Kobani je zničené jako Stalingrad za druhé světové války, říká pešmerga

  • 58
Pešmergové dobyli strategické pohoří u severosyrského Kobani, skrze nějž se zásobovali islamisté. Kurdové nyní ovládají 85 procent města. Avšak Kobani podle přímého účastníka bojů připomíná Stalingrad za druhé světové války a jeho obnova potrvá desítky let.

„Když vidíte Kobani na videozáběrech, tak je to jen pár domů na frontové linii,“ upozornil agenturu Rudaw Ferejdún, který je se skupinou iráckých pešmergů v Kobani od začátku prosince loňského roku. Vystřídali své kolegy, kteří tam bojovali od listopadu.

Satelitní snímky ukazují zkázu Kobani

Stovky aut na syrské straně hranice nedaleko Kobani. Přechod do Turecka...

„Prošel jsem každou část města a jeho zničení je tak ohromné, že opravit ho potrvá padesát let,“ myslí si. A jeho kolega Siúd souhlasí. „Stejně zničený byl Stalingrad za druhé světové války, ale lidská vůle je ohromná,“ říká.

Siúd strávil jeden a půl měsíce v boji proti teroristům samozvaného Islámského státu a nikdy nezapomene na den, kdy obyvatelé Kobani, kteří museli uprchnout, vítali konvoj iráckých pešmergů mířící z Turecka do Sýrie (o prvních iráckých pešmergech v Kobani čtěte zde).

Mezi syrskými a iráckými Kurdy byla podle Siúda „excelentní“ spolupráce. „Když bojovníci YPG zaútočili, my je podpořili dělostřelectvem,“ tvrdí.

Islámský stát

Nicméně poslední dobou narůstá napětí mezi iráckými a syrskými spojenci v jezídském městě Šingal. Irácké Kurdské regionální vládě vadí, jak se turecká Kurdská strana pracujících (PKK) snaží rozšířit své pozice v Šingalu skrze YPG.

Posun v Kobani

V pondělí pešmergové oznámili, že dobyli strategické pohoří u Kobani. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že díky tomu Islámský stát ztrácí své klíčové zásobovací cesty. Organizace uvedla, že Kurdové zabili jedenáct islamistů  a zmocnili se velkého množství zbraní a munice. Na obou stranách jsou zranění.

„Získání pohoří se může ukázat jako rozhodující moment pro osud Kobani,“ myslí si turecký zpravodaj BBC Guney Yildiz. Kurdští vojáci totiž dokázali, že jsou schopni se utkat s islamisty i mimo město.

Islámský stát se snaží dobýt Kobani od loňského září. Kvůli bojům uteklo do sousedního Turecka z města a jeho okolí až 200 tisíc lidí (více zde). Podle SOHR při bojích o město zemřelo nejméně 1 600 lidí, většinou radikálů.

V posledních týdnech se situace v Kobani pro Kurdy vyvíjí dobře i díky náletům spojenců vedených USA. Od pátečního do sobotního rána u Kobani provedli jedenáct leteckých úderů. Podle agentury Reuters při nich zničili tank a bojové pozice islamistů.

Nyní pešmergové kontrolují již 85 procent města a i proto se řada uprchlíků začala do svým domovů navracet.

„Když jsme dorazili do Kobani, zůstalo v něm pouze pár rodin. Časem se kolem 200 až 300 rodin navrátilo,“ tvrdí irácký pešmerg Ferhad.

Většina pešmergů je spokojena, že se boj daří a brzy bude celé město osvobozeno. Někteří doufají, že mezinárodní společenství pomůže s obnovou Kobani a návratu jeho obyvatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue