Šlechtova restaurace se má konečně opravit. Praha musí najít 150 milionů

  • 3
Přežila dva požáry i dvoje povodně, odolala propadu podloží při stavbě tunelu Blanka i prudkému sesuvu nedalekého svahu. Příběh rekonstrukce Šlechtovy restaurace ve Stromovce se zdál nekonečný. Teď však rekonstrukce míří do finále. Hotovo by mohlo být už na konci příštího roku.

„Každá další nepříjemnost může Šlechtovu restauraci definitivně poslat k zemi. A to by byla pro hlavní město neskutečná ostuda,“ konstatuje historik architektury Zdeněk Lukeš, jeden z největších kritiků oddalování rekonstrukce této kulturní památky.

Od baroka k novogotice

  • Šlechtova restaurace ve Stromovce, jinak též Dvorana či Dolní letohrádek, nese jméno po jednom z jejích historických nájemců Václavu Šlechtovi, který tam dlouhodobě provozoval restauraci.
  • Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692 hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. 
  • V letech 1855 až 1858 ho přestavěl slavný architekt Kurt Gebauer do novogotického slohu.
  • V letech 1978 a 1980 letohrádek dvakrát vyhořel, v letech 2002 a 2013 mu uškodily povodně.
  • Šlechtova restaurace chráněná jako kulturní památka České republiky je ve vlastnictví Prahy 7. Za chystanou rekonstrukci je zodpovědný pražský magistrát.
  • O opravě historicky cenné budovy uvažovala Praha už od počátku 90. let 20. století. Realizaci několikrát odložila.

Zdá se však, že novogotická budova je už jen pár kroků od své záchrany.

„Ve čtvrtek mi kolegové z odboru rozvoje města přinesli hotovou studii, takže je vše připraveno k jednání rady i zastupitelstva,“ konstatoval na začátku tohoto týdne radní magistrátu Jan Wolf (Trojkoalice).

Podle Wolfa půjde o minimalistickou variantu rekonstrukce, která počítá s náklady do výše 150 milionů korun včetně DPH. Současně jsou v ní zahrnuty už i připomínky památkářů, kteří se studií souhlasí.

Začne se opravou plotu a sanací

Prvním krokem, jenž by měl nastat v souvislosti s rekonstrukcí restaurace už letos na jaře, je oprava oplocení areálu, zprovoznění přístupových bran i další přípravné práce.

„Na začátku ledna jsme uzavřeli výběrové řízení na zhotovitele, kterého v dohledné době vybereme,“ upřesnil mluvčí sedmé pražské části Martin Vokuš.

Druhým dílčím úkonem, který si pro změnu vzal pod patronát pražský magistrát, je zpevnění nestabilního svahu nad restaurací.

„Sanace vyjde na 2,5 milionu korun a měla by se uskutečnit také letos na jaře,“ doplnil mluvčí Vokuš.

Mezitím, zřejmě v únoru, budou rada a zastupitelstvo magistrátu jednat o zmíněné studii i o možném způsobu financování. „Ideální by samozřejmě byla úhrada rekonstrukce z evropských peněz, třeba ze strukturálních fondů,“ poznamenal k tomu radní Wolf.

Projektanti studie zároveň dostali za úkol připravit kompletní dokumentaci do konce května tak, aby vzápětí mohla Praha přistoupit k vyhlášení soutěže na zhotovitele.

Do opravy fresek se mohou pustit jedině restaurátoři

„Bohužel nevěřím, že se všechno papírování podaří stihnout do konce roku. V lepším případě by rekonstrukce samotné budovy Šlechtovky mohla začít na jaře příštího roku, v tom horším na podzim. Hotovo by mohlo být buď do konce roku 2016, anebo do léta 2017,“ dodal radní Wolf.

Prodlevu by podle něj mohlo způsobit hledání specializovaných firem, neboť třeba historické fresky musí projít jedině rukama restaurátorů či uměleckých štukatérů. „Každopádně lze s klidným svědomím říci, že oprava restaurace je jednou z priorit Trojkoalice. Čeká se na ni už pětadvacet let a aktuálně už není co odkládat,“ zakončil radní.

Historika Lukeše přesto mrzí, že se nezačne opravovat již letos. „Zbytečně se to táhne a každým dalším dnem je restaurace víc a víc devastována. Chodím se na ni dívat každý den, protože bydlím hned vedle. A je mi smutno. Opravena totiž mohla být už dávno,“ řekl Lukeš.

Ještě před dvaceti lety se ve Šlechtově restauraci natáčely pohádky. V současnosti je to místo, které se hodí spíše pro béčkové horory.