Potápěči vytáhli z moře černou skříňku zříceného letounu AirAsia

  • 6
Potápěči vytáhli z moře jednu z černých skříněk letadla společnosti AirAsia, které se zřítilo před dvěma týdny v Jávském moři se 162 lidmi na palubě. Oznámil to šéf pátracího týmu Bambang Soelistyo. Po hlasovém záznamu z kokpitu havarovaného letounu se dál pátrá. Indonéský úředník uvedl, že letadlo nejdříve explodovalo, jeho teorie se však nepotvrdila.

Skříňku, která je záznamem o letu, našli pod troskami zadní části letounu. Na hladinu ji vynesli čtyři potápěči.

Polohu obou černých skříněk záchranáři zjistili o víkendu podle signálů, které vysílají. Silný vítr ale zabránil jejich vyzdvižení. V pondělí potápěči využili klidnějšího počasí k novým ponorům.

Šéf pátracího týmu Bambang Soelistyo v neděli oznámil, že záchranáři budou hledat černé skříňky pod troskami letounu v 30metrové hloubce.

Poté, co se podaří vylovit i druhý záznamník, budou obě černé skříňky převezeny do Jakarty k analýze. Dostat ze zapisovače data potrvá asi dva týdny, řekl agentuře AP vyšetřovatel z indonéského Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě Nurcahyo Utomo. Oficiální činitelé neupřesnili, v jakém stavu nalezený záznamník je.

Podívejte se, jak vypadá černá skříňka a co umí:

11. dubna 2014

Letadlo na lince QZ8501 zmizelo 28. prosince z radarů ani ne v polovině letu z druhého největšího indonéského města Surabaya do Singapuru. Pátračům se zatím podařilo z moře vyzdvihnout 48 mrtvých. Úřady se domnívají, že mnoho dalších obětí zůstalo připoutáno ke svým sedadlům v trupu letounu.

Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Vyšetřovatelé si myslí, že námraza pak mohla způsobit výpadek motorů.

Příbuzní obětí leteckého neštěstí opakovaně vyzvali úřady, aby za prioritu považovaly nalezení ostatků jejich milovaných. Soelistyo potvrdil, že všechny lodě včetně těch, které do pátrání zapojily další země, se soustředí na hledání mrtvých těl.

Nejmenovaný indonéský vysoký státní úředník v pondělí uvedl, že letadlo nejprve explodovalo, než spadlo do moře. Důvodem údajně byla změna atmosférického tlaku vzduchu.

Potvrdil to také Suryadi Bambang Surpriyadi, koordinátor operací Národní pátrací a záchranné agentury. „Mým závěrem je, podle nalezených trosek a dalších zjištění, že v letadle proběhl výbuch ještě před tím, než se dotklo vody.“ Dále řekl, že levá strana letounu působila dojmem, že se rozpadla, což může ukazovat na změnu atmosférického tlaku, která mohla způsobit výbuch.

„Nemáme informace, které by podporovaly tuto teorii,“ vyloučil však jejich domněnku vyšetřovatel Národní komise pro bezpečnost dopravy Santoso Sayogo s tím, že pro to nejsou důkazy.

Oblast pátrání po troskách letadla aerolinek Air Asia.

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 středoevropského času, tedy 43 minut po startu. Pilot dispečerům naposledy přihlásil o šest minut dříve. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a kvůli bouřkovému mraku žádal o povolení vystoupat do výšky 11,6 kilometru.

Řízení letového provozu mu však povolilo pouze výšku 10,4 kilometrů, protože v původně žádané letové hladině už byl jiný stroj. Podle některých odborníků letěl Airbus A320 zřejmě příliš pomalu (více se dočtete zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video