Tady platí právo, ne šaría! Stovky lidí demonstrovaly v Praze proti islámu

  • 1862
Na Hradčanském náměstí v Praze se v pátek odpoledne sešly stovky lidí, aby po posledním dění zejména ve Francii vyjádřili svůj nesouhlas s islámem. Demonstrace pořádané sdružením Islám v České republice nechceme se zúčastnila i řada známých osobností. Protiislámské protesty se v minulých dnech odehrály i v okolních zemích.

Na začátku akce ve čtyři hodiny odpoledne se na náměstí sešly odhadem stovky demonstrantů, policie jejich počet odhadla na 400. Během akce však další lidé přicházeli a konečná účast se zřejmě blížila ke dvěma tisícům. Řada známých osobností a organizátoři k davu mluvili z improvizovaného stanoviště nedaleko sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Objevil se i malý hlouček zastánců islámu.

Lidé si přinesli transparenty s nápisy jako Evropo, probuď se! či Islám je zlo! Odpůrci demonstrace, jichž bylo jen několik, naopak na transparentu přinesli třeba nápis Islám v ČR chci. Akce začala zvoláním Islám v Česku nechceme!, potleskem a českou hymnou v podání syna Karla Černocha a poslance Úsvitu Marka Černocha. Následovala minuta ticha za oběti pařížských útoků.

„Nevidím tu xenofoby a fašouny, ale sešli se tu lidé, kteří milují svobodu,“ pronesl za silného potlesku jeden z organizátorů demonstrace Martin Konvička. K davu, z něhož se ozvalo, že islám je teror, pronesl slova o tom, jak vlády a média podle něj lžou, když tvrdí, že teroristé jsou „nějací špatní muslimové“. Proroka Mohameda označil za „sadistického psychopata“ a narážel na „slepou islámskou poslušnost“.

„Islám proti nám od sedmého století vede válku,“ tvrdil Konvička. Muslimy vyzval, aby islám opustili: Češi je prý poté přijmou a ochrání.

Musela zasáhnout policie, na místě antikonfliktní tým

V průběhu předem nahlášeného protestu musela zhruba v polovině trvání akce zasahovat policie. Po proslovu Konvičky se totiž z hloučku zastánců islámu ozvalo, že problémem není islám, ale nenávist. Jeden z demonstrantů pak zastáncům islámu začal strhávat transparenty, uvedl z místa reportér iDNES.cz . Zastánců islámu podle něj bylo zhruba dvacet, většinou to byly ženy.

Nedejme jim najíst

V proslovech řečníků občas zazněla bizarní slova. Poslankyně Olga Havlová otevřela téma výjimky pro porážku halal masa. Nedejme jim najíst! přitakal jí za organizátory Martin Konvička.

Z politiků na demonstraci dorazil již zmíněný místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová. I ona na úvod svého proslovu uvedla, že kolem sebe žádné xenofoby nevidí. „Přála bych si, aby deset tisíc členů muslimské obce v ČR bylo tady s námi a jasně se distancovalo od násilí posledních dní,“ řekla Černochová.

Řešení však v demonstracích nevidí, raději by diskuzi. „Nerada bych, abychom dopadli jako ve Francii či Německu,“ uvedla také v narážce na velké muslimské menšiny v těchto zemích.

Před dav vystoupil také předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek či kurdský lékař Yekta Uzunoglu, který dav vyzval k minutě ticha za Kurdy, kteří denně padají za oběť boji proti radikálním islamistům v Iráku. V médiích se podle něj k islámu vyjadřují „salonní narcističtí teologové“, čímž si vysloužil potlesk.

U davu uspěl také senátor Jaroslav Doubrava, který se v návaznosti na diskuse muslimů na internetu označil za extremistu, jelikož podle senátora by se tak v jejích očích dalo označit devadesát procent národa. „Nechci si nechat vzít Vánoce a stromeček,“ uvedl Doubrava jako poslední řečník před závěrečným proslovem poslankyně Jany Volfové. „Nejsme nějaká banda xenofobů, jsou nás tu tisíce se stejným názorem,“ burcovala Volfová dav. Akci ukončila deset minut po páté hymna.

Muslimská obec pařížské útoky odsoudila

Pořadatelé očekávali účast až čtyř tisíc lidí. Jen na Facebooku se k akci přihlásilo přes tři tisíce uživatelů sociální sítě. „Seznámíme veřejnost s naším pohledem na islám a jeho expanzi v Evropě, pojmenujeme rizika pro Českou republiku a vzneseme legislativní a bezpečnostní požadavky, jejichž přijetí islamizaci naší země zabrání,“ uvedli před akcí v oficiálním prohlášení pořadatelé.

Podle Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v ČR nemá jednání pařížských útočníků nic společného s islámem. ÚMO útok odsoudilo, označilo ho za hanebný, rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi sdělil, že muslimové v Česku po útoku na redakci Charlie Hebdo čelí výhrůžkám, nejčastěji mailovým, kde se vyhrožuje i smrtí.

Na manifestaci se připravila také policie. „Na místě bude zvýšený počet policistů jak v uniformách, tak v civilu,“ sdělil už ve čtvrtek bez dalších podrobností mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Iniciativa Islám v ČR nechceme připravila novelu církevního zákona, která by měla podle autorů pomoci zabránit šíření radikálních myšlenek. Spočívá v tom, že církev nebo náboženská společnost, která by žádala o zvláštní práva, by nesměla vzbuzovat obavu, že ohrožuje zahraničněpolitický zájem Česka. Nesmělo by taky vznikat podezření, že by ohrožovala národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. K žádosti by se musely závazně vyslovit tajné služby a policie.

Mezi zvláštní práva patří možnost vyučovat náboženství na státních školách, mít své duchovní v armádě a ve vězení, konat církevní sňatky, zřizovat církevní školy a zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství. Novelu podpořili poslanci Úsvitu s tím, že se pro ni budou snažit najít podporu i u ostatních klubů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue