Vůdce jemenské odnože al-Káidy Násir al-Vuhajší | foto: Reuters

Jemenská al-Káida chce vyhnat křižáky, ale největší rival pro ni je IS

  • 156
Organizace al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která se přihlásila k útokům na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, je podle expertů v současnosti nebezpečnější než její mateřská organizace. Útok na týdeník je pro ni zřejmě způsob, jak si zlepšit renomé a vystoupit ze stínu Islámského státu.

AQAP vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarbaské odnože al-Káidy, která v předchozích letech téměř zanikla. Zatímco saúdská vláda byla v potlačení terorismu poměrně úspěšná, v Jemenu naopak teroristé našli díky slabé centrální vládě ideální útočiště. 

Cílem AQAP je podle CNN vyhnání „Židů a křižáků“ z Arabského poloostrova, zavedení práva šaría a obnova islámského chalífátu, což předpokládá svržení dosavadních vlád. V samotném Jemenu organizace útočí na cizince i vládní představitele. V roce 2009 se jejím terčem stal saúdský  princ Muhammad ibn Najíf, který však atentát přežil.

Teror v Paříži

Už v roce 2010 AQAP podle analytiků CIA představovala pro Spojené státy větší nebezpečí než jádro al-Káidy v Pákistánu, napsal Washington Post

Jemenská vláda se tomuto tvrzení sice bránila s tím, že je přehnané, byla to však právě AQAP, která se přihlásila k pokusu o atentát na palubě airbusu letícího do Detroitu v roce 2009 a stála i za nevydařeným pokusem odpálit na palubě letadla z Jemenu do USA tonery do tiskáren naplněné výbušninami. 

Džihádističtí rivalové

V následujících letech al-Káidu do jisté míry zastínil její někdejší spojenec Islámský stát, který dobyl rozsáhlé území v Iráku a Sýrii a stal se mnohem atraktivnějším pro džihádisty ze Západu. Útok na redakci Charlie Hebdo může být způsobem, jak se vyrovnat s konkurencí IS a zvednout morálku svých členů i možných nových rekrutů. 

„Al-Káida se snaží reagovat na vzestup IS útoky, které připomínají ty z let 2001-2011,“ míní odborník na islám z univerzity v Toulouse Mathieu Guidére. Útok na Charlie Hebdo měl teroristické organizaci posloužit jako reklama a přivést zpět odpadlíky, řekl Guidére agentuře AFP.

„Útok na Charlie Hbedo rozhodně vrací al-Káidu do hry v její rivalitě s Islámským státem,“ uvedl expert na Jemen Laurent Bonnefoy. „Al-Káida je stále hrozbou, zvláště pokud rivalita obou skupin přejde v jakousi soutěž,“ citoval jej deník Times of Israel.

Video, kterým se jemenská al-Káida přihlásila k útoku na Charlie Hebdo:

Hlavní ideolog se narodil v USA

Al-Káida a zejména její jemenská větev dosud čerpá z odkazu svého ideologa Anvara al-Avlakího, který v září 2011 zemřel při útoku bezpilotního letounu. Avlakí se narodil ve Spojených státech,  ještě v dětství se však jeho rodina přestěhovala do Jemenu, odkud pocházela. Vysokou školu Avlakí vystudoval opět v USA, kde se později stal i imámem. Na jeho kázání docházeli i dva ze strůjců útoku 11. září 2001. 

V roce 2004 Avlakí odešel do Jemenu, země svých předků, kde se stal hlavním verbířem al-Káidy. Osobně ovlivnil i strůjce masakru na americké vojenské základně Fort Hood v roce 2009 a stál i za již zmiňovaným nezdařeným útokem na airbus letící do Detroitu. 

Avlakího videa, nahrávky i články v anglicky psaném džihádistickém magazínu Inspire ovlivnily tisíce muslimů včetně pařížských atentátníků Saida a Chérifa Kouachiových.

USA se obávají teroristického pyrotechnika

AQAP však od roku 2009 vede Násir al-Vuhajší, který je podle amerického ministerstva zahraničí zodpovědný za volbu cílů, nábor nových členů, financování i plánování útoku a rozdělování úkolů, uvedla stanice ABC. Spojené státy za jeho dopadení nabízí deset milionů dolarů.

Americké bezpečnostní služby mají kromě al-Vuhajšího obavy také z předního pyrotechnika AQAP Ibrahima al-Asírího. Právě on vyrobil nálože, které měly vybuchnout v letadle mířícím do Detroitu, i výbušniny skryté v tonerech do tiskáren.

Podílel se i na útoku na prince Muhammada ibn Najífa, který provedl Asírího bratr, jenž se stal jeho jedinou obětí. Bomba, kterou ukryl v konečníku, totiž byla příliš slabá. I přes nezdar však Washington zaskočila „brutalita, inovace a sofistikovanost plánu, která dokládá, jakou hrozbu al-Asírí představuje“. Za dopadení al-Asírího proto Spojené státy nabízejí pět milionů dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue