Petr Mrázek sleduje z branky Detroitu útočné snažení Craiga Smithe z Nashvillu.

Petr Mrázek sleduje z branky Detroitu útočné snažení Craiga Smithe z Nashvillu. | foto: AP

Plekanec zazářil čtyřmi body, Mrázek vychytal už třetí výhru v řadě

• 18
Útočník Tomáš Plekanec si vyrovnal své zápasové maximum kariéry v NHL, když proti Islanders podpořil výhru Montrealu 6:4 ziskem čtyř zápisů (2+2). Brankář Petr Mrázek pochytal 34 střel a slavil s Detroitem výhru 5:2 nad Nashvillem. Za hosty v průběhu utkání nastoupil z farmy povolaný Marek Mazanec. Třetím českým brankářem v akci byl Michal Neuvirth, další porážce slabého Buffala ale nezabránil.

Čtyři kanadské body za zápas vyprodukoval Plekanec (čas na ledě 19:13, +/-: +1, 4 střely) poprvé v letošní sezoně a celkově již pošesté v kariéře NHL. Bilancí dvou gólů a dvou asistencí proti Islanders se 32letý centr Montrealu zlepšil na 32 bodů (13+19) z 44 odehraných partií a v tabulce produktivity Čechů přeskočil na průběžné čtvrté pozici vancouverského Radima Vrbatu. V rámci celé NHL Plekancovi v bodování patří 54. pozice.

1. Jakub Voráček (PHI), 46z. - 53b.(17+36)
2. Jiří Hudler (CGY), 43z. - 39b.(14+25)
3. Ondřej Palát (TBL), 43z. - 36b.(11+25)
4. Tomáš Plekanec (MTL),44z. -32b.(13+19)
5. Radim Vrbata (VAN), 40z. - 30b.(17+13)
6. Jaromír Jágr (NJD), 43z. - 25b.(9+16)
7. Michael Frolík (WPG), 46z. - 25b.(9+16)
8. Martin Hanzal (ARI), 33z. - 22b.(7+15)
9. David Krejčí (BOS), 26z. - 21b.(6+15)
10. Patrik Eliáš (NJD), 36z. - 20b.(6+14)

V konfrontaci dvou elitních celků Východní konference předvedl třetí Montreal proti druhým Islanders skvělý vstup v každé ze tří třetin. V té úvodní otevřel skóre ve 2. minutě využitou přesilovkou P. K. Subban - 1:0. Druhou dvacetiminutovku otevřel už po deseti vteřinách hry Dale Weise - 2:0 a první gól třetí třetiny vstřelil pro změnu 52 vteřin od prvního buly Alex Galchenyuk - 4:2.

Zmiňovaný Plekanec, jenž byl zámořskými novináři zvolen první hvězdou, nejprve asistoval u úvodních dvou branek Canadiens v podání Subbana a Weise. Své gólové akce si pak schoval na 35. a 54. minutu. Poprvé se trefil v přesilovce ranou bez přípravy zpoza pravého kruhu pro vhazování a druhou branku vsítil z brejku 2 na 1, když na sebe vzal odpovědnost a uspěl bekhendovým zakončením.

V obou případech český reprezentant překonal jedničku Islanders Jaroslava Haláka. Slovenský gólman, jenž se zúčastní blížícího se Utkání hvězd NHL, inkasoval šestkrát z 33 střel a se svým výkonem tentokrát nemohl být spokojen. V 54. minutě jej také po druhém gólu Plekance vystřídal náhradník Chad Johnson. „Určitě je frustrovaný. Dnešní výkon se mu nepovedl, ale hráči v poli mu to příliš neusnadnili,“ hodnotil Haláka trenér Islanders Jack Capuano.

Talentovaný brankář Petr Mrázek v sobotu naskočil už do pátého navazujícího zápasu Detroitu a z dané série vychytal čtvrtou výhru. Celkově má v sezoně na kontě osm výher a jen čtyři porážky.

Třetí vítězství v řadě Mrázek, jehož do pozice dočasné týmové jedničky posunuly zranění Jimmyho Howarda a Jonase Gustavssona, vychytal díky 34 zákrokům proti 36 střelám Nashvillu, který v sobotu opouštěl Joe Louis Arénu s porážkou 2:5.

V ofenzivě se za Detroit činil především slovenský reprezentant Tomáš Tatar, autor dvou gólů a jedné asistence. Red Wings o svém úspěchu rozhodli skvělým nástupem do utkání, když ve 13. minutě vedli 3:0. Brankáře Cartera Huttona vyhnali na střídačku Nyquist, Qincey a právě Tatar.

Letošní debut v NHL si tak mohl odbýt střídající Marek Mazanec, jenž byl nedávno povolán z farmy v AHL v reakci na zranění týmové jedničky Predators Pekka Rinneho. Po Ondřeji Pavelcovi (Winnipeg), Petru Mrázkovi (Detroit) a Michalu Neuvirthovi (Buffalo) se tak stal Mazanec čtvrtým českým gólmanem v letošní NHL, během 47 odchytaných minut kryl 18 ze zbývajících 20 střel Detroitu.

Zatímco Mrázek přidává v dresu Detroitu jednu výhru za druhou, Michal Neuvirth i přes své kvalitní výkony se slabým Buffalem klopýtá od porážky k porážce.

