Policie ve Francii u trafiky (17. ledna 2015).

Policie ve Francii u trafiky (17. ledna 2015). | foto: AP

V Evropě je až dvacet spících teroristických buněk. Ukrývají 180 útočníků

  • 378
Zdroje americké stanice CNN tvrdí, že v Evropě je až dvacet spících teroristických buněk radikálních islamistů. Ty mají mezi 120 a 180 členy, kteří jsou připraveni na útoky v Belgii, Francii, Německu a Nizozemsku. V souvislosti s dalšími útoky, které tento týden překazila Belgie, v sobotu zatýkala policie v Řecku.

Evropské a blízkovýchodní rozvědky se domnívají, že bezprostředně ohrožena je hlavně Belgie a zřejmě i Nizozemsko. Evropské tajné služby se podle CNN zajímají zejména o skupiny mužů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii.

Panuje přesvědčení, že radikální Islámský stát (IS), který ovládá část Sýrie a Iráku, jim dal instrukce, aby připravili útoky. Ty mají být odvetou za zapojení západních států do koalice, která útočí letadly na islamisty. Všechny čtyři zmíněné země jsou členy této koalice. V posledních dnech bylo v evropských zemích zadrženo přes 30 lidí.

Ve čtvrtek belgická policie zasahovala ve městě Verviers, které leží poblíž Lutychu, a zabila dva islamisty a jednoho zatkla (více zde). V pátek oznámila, že u nich našla zbraně, peníze a policejní uniformy. Celkem zatkla třináct lidí (více se dočtete zde). Pět z nich prokuratura obvinila z „účasti na aktivitách teroristické skupiny“, informuje BBC.

Čtyři další podezřelé zatkli francouzští policisté na dvou místech. Dva lidi policie dopadla v pátek na jihu Francie v tunelu Fréjus, skrze který cestovali do Itálie.

Teroristické atentáty, které měly být spáchány v Belgii, řídil prý z Řecka nebo Turecka Belgičan marockého původu, píše belgický list La Derniere Heure. Belgie s pomocí amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ho nyní hledají.

Teror v Paříži

Organizátorem je zřejmě sedmadvacetiletý Abdelhamid Abaaoud, který žil v bruselské čtvrti Molenbeek. Odtud odešel bojovat za IS. Objevil se na několika propagačních videí islamistů, na jednom řídí auto s těly čtyř ztýraných lidí.

Útok měl přijít v pátek

Vlámská televize VTM oznámila, že rozvědka se zabývá vyšetřováním buňky kolem Abaaouda od Vánoc, kdy byly zachyceny telefonáty do věznice Lantin u Lutychu.

Zjistilo se, že komunikoval se členy buňky prostřednictvím vězně, který je bratrem jednoho z mužů zabitých ve čtvrtek ve Verviers. Abaaoud telefonoval z Řecka, ale podle belgických sdělovacích prostředků už může být v Turecku.

Řecká policie v sobotu v souvislosti s případem zadržela čtyři lidi, o jejichž identitě však není nic známo. Turecká tajná služba chce nechat sledovat až 3000 lidí, kteří jsou prý nějakým způsobem napojeni na IS, jsou v Turecku a mohou být spícími buňkami připravenými kdykoli zaútočit. V nebezpečí jsou prý hlavně zastupitelské úřady západních zemí.

Vlámská VTM také oznámila, že tajná služba ve čtvrtek, kdy se začalo v Belgii prodávat nové číslo týdeníku Charlie Hebdo, zjistila, že teroristé chtějí zaútočit v pátek. Proto byla akce proti nim spuštěna ve čtvrtek večer.

Belgická vláda v reakci na to odstartovala nová opatření proti podezřelým z terorismu. Součástí nich je, že trestným činem bude cestování do zahraničí kvůli teroristickým aktivitám a možnost odebrání belgického občanství lidem s dvojím občanstvím, kteří představují teroristické riziko.

