Úřady dostaly echo o hrozbě útoků v Berlíně a Drážďanech, tvrdí Spiegel

  • 254
Německý list Der Spiegel v pátek večer informoval o možné hrozbě teroristických útoků na hlavní nádraží v Berlíně a Drážďanech. Odvolává se na informace, které dostaly tamní úřady od zahraničních zpravodajských služeb. Ty mají podle listu náznaky nejen o zmíněné hrozbě, ale také akcích namířených proti sílícímu protiislamistickému hnutí Pegida.

„Německé bezpečnostní složky přijaly náznaky o možných teroristických útocích,“ stojí v aktuální zprávě, kterou německý list zveřejnil na svém webu. Detaily otiskne až v chystaném sobotníku. Už nyní nicméně uvedl, že mezi jmenovanými možnými cíly útoků jsou hlavní nádraží v Berlíně i oblíbené destinaci Čechů, Drážďanech.

Spiegel také uvedl, že součástí varování je hrozba útoku na masové demonstrace hnutí Pegida, jichž se účastní desetitisíce Němců. Útok na taková shromáždění přitom úřady označují za „hororový scénář“. „Situace je vážná, je důvod k obavě a prevenci, ale ne k panice,“ řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziere.

Varování podle Spiegelu má své kořeny v komunikaci mezi radikálními islamisty, kterou zpravodajské služby zachytily. „Bereme tyto informace opravdu vážně,“ řekl listu nejmenovaný vysoký důstojník bezpečnostních služeb.

Už v noci na čtvrtek berlínská policie zatkla dva radikální muslimy podezřelé z podpory terorismu. Podle vyšetřovatelů se dvojice snažila verbovat muslimy pro boj v řadách radikálního hnutí Islámský stát (IS), pro které také zajišťovala finanční podporu. V krátké době to byl druhý zásah proti radikálním islamistům, kteří se k podpoře IS hlásí: ve čtvrtek státní zastupitelství ve Wolfsburgu uvedlo, že vede vyšetřování proti 50 mužům s vazbou na IS.

Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí, tvrdí BIS

I když jsou Drážďany ke hranicím České republiky velmi blízko, podle vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS) zde bezprostřední nebezpečí teroristických útoků nehrozí. „My z našich domácích zdrojů ani od našich partnerských služeb nemáme horkou informaci, že by České republice hrozilo okamžité, bezprostřední nebezpečí. Potencionální riziko samozřejmě trvá,“ řekl mluvčí BIS Jan Šubert.

Služba podle něj dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. „Hrozí riziko, že by takový člověk tady mohl podnikat násilné teroristické akce,“ poznamenal Šubert.

„Každý měsíc, někdy i týdně získáváme různé poznatky, zprávy, informace, že se někde něco děje, něco připravuje. Většinou to jsou zprávy, které nemají racionální základ,“ popsal mluvčí BIS s tím, že na ověřování těchto zpráv věnují zpravodajci značné úsilí. Šubert zopakoval, že „nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval ani jediný náš občan“. „To jsou otázky, kterými se intenzivně zabýváme ve spolupráci s naší rozvědkou a zahraničními partnery.“

Riziko útoků radikálních islamistů na vybrané cíle v Evropě výrazně vzrostlo po dění v Paříži, kde minulý týden bratrská dvojice vyvraždila redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a další islamista přepadl židovský obchod v centru města. Belgie pak ve čtvrtek oznámila, že zabránila podobné akci, když ve večerních hodinách zasáhla ve městě Verviers proti trojici radikálů (více o této akci zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue