Salonky v duchu secese patří k nejzachovalejším památkám tohoto období v Praze.

Salonky v duchu secese patří k nejzachovalejším památkám tohoto období v Praze. | foto: Archiv Českých drah

Vládní salonek na hlavním nádraží. Secesní skvost je pouze pro vyvolené

  • 15
Historické budovy pražského hlavního nádraží, které se nyní rekonstruují, skrývají neuvěřitelné secesní skvosty. Krásné salonky jsou pro veřejnost uzavřené, pouze se pronajímají. Naposledy je navštívil mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž, který v lednu přijel na oficiální státní návštěvu.

V roce 1871 získala Praha hlavní nádraží, které se však tehdy oficiálně jmenovalo nádraží císaře Františka Josefa. Vládní salonek, který pochází z této doby, je nejhonosnějším nádražním salonkem v České republice. Přepychovým vzhledem plně odpovídal významu vzácným hostů, kteří se tu dodnes přijímají.

Časopis Světozor jej popsal v lednovém vydání z roku 1872 takto: „…v pravém nalézají se pak salony dvorní, skládající se z předsíně, dvou toaletních komnat a z velkého salonu nádherně vyzdobeného.“

Secesní vládní salonek

Nádraží bylo na přelomu minulého století velkolepě přestaveno architektem Josefem Fantou ve stylu již ustupující secese. Železniční historik Pavel Schreier upozorňuje zejména na malířskou výzdobu Václava Jansy a Viktora Strettiho s motivy Prahy.

„Byla tu i socha císaře v nadživotní velikosti, ale se změnou poměrů byla odvezena, její kopie je ve Františkových Lázních. Podobný osud potkal i sochu amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Po něm nádraží pojmenovali za první republiky, čestný titul znovu nese od roku 1990. Socha stála v předsálí a opět se změnou režimu byla nahrazena alegorií svobody,“ vypráví historik.

Před vchodem do vládního salonku stojí socha sira Nicholase Wintona s dětmi. Ta byla odhalena v roce 2009 u příležitosti vypravení historického Wintonova vlaku z Prahy do Londýna, který jel po stejné trase, po níž v roce 1939 cestovaly židovské děti z ohrožené republiky do bezpečí.

V nádražním salonku (dvorní čekárně) se v průběhu času vystřídala řada osobností. Navštívil jej císař František Josef I. Prezident Hácha odtud jel pro rozhodnutí o zániku státu do Berlína. Na hlavní nádraží přijížděli králové, prezidenti, církevní i vojenští hodnostáři. Všichni živí. Ale odjížděl odtud také jeden mrtvý.

Vládní salonek na pražském hlavním nádraží. Zde původně stála socha amerického...
Vládní salonek na pražském hlavním nádraží. Salonek je secesně vyzdobený,...

Vládní salonek je secesně vyzdobený. Obrazy jsou od Václava Jansy a Viktora Strettiho.

7. června 1942 vezl zvláštní vlak na druhý pohřeb do Berlína zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který zemřel na následky atentátu spáchaného parašutisty Gabčíkem a Kubišem 4. června. První pohřeb se konal na Pražském hradě tři dny poté a účastnil se ho i šéf SS Himmler. Tělo převezli na dělové lafetě přes Karlův most na hlavní nádraží, kde je naložili na zvláštní vlak do Berlína.

Poklady pro vyvolené

Většina cestujících a návštěvníků Prahy netuší, že v historických budovách hlavního nádraží existují luxusní salonky. Železniční společnosti totiž už v 19. století akceptovaly hierarchizaci tehdejší společnosti. Začaly se objevovat první „hofsalony“ neboli dvorní salony.

Hlavní nádraží trochu jinak

Byly určeny především pro císaře, příslušníky jeho rodiny a jejich doprovod. Proto se dvorní salony zřizovaly na nádražích ve všech hlavních městech Rakousko-Uherska, tedy i v Praze, ale nejen v ní.

Na přelomu 19. a 20. století ustoupila stará nádražní budova nové, která se hlásila (a zejména její bohatá výzdoba) k secesi. Právě v tomto slohu navrhl architekt Josef Fanta i dvorní čekárny. Módní styl se uplatnil jak u mobiliáře, tak také při výzdobě a v řadě detailů včetně dveřního ostění.

Se secesním pojetím ladila i malířská výzdoba v saloncích. Velká plátna z ateliérů Václava Jansy a Viktora Strettiho jsou věnována pražským motivům. Dvorní salony však nepočítaly s plebejci. Nikdy. Jen císaře vystřídali prezidenti a vládní hosté, z císařského se stal „vládní“ či „prezidentský“. Dnes salonky pronajímají České dráhy hlavně pro komerční akce, pro veřejnost jsou uzavřeny.

Hlavní nádraží před rekonstrukcí:

18. července 2012

,