Demonstrace proti islamizaci Evropy. V saských Drážďanech měli stoupenci...

Demonstrace proti islamizaci Evropy. V saských Drážďanech měli stoupenci protimuslimského hnutí Pegida převahu. (22. prosince 2014) | foto: AP

Lipsko čekají manévry, Pegida na masový pochod svolává 100 tisíc lidí

  • 71
Několik desítek tisíc příznivců ve středu večer v Lipsku očekává německé hnutí Pegida. Své stoupence do tohoto saského města povolali i jeho odpůrci. Celkem lipské úřady očekávají až 100 000 demonstrantů. Ministr vnitra prohlásil, že vláda kvůli demonstracím změnu imigrační politiky nechystá.

Legida, lipská odnož Pegidy (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) původně oznámila, že do města se k protestnímu pochodu sjede až 60 000 lidí. Později odhad snížila na 30 000 až 40 000 lidí.

Sasko považuje Pegida za svou baštu, neboť v této východoněmecké spolkové zemi má širokou základnu podporovatelů. V ostatních částech Německa k demonstracím dokázala přilákat jen desítky či stovky sympatizantů, což se opět potvrdilo v pondělí.

Pegida dosud pořádala pravidelně protesty vždy v pondělí. Tento týden se ale demonstrace z bezpečnostních důvodů neuskutečnila v Drážďanech (více čtěte zde).

Ministr: Imigrační zákony měnit nebudeme

Německo navzdory výzvám stoupenců Pegidy nepotřebuje měnit svůj imigrační zákon. Ve středu to na tiskové konferenci řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož už současné zákony vyžadují od přistěhovalců, aby se integrovali do německé společnosti. Ministr také podotkl, že muslimové tvoří jen malou část lidí, kteří do Německa přicházejí.

Německý imigrační zákon podle de Maiziéra již nyní zohledňuje německé bezpečnostní a ekonomické zájmy při rozhodování o tom, zda se dotyčný bude moci do země přistěhovat. Úřady mimo jiné hodnotí, zda se přistěhovalec dokáže do německé společnosti integrovat.

Zákon se nicméně nevztahuje na občany Evropské unie. Ti se mohou do Německa stěhovat bez omezení na základě volného pohybu osob v unii.

Občané EU přitom podle de Maiziéra každoročně tvoří dvě třetiny z 1,25 milionu lidí, kteří se do Německa stěhují. „Tato čísla ukazují, že Německo je velmi atraktivní jak pro studenty, tak pro pracující,“ řekl ministr. Nejvíc přistěhovalců podle něj přichází z Polska, Rumunska a Itálie.

„Chudoba není důvod pro udělení azylu“

I s ohledem na to, že většinu přistěhovalců tvoří Evropané, podle de Maiziéra nehrozí od přistěhovalců islamizace Německa, před níž varuje na pravidelných demonstracích hnutí Pegida. Ministr také připomněl, že v posledních letech se do Německa stěhuje méně Turků, než kolik jich ze země odchází zpět do Turecka.

De Maiziére připustil, že muslimové tvoří zhruba 60 procent z více než 200 000 lidí, kteří v Německu loni zažádali o azyl. Ve srovnání s celkovým počtem přistěhovalců je to však podle něj zanedbatelné číslo.

S ohledem na žadatele o azyl ministr také zdůraznil, že Německo bude i do budoucna útočiště poskytovat pouze s ohledem na politické pronásledování; azyl nemůže získat nikdo, kdo se chce do země dostat výhradně z ekonomických důvodů. „Chudoba není důvod pro udělení azylu, kvůli ní ho neuděluje žádná země na světě,“ řekl ministr.

Protiislámská demonstrace v Drážďanech z 12.1.2015

12. ledna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue