro ČTK.

Vedle Rusů využívají pardubické letiště také čeští turisté, kteří se odsud vydávají v létě za teplem. Jedná se o 30 až 35 tisíc lidí. „Spádovou oblast tvoří jeden a půl milionu obyvatel. Mohlo by jich ale být, a to jsem trochu pesimista, až dvakrát tolik,“ sdělil Červinka.

Trochu se ale obává současné situace kolem české koruny. „Česká národní banka nám svým opatřením nepomohla. Čím dražší je euro, tím méně jsou lidé ochotní budou létat k moři, je to pro ně dražší,“ vysvětlil Červinka a dodal, že pro navýšení počtu cestujících potřebuje letiště vedle nového terminálu také politický a ekonomický klid.

České turisty chce letiště v Pardubicích lákat kromě stávajících charterových letů do Bulharska, Černé Hory, Řecka, Turecka a Albánie také na nové lety do španělské Almerie a do severní turecké části Kypru.