Naposledy Sabres padli 3:4 na domácím ledě s Philadelphií. Pro tým, jenž se ziskem 31 bodů společně s Edmontonem figuruje na dně ligové tabulky, to byla desátá prohra v řadě. Neuvirth, který se v brance střídá se Švédem Jhonasem Enrothem, pak čeká na vychytanou výhru už sedm zápasů v řadě (naposledy slavil 15. listopadu u výsledku 6:2 nad Torontem).

Proti Flyers pochytal Neuvirth 28 z 32 střel. U jedné ze čtyř branek vítězů si připsal asistenci také Jakub Voráček (16:22, +/-: -2, 1 střela), díky čemuž si navýšil náskok na čele produktivity NHL s 53 body na rozdíl tří bodů od trojice pronásledovatelů s 50 zápisy na kontě - Sidney Crosby, Jevgenij Malkin (oba Pittsburgh) a Tyler Seguin (Dallas).

Konfrontace Bostonu s Columbusem proti sobě postavila celky s opačným herním rozpoložením. Domácí Bruins nastupovali povzbuzeni sérií pěti výher, kdežto Blue Jackets přicestovali se čtyřmi navazujícími nezdary. Každá série však jednou končí a tentokrát se štěstí usmálo na Columbus, jenž si odvezl dva body po výsledku 3:1.

O všem podstatném se rozhodlo až v závěru řádné hrací doby, kdy dlouho trvající nerozhodný stav 1:1 uťal Matt Calvert. Poprvé slavil v 57. minutě, kdy dorážel za brankovou čáru volný puk po předchozí střele Cama Atkinsona. Stejný hráč pak v čase 59:22 stanovil konečné skóre střelou do prázdné branky. Jak mladý David Pastrňák (15:27, +/-: -1), tak zkušený David Krejčí (16:01, +/-: 0) tentokrát vyšli bodově naprázdno.

Výsledky NHL

Boston - Columbus 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
12. Söderberg - 57. a 60. Calvert, 8. Johansen. Střely na branku: 35:31. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Calvert, 2. McElhinney (oba Columbus), 3. Rask (Boston).

Buffalo - Philadelphia 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
19. a 59. Girgensons, 40. Ennis - 24. Umberger, 28. Streit (Voráček), 46. Vandevelde, 49. Raffl. Střely na branku: 27:32. Brankář Neuvirth odchytal za Buffalo celý zápas, inkasoval čtyři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Girgensons (Buffalo), 2. Del Zotto, 3. Umberger (oba Philadelphia).

Montreal - NY Islanders 6:4 (1:0, 2:2, 3:2)
35. a 54. Plekanec, 2. Subban (Plekanec), 21. Weise (Plekanec), 41. Galchenyuk, 52. Desharnais - 31. Okposo, 37. Kuljomin, 55. Lee, 58. Tavares. Střely na branku: 35:31. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Plekanec, 2. Markov, 3. Desharnais (všichni Montreal).

Ottawa - Carolina 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
25. Ceci, 41. Stone - 20. Malone, 43. Faulk, 55. Gerbe. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17 434. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Carolina), 2. Karlsson (Ottawa), 3. Faulk (Carolina).

Detroit - Nashville 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)
13. a 40. Tatar, 1. Nyquist, 12. Quincey, 23. Zetterberg - 19. Ekholm, 41. Fisher. Střely na branku: 24:36. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 94,44 procenta. Mazanec odchytal za Nashville 47 minut, inkasoval dvě branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Tatar, 2. Sheahan, 3. Dacjuk (všichni Detroit).

Tampa Bay - Colorado 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
2. a rozhodující sam. nájezd Callahan, 45. Stralman - 21. O’Reilly (Hejda), 60. MacKinnon. Střely na branku: 31:42. Diváci: 19 204. Hvězdy zápasu: 1. Bishop (Tampa Bay), 2. Varlamov (Colorado), 3. Callahan (Tampa Bay).

Florida - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
26. Gudbranson, 35. Huberdeau - 24. Eberle, 47. Hendricks, rozhodující sam. nájezd Jakupov. Střely na branku: 37:34. Diváci: 10 529. Hvězdy zápasu: 1. Huberdeau (Florida), 2. Jakupov (Edmonton), 3. Mitchell (Florida).

St. Louis - Toronto 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) Branky: 17. Shattenkirk, 42. Steen, 55. Oshie. Střely na branku: 33:27. Diváci: 19.626. Hvězdy zápasu: 1. Elliot, 2. Steen, 3. Pietrangelo (všichni St. Louis).

Dallas - Washington 5:4 (2:0, 1:2, 2:2)
3. Seguin, 19. Cole (Hemský), 25. Spezza, 44. Roussel, 44. Benn - 26. Fehr, 37. Burakovsky, 41. Ovečkin, 57. Bäckström. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Cole, 2. Spezza, 3. Jokipakka (všichni Dallas).

Minnesota - Arizona 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
14. Coyle, 29. Zucker, 60. Parise - 34. Vermette. Střely na branku: 33:26. Diváci: 19 111. Hvězdy zápasu: 1. Coyle, 2. Dubnyk, 3. Parise (všichni Minnesota).

San Jose - Calgary 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)
21. Couture, 23. Thornton, 29. Karlsson - 1. Wideman, 6. Colborne, 32. Hudler, 61. Monahan. Střely na branku: 22:23. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Colborne (Calgary), 2. Couture, 3. Braun (oba San Jose).

Los Angeles - Anaheim 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
29. Martinez, 39. Kopitar - 35. Getzlaf, 53. Vatanen, rozhodující sam. nájezd Silfverberg. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Andersen (Anaheim), 2. Martinez (Los Angeles), 3. Maroon (Anaheim).