Manifestace proti islámu před Pražským hradem (16. ledna 2015 ) | foto: Petr Topič, MAFRA

Muslimští diplomaté: V Česku roste islamofobie, zabraňme stigmatizaci

  • 2023
Diplomaté z islámských zemí v České republice tvrdí, že u nás roste islamofobie. Upozorňují na reakce po útoku na Charlie Hebdo a protiislámská vyjádření Tomia Okamury. V pondělím prohlášení rovněž odsoudili krveprolití v Paříži a vyzvali ke společnému úsilí za odstranění netolerance ve společnosti.

„Pražská skupina Organizace islámské spolupráce (...) vyjadřuje znepokojení ze směšování islámu s terorismem a z rostoucí tendence k islamofobii v České republice následkem teroristických útoků na Charlie Hebdo a poznámek učiněných Tomiem Okamurou, členem Úsvitu,“ uvedla dvacítka diplomatů.

Text neupřesňuje, jaké Okamurovy poznámky měli diplomatičtí zástupci islámských zemí na mysli. Podle pákistánské ambasády to však byl zejména kontroverzní text s výzvou k venčení psů a vepřů kolem mešit, který politik sdílel na Facebooku (více o Okamurově kroku najdete zde).

Tomio Okamura se vymezil proti radikálnímu islámu:

5. ledna 2015

Islámští diplomaté v prohlášení odsoudili útoky ve Francii, při nichž tři teroristé zavraždili celkem sedmnáct lidí. „Takové kriminální činy, ať už k nim dojde kdekoli na světě, nemají místo v žádném náboženství, kultuře nebo sociálním prostředí,“ soudí ambasadoři.

Zastavme stigmatizaci islámu

Jako projev rostoucí islamofobie v Evropě kritizovali také protiislámské demonstrace v Německu organizované hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Podobná demonstrace se na konci minulého týdne odehrála také v Praze, odhadem se jí zúčastnilo až dva tisíce lidí. Nesli například nápisy jako Islám v ČR nechceme či ČR muslimům nedáme. Mezi řečníky se objevily mnohé známé osobnosti (více o páteční demonstraci najdete zde).

Demonstrace proti islamizaci v Drážďanech (12. 1. 2015):

12. ledna 2015

„Je nevyšší čas naplnit naši kolektivní povinnost a zastavit negativní stereotypizování a stigmatizaci islámu, rostoucí projevy islamofobie, hanobení islámu, diskriminaci projevující se spojováním islámu s násilím a terorismem, stejně tak jako rostoucí trend netolerance a štvaní proti muslimům,“ uvedli signatáři v prohlášení. Vyzvali Českou republiku i celé mezinárodní společenství ke společnému úsilí za odstranění těchto nešvarů.

Skupina se rovněž přihlásila ke snaze českých úřadů a občanské společnosti o mezináboženský dialog, který by podpořil porozumění ve společnosti a pomohl by s potíráním extremismu a terorismu. „Je nutné pracovat na lepším porozumění mezi náboženstvími a kulturami v České republice,“ uzavírají dokument diplomaté.

Mezinárodní Organizace islámské spolupráce, jejímž jménem se pražská skupina diplomatů zaštiťuje, už v červnu reagovala na slova českého prezidenta Miloše Zemana o útoku v bruselském židovském muzeu. Zeman v květnu totiž uvedl, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie. Organizace ho poté vyzvala k omluvě, ale prezident to odmítl (více o výzve k omluvě zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video