Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak uhasit hořící plynovou lahev. Důležité je chlazení

Hrozivě vypadal požár v restauraci v hustě osídlené obytné čtvrti čínského města Su-čchien v provincii Ťiang-su. Chytly totiž i plynové lahve v kuchyni restaurace, kde naštěstí v tu chvíli nebyli hosté. Přivolaní hasiči vytáhli hořící propan-butanové lahve přímo na ulici a tam je teprve začali chladit.

Požár zaregistrovali sousedé, kteří zavolali jak hasiče, tak majitele podniku. Aby v hustě osídlené obytné čtvrti zabránili výbuchu, vytáhli hasiči hořící propan-butanové lahve z restaurace na ulici, kde je chladili studenou vodou z požárních hadic. O několik minut později bylo jasné, že je vyhráno a exploze s ničivými účinky už nehrozí. Něco podobného se stalo i před pěti lety ve Zlíně (více zde).

Podle Zdeňka Hanušky, ředitele odboru integrovaného záchranného systému a výkonu služby na generálním ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, oba uvedené zásahy - ten v Číně i ten ve Zlíně - přesně reagovaly na základní nebezpečí tlakových lahví, jímž je nebezpečí výbuchu.

Do podobné situace se přitom může dostat každý, kdo má doma plynový gril nebo spotřebič. Měl by tedy vědět, že výbuch hrozí v případě požáru ze dvou důvodů.

Jednak může dojít k výbuchu samotné lahve s plynem. „Vlivem zahřívání se plyn v lahvi roztahuje a nárůstem tlaku může dojít k roztržení lahve. Lahve s propan-butanem nepatří k nejnebezpečnějším, ale jsou i lahve plněné například acetylenem. U těch působením tepla dochází při dosažení určité teploty ke spontánnímu uvolnění plynu z látky, do které je nasycen, a následnému výbuchu. I proto je lahve nejprve potřeba proudem vody zchladit, stejně jako uzavírací ventil lahve. Pak je teprve možné unikající plyn zavřít, s rozžhaveným ventilem manipulovat nelze,“ vysvětluje plukovník Hanuška.

Ale může také dojít k výbuchu unikajícího plynu. „Pokud by nastala situace, že by byl plamen hořícího plynu na lahvi uhašen a plyn by neodhoříval, ale jen unikal do prostoru. To je nebezpečné, protože vzniká výbušná směs plynu a vzduchu. Při iniciaci plamenem nebo třeba elektrickou jiskrou, má velké destruktivní účinky pro široké okolí,“ popisuje nebezpečí Hanuška.

Hořící plyn nikdy nehaste, dokud se nezastaví jeho únik

Proto v případě plynu platí důležitá základní zásada, a to nejen u plynových lahví. „Uniká-li plyn a hoří, nesmí se plamen uhasit, pokud není zabezpečeno, že se dá unikající plyn zastavit. Například uzavřením ventilu nebo uzavřením celé větve rozvodu plynu, tedy hlavního  uzávěr plynu v domě a podobně,“ radí odborník.

Například v případě uvedeného zásahu zlínských hasičů (zde) mělo chlazení za cíl ochránit lahev před roztržením a plyn byl ponechán k vyhoření. „Zřejmě se teplem poškodil ventil a nešlo s ním manipulovat,“ usuzuje u tohoto případu Hanuška. Vzhledem k objemu plynu v lahvi je to podle něj to nejbezpečnější řešení.

Hořící plyn nikdy nehasit!

Pro podobné situace jednoznačně platí jednoduchá zásada: uniká-li odkudkoliv plyn a hoří, nesmí se jeho plamen uhasit, pokud není zabezpečeno, že se dá unikající plyn zastavit. „Výbuch nespáleného plynu ve směsi se vzdušným kyslíkem je daleko horší než hořící plyn,“ konstatuje Zdeněk Hanuška.

„Pokud někomu přehoří plynová hadice u plynového grilu nebo plyn začne hořet u ventilu, musí se snažit únik plynu z lahve uzavřít,“ radí Hanuška. Proto by u právě používaného grilu měla být neustále obsluha, pak lze rychle reagovat.

„Pokud ventil uzavřít nelze, třeba kvůli nebezpečí popálení, nesnažte se plamen uhasit, ale odstraňte z okolí plamene hořlavé předměty, nebo přemístěte gril tak, aby na ně plamen nepůsobil. Pokud je gril venku a od plamene nic dalšího nehoří a hořet nemůže, nechte plyn vyhořet, nebude to dlouho trvat,“ doporučuje odborník zachovat klid, i když se v průběhu hoření může plamen zvětšovat, jak narůstá tlak v lahvi z důvodu ohřívání.

„Pokud ovšem hrozí, že se oheň může šířit dál nebo je hořící plynová lahev v místnosti, nebo uvnitř nějakého objektu, vždy volejte hasiče na linku 112 nebo 150. Do jejich příjezdu je možné ochlazovat hořlavé předměty v okolí hořícího grilu vodou, ale nehasit plamen na lahvi,“ radí jednoznačně Hanuška.

Hasiči v okamžiku příjezdu podle něj nejlépe posoudí co dál, tedy jestli chladit, pokusit se uzavřít ventil, či vynést (v žádném případě není možné hořící lahev vyhodit z okna) do bezpečnějšího prostoru a nechat vyhořet. Podobně jako to udělali vzdálení čínští kolegové zachycení na videu agentury Reuters. „Pokud má třeba jen 2 kg, může už být plynová lahev v době příjezdu hasičů i vyhořelá,“ uzavírá možným ideálním rozuzlením nepříjemné situace zkušený hasič.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Psí parazit míří z teplých krajů do střední Evropy. Srdeční červ je tu

11. dubna 2024

Migrace a nové druhy komárů, změna klimatu, ale také častější cestování se psy do zahraničí – to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Hlavonožci jsou velmi inteligentní, mají výbornou paměť a učí se, říká zooložka

17. dubna 2024

Premium Chobotnice, sépie, olihně či obří krakatice. Ti všichni patří mezi hlavonožce. Jejich život je pro...

Kocoura jí přejelo auto, naklonovali jí dva stejné. Povahu zaručenou nemá

17. dubna 2024

Premium Za naklonování kočičího mazlíčka, o kterého přišla v jeho pouhých pěti letech, zaplatila Kanaďanka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...