Belgie poprvé po 30 letech posílila policejní ostrahu země armádou. Ministr obrany Steven Vandeput řekl, že vojáci budou využiti k ostraze některých velvyslanectví a budov v antverpské židovské čtvrti. Vyčleněno pro bezpečnostní úkoly v Bruselu a Antverpách má být postupně 300 vojáků, někteří by mohli být vysláni také do Verviers. V pohotovosti je také 150 lidí vycvičených k protiteroristickému zásahu

Vláda zvýšila minimálně na měsíc bezpečnostní režim na druhý nejvyšší stupeň. Na tomtéž stupni je pohotovost i v Nizozemsku. Mluvčí tamní vlády Edmond Messchaert řekl, že existuje „reálná hrozba, ale nikoli informace o konkrétním útoku“.

Instrukce zněla: jděte a něco udělejte

Mezi pařížskými útoky a belgickou razií zatím není prokázána spojitost. Nicméně francouzský premiér Manuel Valls v pátek oznámil, že obě země čelí stejné hrozbě. „To spojení, které existuje, je, že chtějí útočit na naše hodnoty,“ řekl.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že Francie na svém území v rámci současné bezpečnostní operace rozmístila 122 tisíc policistů, strážníků a vojáků.

Rozvědky zatím nemají informaci, že existoval přesný příkaz k útokům z minulého týdne, při nichž v Paříži zahynulo 17 lidí. Byla prý jen instrukce: „Jděte a něco udělejte“. Francouzští vyšetřovatelé se stále pokoušejí rozkrýt síť lidí, kteří jsou za atentáty. Ve vazbě skončilo několik desítek osob, v pátek policisté zasahovali v pěti městech.

Jemenská rozvědka v sobotu oznámila, že zatkla dva francouzské radikály napojené na al-Káidu na Arabském poloostrově.

V belgickém Charleroi je zadržován Neetin Karasular, který zřejmě dodal atentátníkům zbraně, protože je prokázáno, že se sešel s přítelkyní Amedyho Coulibalyho. Ten zabil minulý týden na předměstí Paříže jednu policistku a další den při útoku na židovský obchod čtyři lidi. Jeho družka Hayat Boumeddieneová uprchla přes Turecko do Sýrie.

Španělsko vyšetřuje návštěvu Coulibalyho v Madridu jen několik dní před útokem. Teroristický čin údajně spáchal jménem Islámského státu, bratři Kouachiové, kteří útočili na redakci týdeníku Charlie Hebdo a zabili 12 lidí, vraždili jménem odnože Al-Káidy z Arabského poloostrova, která se k útoku přihlásila na videu (více zde).

V Británii na letišti Stansted zadrželi osmnáctiletou ženu kvůli podezření, že připravovala teroristický čin. Policisté byli varování před možným útokem proti nim.   

Německá policie zatkla v pátek dva muže tureckého původu, které vinní z verbování mužů pro boj na Blízkém východě. Po dalších třech pátrá. Nicméně vyšetřovatelé nemají náznaky, že by muži připravovali útoky v Německu. List Der Spiegel v pátek večer informoval o možné hrozbě teroristických útoků na hlavní nádraží v Berlíně a Drážďanech (více zde).

Berlínské nádraží má posílenou ostrahu:

V Turecku podle listu Hürriyet působí až tři tisíce lidí napojených na IS. Policie prý zvýšila pohotovost, protože tyto lidi považuje za součást spících buněk, které mohou kdykoli zaútočit. Tajná služba chce, aby byli sledováni. V nebezpečí možného útoku jsou podle tajné služby hlavně zastupitelské úřady západních zemí.

V řadách IS bojuje podle odhadů ministerstva zahraničí až tisíc Turků. Turecko vyhostilo přes 1 100 lidí podezíraných z terorismu a zakázalo vstup na své území více než 7 200 lidí.

Šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwrigh v pátek přiznal, že riziko teroristických útoků v Evropě je nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby. Státy proto podle něj musejí lépe spolupracovat, aby dokázaly teroristickým hrozbám předcházet.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue