Jana Nečasová před jednáním Obvodního soudu pro Prahu 1, který projednává kauzu...

Jana Nečasová před jednáním Obvodního soudu pro Prahu 1, který projednává kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. (12. ledna 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nečasová mluvila u soudu dvě hodiny, kauza se řešila za zavřenými dveřmi

  • 116
Přes šest hodin včetně víc než hodinové přestávky trvalo v pondělí pokračování projednávání kauzy Nagyová. Soud však až na čtvrt hodiny jednal po celou dobu za zavřenými dveřmi kvůli utajovaným skutečnostem. Mezi obžalovanými jsou i tři vojenští zpravodajci. Obžalovaná Jana Nečasová, dříve Nagyová, u soudu vypovídala víc než dvě hodiny.

„Klientka mluvila o tom, že se nedopustila žádné trestné činnosti. Odmítla zneužití Vojenského zpravodajství,“ uvedl po skončení pondělní části jednání obhájce Jany Nečasové Eduard Bruna. S výpovědí své klientky byl spokojen. „Mluvila plynule, velmi rozumně, byla připravena,“ popsal obhájce.

Jana Nečasová, dříve Nagyová, je obžalovaná se třemi vojenskými důstojníky - Ondrejem Páleníkem, Janem Pohůnkem a Milanem Kovandou -  ze zneužití pravomoci. Hrozí jim až pět let vězení. Podle Bruny bude mezi svědky i bývalá manželka premiéra Radka Nečasová. Tu měla Nagyová nechat sledovat.

Nečasová v pondělí mluvila u soudu bezmála dvě hodiny. Nejprve sama a posléze čelila dotazům obhájců spoluobžalovaných a státních zástupců. Žalobcům však na ně neodpověděla. „Před státními zástupci nevypovídala. Rozhodla se, že vzhledem k tomu, jak vypadá obžaloba, se k tomu nehodlá dál vyjadřovat,“ upřesnil Bruna.

PŘEHLEDNĚ: Zneužití české rozvědky aneb Kdo je kdo v kauze Nagyová

Advokát nechtěl blíže popsat, co u soudu obžalovaná zmínila. „Je tam řada informací v režimu důvěrném, podepsali jsme tedy, že o nich nebudeme hovořit,“ uvedl Bruna.

S novináři se Nečasová po výslechu nebavila a odjela od budovy soudu přistaveným autem. Její obhájce uvedl, že je po celý tento týden, na kdy je líčení naplánováno, již omluvena. K soudu proto již tento týden nejspíš nedorazí.

Říkal jsem pravdu, tou jsem se hájil, řekl Páleník

Po Janě Nečasové soud odpoledne vyslechl také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. U soudu mluvil zhruba hodinu a půl. „Vypověděl jsem pravdu, to byla celá má obhajoba,“ řekl po svém výslechu médiím Páleník. „Vinu odmítám, odmítal jsem ji od počátku. Znova opakuji, ničeho nezákonného jsem se nedopustil ani já, ani Vojenské zpravodajství,“ dodal. 

Státní zástupci se jej ptali na „některé nepřesnosti“, které se jim nezdály v jeho výpovědi. „Odpověděl jsem jim pravdu,“ uvedl Páleník s tím, že atmosféra líčení je profesionální. „Myslím, že hledáme pravdu a ta bude respektována,“ je přesvědčený obžalovaný.

„Domnívám se, že klient vysvětlit to, co se obžalobě zdálo stále ještě nejasné. Ale dál se k tomu nechci vyjadřovat, protože tam několikrát jasně zaznělo, že se jedná o skutečnosti, které jsou v režimu utajování,“ uvedl Páleníkům advokát Tomáš Sokol.

S vyloučením veřejnosti

K soudu v pondělí dorazili všichni obžalovaní. Janu Nečasovou tradičně doprovodil její manžel, expremiér Petr Nečas, kterého kauza a policejní razie připravily o křeslo. Bývalý premiér ovšem po zahájení jednání od soudu odešel a do jednací síně nešel.

S ohledem na utajované skutečnosti soudkyně Helena Králová krátce po deváté hodině ráno rozhodla o vyloučení médií a veřejnosti. „Vylučuji veřejnost z dnešního hlavního líčení. Zatím po dobu, kdy budou vyslýcháni obžalovaní,“ uvedla Králová.

Státní zástupce Rostislav Bajger v úvodu jednání řekl, že by byl rád, aby veřejnost v jednací síni zůstala. Soud však požádal, aby rozhodl poté, co právní zástupci obžalovaných řeknou, o čem případně jejich klienti budou hovořit. Soudkyně od nich následně slyšela, že obžalovaní jsou připraveni vypovídat, ale i o věcech, které mohou být v režimu utajení.

„Chtěl bych upozornit na to, že můj klient bude vypovídat i o utajovaných skutečnostech. Nevadí nám, pokud tady veřejnost bude, ale s ohledem na pracovní zařazení mého klienta by to nebylo z hlediska zájmu České republiky vhodné,“ uvedl například advokát Michal Hráský, který zastupuje Jana Pohůnka. 

Soud vyslechne i Radku Nečasovou, tvrdí obhájce

„Moje klientka nepatří mezi osoby, které by požívaly tuto ochranu, ale je nucena reagovat na obžalobu a tam se nemůže vyhnout tomu, aby reagovala na některé okolnosti, které by mohly být označovány jako utajované,“ uvedl ráno advokát Nečasové Bruna. „Neměla by tak komfortní prostor pro vyjadřování,“ poukázal Bruna na vyloučení veřejnosti.

Posudek na zpravodajce

Zákon porušili, ale ne naschvál

Bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (vlevo) a Ondrej Páleník...

Podle některých obhájců však v soudní síni v pondělí nepadly žádné nové informace.

Jednání pokračuje v úterý. Naplánováno je až do čtvrtka. Kromě výslechu obžalovaných by se mohlo dostat i na výslechy svědků. Mezi nimi bude i expremiér Nečas a podle Bruny také jeho bývalá manželka Radka. „Předpokládám, že tento týden bude vyslechnuta,“ uvedl advokát.

Podle státního zastupitelství nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová sledovat jeho manželku Radku. Případ vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Soud začal případ projednával loni 20. listopadu. Hlavní líčení soudkyně musela odročit, protože advokáti důstojníků žádali rozšíření zbavení mlčenlivosti u svých klientů, aby se mohli řádně hájit. Chtějí prý hovořit mimo jiné o metodách práce rozvědky. Ministr obrany žádosti vyhověl.

Nečasová se zatím o kauze s novináři nebavila, vyšla jen kniha s rozhovorem. Již dříve se ale vyjádřili důstojníci, kteří odmítají tvrzení o sledování. Akce podle nich byla tzv. kontrasledováním. Prověřovalo se prý podezření o údajném pohybu pochybných lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky. Kovanda například uvedl, že zadání se týkalo bezpečnostního rizika pro stát a úkol podle něj přišel „z nejvyšších míst“.

Proces s Nečasovou začal loni v listopadu:

13. června 2013


Nejlepší videa na Revue