Loni bylo na Zemi nejtepleji za 135 let. Průměr dosáhl 14,6 stupně

  • 151
Loňský rok byl dosud nejteplejším rokem na Zemi za posledních 135 let. Průměrná teplota dosáhla 14,6 stupně Celsia, což je o 0,69 stupně víc, než činil průměr ve 20. století. Zvedla se teplota ovzduší, oceánů i země. Zprávu zveřejnil v pátek Národní úřad pro ovzduší a oceány NOAA.

Rok 2014 byl nejteplejším rokem ze všech zaznamenaných měření od roku 1880. Předchozí absolutní rekordy padly v roce 2005 a 2010. Současný rekord je pokořil o dalších 0,04 stupně Celsia. NOAA rovněž ve své zprávě na webu uvedl tabulku deseti nejteplejších let za dobu měření, devět spadá do let po roce 2000.

Největší odchylky od průměrné teploty zaznamenal NOAA mimo jiné ve východním Rusku v oblastech poloostrovů Čukotka a Kamčatka, na Aljašce a především v Evropě. Zpráva tak potvrzuje zjištění Světové meteorologické organizace (WMO), která už v prosinci avizovala, že rok 2014 bude pro Evropu nejteplejším rokem za posledních 500 let.

Podle NOAA vzrostla od roku 1880 průměrná teplota na zemském povrchu o 0,8 stupně Celsia, což je vývoj, k němuž výrazně přispěly zvýšené emise oxidu uhličitého a dalších škodlivin, které do atmosféry vypouštějí lidé.

Minulý rok se také zvedla teplota oceánů, která je o víc než půl stupně nad průměrnou teplotou za 20. století. Poslední rekordy z let 1998 a 2003 tak pokořil minulý rok o 0,05 °C.

Meziroční snížení zaznamenal NOAA jen v množství srážek. To je pod dlouhodobým průměrem. Zpráva však upozorňuje, že je třeba vzít v úvahu fakt, že čísla týkající se srážek se velmi liší region od regionu, a tak je průměrná hodnota za rok pouze orientační.

Abnormality se minulý rok týkaly i České republiky, což potvrdila zpráva Českého hydrometeorologického ústavu. Průměrná teplota 9,4 °C překonala o celé dva stupně Celsia dlouhodobý průměr a stala se tak rekordní za posledních víc než padesát let. Rok 2014 byl o 0,3 °C teplejší než zatím nejteplejší roky 2000 a 2007 (podrobněji o výkyvech počasí za uplynulý rok čtěte zde).

Není čas otálet, klima se mění tady a teď

Na zprávu NOAA zareagoval odpoledne Bílý dům. Zveřejněné zprávy jsou podle něj dalším upozorněním, že změna klimatu probíhá tady a teď. Není tedy čas otálet s opatřeními v boji proti globálnímu oteplování, uvedl podle Reuters.

Zástupci dvou stovek vlád by o globálním oteplování měli debatovat letos v Paříži, aby se pokusili shodnout na opatřeních k jeho omezení, a předešli tak mnohým záplavám, suchu, vlnám horka a stoupání hladin moří a oceánů.

„S ohledem na to všechno demonstrují teploty v posledních desetiletích dopad skleníkových plynů na naše klima a vyvracejí hlasy, které tvrdí, že globální oteplování se nějak ‚zastaví‘,“ konstatoval v souvislosti se zprávou NOAA odborník Joe Casola ze Střediska pro klimatická a energetická řešení.

„Svět je nyní teplejší, než byl v posledních sto letech, a možná pěti tisících letech. Jakékoli pochybnosti o tom, že za to může lidská činnost, nyní vzaly za své,“ míní také klimatoložka Jennifer Francisová z Rutgersovy university v New Jersey.

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue