Policie obvinila 15 lidí včetně jednoho učitele z obchodování s drogami

  • 18
Česká policie ve spolupráci se slovenskými a bulharskými kolegy obvinila ve dvou případech z nelegálního obchodování s drogami celkem 15 lidí. Zajímavostí je, že jedním z nich je učitel a zároveň zastupitel z Trmic. Policie u obviněných zabavila léky pro výrobu pervitinu, či již hotovou drogu a marihuanu.

Osm z obviněných, zejména Bulharů, policie v rámci operace nazvané Rubella podezírá z výroby pervitinu. Zabavila u nich 50 kg tablet s pseudoefedrinem, z nichž by mohli vyrobit až deset kilogramů drogy. Při pouličním prodeji by za toto množství utržili minimálně deset milionů korun, při vývozu do ciziny až osmkrát víc.

Léky podle Národní protidrogové centrály (NPC) převáželi uschované v autech. Pořizovali je v Turecku, kde je nákupní cena těchto léčiv proti ČR poloviční. Podle šéfa NPC Jakuba Frydrycha většinu léků dovezli v desetikilových baleních autem do Polska a poté do České republiky. Některé zásilky však do Česka směřovaly přímo. Zadrženi jsou nyní ve vazbě, hrozí jim 10 až 18 let vězení.

Takzvaná „Balkánská cesta“ je hojně využívaná. NPC ví nejméně o třech tunách léčiv, které kurýři převezli nebo se pokusili převést do Polska a Česka. Podle Frydrycha při tom sofistikovaně využívají různých dutin vozů. Do nich obvykle nastrkají asi deset kilogramů léků a snaží se je odstínit tak, aby je neodhalili psi.

Na Slovensko míří previtin, nebo odborník na jeho přípravu

Ve druhé operaci nazvané Siesta policisté obvinili sedm lidí za vývoz jednoho kilogramu pervitinu a tří kilogramů marihuany. Drogy podle NPC putovaly několika kurýrními cestami z Ústeckého kraje na východní Slovensko. V tomto případě policisté vazebně stíhají sedm lidí, tedy tři Čechy a čtyři Slováky.

Zatímco zadrženým v Česku hrozí tresty 10 až 18 let, těm na Slovensku až 25 let vězení. Šéf slovenské Národnej protidrogovej jednotky (NAKA) Marián Geleta uvedl, že odhalit kilogram nebo více previtinu je na Slovensku neobvyklé.

Nový trend

Na jihu Slovenska se dealeři uchylují k výměnnému obchodu. S dealery z Maďarska směňují pervitin za nové druhy psychotropních látek, které poté nabízejí na Slovensku.

Tato droga se tam vaří spíše v menším množství po domácnostech. „Větší množství kurýři vozí z Česka, nebo někdy také přivezou člověka, který metamfetamin na Slovensku ve velkém připraví,“ řekl Geleta.

V případě čtyř lidí zadržených na východě Slovenska jde pro polici o „známé firmy“. Ti pervitin distribuovali už v minulosti, ale přišli o dodavatele, a tak se obrátili o pomoc do Ústeckého kraje. ˇ

Mezi českými zadrženými je i učitel a zastupitel Trmic Marcel Cichý. Policie muže zadržela 7. ledna a pro místní to bylo překvapení. Cichý byl mimo jiné třídním učitelem v 5. B. Jeho žáky a předměty mají nyní na starost kolegové (více o zadržení Cichého zde).

Podle Jakuba Frydycha nemusí být počet obviněných konečný. Policie se případy stále zabývá a snaží se odhalit všechny, kteří skupině s výrobou a distribucí drog pomáhali.

V Česku se podle odhadů ročně spotřebuje asi šest tun pervitinu. Tuzemským trendem jsou velkovýrobny, které za jeden výrobní cyklus dokážou vyprodukovat 20 až 40 kilogramů drogy. Předloni se české policii podařilo zabavit rekordní množství téměř 70 kilogramů pervitinu.


Video