Audi po nárazu do „zátarasu“ na dálnici D1 vzplálo. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Chcete být živým štítem? ptá se Unie obhájců Chovance, Válkové a Zemana

  • 1258
Unie obhájců se nechce smířit se závěry vyšetřování události, kdy policie na dálnici D1 zastavila řidiče, aby vytvořila zátaras proti ujíždějícímu mladíkovi. Ten nezastavil a zemřel, další člověk byl vážně zraněn. Podle unie se podobná situace, kdy policie z řidičů vytvoří lidské štíty, může opakovat. Obrací se proto s několika dotazy na dotčené ministry i šéfa žalobců Pavla Zemana.

Policie zasahovala na dálnici D1 1. března 2013. Honila tehdy 17letého mladíka. Jeho otec už dříve ohlásil na linku 158, že mu syn odcizil vozidlo a neoprávněně ho používá. Po téměř stokilometrové stíhací jízdě policie uzavřela silnici u Velkého Beranova. Okamžitě se vytvořila kolona, do které mladík narazil a zemřel. Další člověk byl vážně zraněn (více o nehodě zde).

Otázky Unie obhájců

Otázky pro ministry Milana  Chovance, Helenu Válkovou a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana:

Domníváte se, že byl popsaný postup policie zákonný a pokud ano, dle jakého právního předpisu?

Souhlasil byste s tím, aby k takovému účelu byla použita osoba vám blízká anebo vy sám?

Otázka jen pro ministra Chovance a Pavla Zemana:

Hodláte v rámci svých oprávnění připustit, aby i do budoucna byl takovýto postup policie užíván?

„Policie si z nás udělala zátaras,“ popsal situaci řidič, který na místě byl a pomáhal zraněným. „Podle mě uměle vytvořili kolonu a naivně si mysleli, že ten kluk zastaví a oni si ho jen vyzvednou z auta,“ řekl Karel Komura Kaňka (více o jeho svědectví zde).

Unie obhájců upozornila, že prověřování neodhalila chybu policistů. „Policie, Generální inspekce bezpečnostních sborů i státní zastupitelství si věc různě předávají, ale doposud vždy byl výsledkem všech závěr, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a není namístě věc vyřídit jinak,“ uvedla Unie obhájců.

Obhájci upozornili mimo jiné na zprávu generální inspekce z dubna 2014. „Proto lze ‚opatření‘ na dálnici D1 spočívající v provedení řádného služebního úkonu považovat za přiměřené, neboť tragické následky, jejichž vznik v důsledku úkonu nebyly rozumně předvídatelné, i když se způsobená újma jeví vzhledem k cíli sledovanému úkonem jako nepřiměřená,“ stojí ve zdůvodnění.

S tím unie naprosto nesouhlasí. Tvrdí, že se jedná o omezení svobody lidí způsobem, který „zákon nepředvídá a k němuž žádný orgán státu neopravňuje. Kromě toho jsou občané a jejich majetek využiti způsobem, který pro ně znamená ohrožení jejich života, zdraví a majetku, k čemuž také žádný státní orgán nemá v takovéto situaci oprávnění“.

Postupovala policie správně, když zastavila řidiče, aby vytvořila zátaras proti ujíždějícímu autu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3090
ANO
ANO 1051

Jeden ze členů unie Tomáš Sokol zastupuje muže, který byl při nehodě vážně poraněn. Unie tvrdí, že nechce nijak zasahovat do případu zraněného a ani nevolá po potrestání konkrétního policisty za zátaras na dálnici. Chce jen, aby se podobná situace už nemohla opakovat.

Unie obhájců vznikla teprve nedávno. Založila ji skupina předních advokátů. Podle jednoho ze zakladatelů Tomáše Gřivny má být protiváhou policii a žalobcům. Zabývat se chce případy, které byly již pravomocně uzavřeny (více o Unii obhájců čtěte v rozhovoru s advokátem Tomášem Gřivnou zde).

Po divoké honičce na D1 hořela auta:

1. března 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video