Zejména setkání s prodejnou láskou může za sebou nechat zdravotní potíže, i když bylo ojedinělé. | foto: Profimedia.cz

Zabijácká bakterie: co se děje s tělem při syfilis

  • 15
Skončili jste v posteli s ženou nevalné pověsti a od té doby se u vás objevují podezřelé příznaky. Horečky, vyrážka, bolesti kloubů, padání vlasů. Přečtěte si, co se děje s tělem, když máte syfilis.

Žijete poklidným životem. Jenže pak jednoho večera vyrazíte za zábavou, přeženete to s pitím a vyspíte se s ženou, jejíž sexuální minulost by vydala na tlustou knihu. Samozřejmě si uvědomujete rizika, ale doufáte, že takovou smůlu, abyste si při jednorázovém uklouznutí přivodili pohlavní chorobu, mít nebudete. Zavrhnete „potupnou“ návštěvu lékaře, ale začnete se v následujících dnech trochu víc pozorovat. Ostatně máte za to, že příznaků pohlavní choroby si nelze nevšimnout - podezřelý výtok, zápach a tak dále.

Nic z toho se u vás v nejbližší době neobjeví, takže si zhluboka oddechnete. Je sice pravda, že zhruba za tři týdny se na vašem penisu objeví malý tvrdý vřídek, ale ten už si dávno se svým sexuálním úletem nespojujete a připisujete ho poblázněným hormonům. Vaši teorii podporuje i fakt, že vřídek nijak nebolí (pokud ho zmáčknete, vytéká z něj tekutina, ale to se u podobných kožních útvarů zkrátka stává) a za nějaký čas sám od sebe zmizí.

Zkušenosti pacientů

Jaké byly příznaky a jak probíhala léčba syfilis, sdílejí pacienti na Vitalion.cz

Pak se u vás objeví něco jako chřipka. Máte nateklé uzliny, bolí vás svaly, klouby, máte zvýšenou teplotu, jste zchvácení a unavení. Zvláštní je ale vyrážka, která tuto chřipkovitou epizodu doprovází. Možná se s ní vypravíte k lékaři, který vám oznámí, že jste se nakazili syfilidou, ale možná se ji rozhodnete ignorovat, protože obvykle nesvědí. Za pár dní navíc odezní, ale možná po ní zůstanou načervenalé fleky. V ústech se vám objeví bílé skvrnky, těžko se vám polyká, opět máte zvýšenou teplotu, nebo dokonce horečku. Skutečně vás ale vyděsí, když vám začnou masivně vypadávat vlasy. (Někdy se přidruží i hepatitida nebo zánět mozkových blan.) Teď už svůj stav nedokážete ignorovat. Diagnóza, kterou se dozvíte, vám od základů změní život.

Záludná bakterie

Na počátku všeho stojí bakterie jménem Treponema pallidum. Ta může žít pouze v lidském těle, má spirálovitý tvar, je mimořádně dobře pohyblivá, ale na druhou stranu velmi náchylná. Mimo lidské tělo ji zničí například i zředěný roztok běžných hygienických prostředků a na vzduchu rychle hyne (také proto neuspějete s historkou o tom, že jste se nakazili ve sprchách místního plaveckého stadionu).

Pokud vyloučíme verzi, že vás porodila syfilitická matka, bakterie do vašeho těla pronikne při pohlavním styku (případně orálním sexu). Stačí k tomu mikroskopická oděrka na sliznici. Jakmile se ocitne uvnitř nového hostitele, začne se množit a výsledkem je právě vznik tvrdého vřídku v místě, kudy do těla bakterie treponema pronikla. Imunitní systém vyrazí okamžitě do boje, což se projeví již zmíněnými „chřipkovitými“ příznaky, jako je zduření mízních uzlin (obvykle poblíž místa, kudy bakterie do těla pronikla - takže v případě pohlavního styku jsou to většinou tříselné uzliny), zvýšená teplota, únava a zchvácenost.

Jenže syfilitická bakterie si vyvinula vynikající strategii pro přežití. Zjednodušeně řečeno jsou bakterie obaleny jakousi slizovou vrstvou, která je chrání před likvidací po fygocytóze (pohlcení bílými krvinkami). Navíc tato zevní vrstva obsahuje jen minimum proteinů, takže jsou vetřelci pro imunitní systém jen těžko rozpoznatelní. Bakterie tudíž dokážou přežívat v organismu celé roky, během nichž jsou ve zdánlivě neškodném stavu. Nicméně toto období klidu je jakýmsi tichem před bouří.

Časovaná bomba

Treponema se pomnoží v různých částech těla a proniká i do centrálního nervového systému. Nastává třetí stadium nemoci, které se projeví obvykle po deseti až více letech. Jeho typickým příznakem jsou takzvaná gummata, což jsou tvrdé uzly, které se objevují na kůži, kostech, ale i vnitřních orgánech. Jde vlastně o důsledek neschopnosti imunitního systému odstranit bakterie – místo toho je imunitní buňky obalí a svým způsobem uzavřou mezi sebe. Zatím však není jasné, proč k této reakci organismu dochází až po tak dlouhé době od prvotní nákazy.

Léčba syfilis není nijak složitá a obvykle na ni stačí antibiotika (samozřejmě čím dříve je infekce odhalena, tím je léčba jednodušší), ale pokud byste nechali nemoc dojít až do finálního stádia nebo se narodili v době, kdy na syfilis ještě neexistoval účinný lék, vaše konce by byly skutečně neveselé. V oblasti gummat by došlo k nekróze buněk a z hrbolu by začala vytékat tekutina, takže výsledkem by bylo znetvoření a „proděravění“ tkání. Postižení centrálního nervového systému by se začalo projevovat poruchami rovnováhy, zánětem mozkových blan či paralýzou a vygradovalo by demencí. Ve vašich cévách by se tvořila aneuryzmata a trpěli byste zánětem cév. V podstatě byste si mohli hodit korunou, který z vašich postižených orgánů to vzdá nejdříve a na co nakonec zemřete.

26. července 2012