Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Studie: Péče o miminko a batole ho ovlivní až na 30 let. Víte, co dělat?

  • 26
Říká se, že děti jsou obrazem svých rodičů. Ale podle posledních výzkumů se zdá, že kromě vzhledu a povahových rysů se na dítěti odrazí i chování rodičů v jeho útlém dětství. Jak být citlivý rodič a co poskytne dítěti bezpečné zázemí, poradí odbornice Markéta Klingerová.

Studie ve spolupráci tří amerických univerzit upozorňuje na důležitost prvních tří let ve vývoji dítěte. „Studie ukazuje, že kvalita rané péče o dítě hraje dlouhodobou roli v podpoře úspěšného sociálního a akademického vývoje až do dospělosti,“ řekl podle Science Daily vedoucí studie z Delawarské univerzity Lee Raby.

Výzkum sledoval 243 osob, které se narodily do chudých poměrů a pocházely z různých etnických skupin, až do dosažení věku 32 let. Během prvních tří let zkoumali výzkumníci interakci mezi dítětem a jeho matkou, později podávali zprávy o jejich školním prospěchu a chování jejich učitelé a děti vyplňovaly standardizované testy zkoumající jejich školní znalosti. Ve věku od dvaceti do třiceti let pak subjekty zkoumání podstoupily několik rozhovorů, ve kterých objasnily své soukromé vztahy, stejně jako akademické a pracovní příležitosti.

Citlivá péče vede k lepšímu vysvědčení

Poraďte se

Poraďte se s kvalifikovanou učitelkou prvního stupně Markétou Klingerovou. Lektoruje semináře pro rodiče a zabývá se efektivním učením a výchovou. Ptát se můžete zde.

Mgr. Markéta Klingerová

Podle výsledků studie měla citlivá raná péče na děti dlouhodobý vliv a motivovala je k lepším akademickým výsledkům. V minulosti se ve výzkumech ukázalo, že  ekonomické možnosti rodiny jsou silným předpokladem jeho školního úspěchu. Po důkladnějším zkoumání se však zjistilo, že nejde ani tak o movitost rodiny jako o množství knih v domácnosti a množství slov pronesených na dítě. Nový výzkum tak ke kognitivní stimulaci miminka a batolete zdůrazňuje i jemnou péči. 

A jak vlastně výzkumníci citlivou péči charakterizují? Podle vědců jde o rychlé a správné reakce na signály dítěte a o pozitivní interakce s ním, stejně jako o pocit bezpečí.

Jak se naladit na miminko?

„Naslouchejte svému instinktu, nedejte na tlak okolí nebo neustále se měnící doporučení odborníků. Nalaďte se na svoje děťátko a dělejte to, co udělá dobře jemu i vám. Co cítí maminka, když její miminko pláče? Většinou touhu jít k němu a zjistit, co mu je, vzít ho do náručí, nějak mu pomoci a utěšit je,“ myslí si Markéta Klingerová, která se kromě učení zabývá poradenstvím rodičům.

Nevíte, jak se na miminko správně naladit? Nechte se inspirovat slovníkem jejich pláče v následující reportáži:  

8. ledna 2007

Podle výzkumu je pro dítě velmi důležitý i pocit bezpečí. Ten rodiče v dítěti vyvolávají již od narození a přispívá k němu láskyplná rodinná atmosféra. Utužit ho pak můžete kojením, nošením v šátku, spánkem s postýlkou vedle vaší, u miminek okamžitou vstřícnou reakcí na jejich pláč, stejně jako pravidelnými rituály a tělesnou blízkostí (vyzkoušet můžete třeba i masáže, více se o nich dozvíte zde).

Na osamostatňování nespěchejte

Pro dítě je také přínosné, pokud mu vysvětlíme, co s ním budeme dělat a co se bude dít. Kromě toho, že si dítě nebude připadat zmatené a vláčené za rodiči, se rozšíří i jeho slovní zásoba.

„Teprve když se dítě cítí v bezpečí, může se postupně osamostatňovat, svým vlastním tempem. Příliš brzké ‚otužování‘ a vnucené osamostatňování má za následek spíš prodloužení doby závislosti. Hodně pomůže, když je sama maminka v pohodě, když má pomoc tatínka, případně jiných členů rodiny, aby se mohla dostatečně vyspat. Vyčerpaná maminka přirozeně nemá sílu trpělivě snášet problematické usínání svého děťátka, přenáší na něj svoji nervozitu, a tak se dostávají do začarovaného kruhu,“ dodává Klingerová.

, pro iDNES.cz