Někteří bývalí klienti H-systému přišli k soudu osobně (8. ledna 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Byty z kauzy H-System prodám. Třeba i s obyvateli, říká správce konkurzu

  • 463
Bytové domy v Horoměřicích, které si dostavěla část podvedených klientů H-Systemu, půjdou do dražby. A to i přesto, že soud nepravomocně rozhodl, že lidé v nich mohou bydlet. iDNES.cz to řekl správce konkurzní podstaty Josef Monsport. Podle něj rozhodnutí z ledna nemění nic na tom, že nemovitosti jsou součástí konkurzu.

„Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze se budu stoprocentně odvolávat. A i kdyby Vrchní soud v Praze potvrdil to, co řekla soudkyně (městského soudu, pozn. red.) Nataša Reichlová, čemuž vůbec nevěřím, ty domy mám zapsané v konkurzní podstatě, čili je prodám,“ řekl iDNES.cz Josef Monsport, hlavní správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System.

Městský soud na začátku ledna zamítl Monsportovu žalobu, kterou se domáhal vystěhování 60 rodin z domů v Horoměřicích. Proti rozhodnutí je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze (více čtěte zde).

Podle Monsporta se soudní líčení o vystěhování nijak nedotýká samotné podstaty věci. Tedy že nemovitosti i nadále patří do konkurzní podstaty. Proto jsou určeny k prodeji a alespoň částečnému zaplacení pohledávek za zkrachovalou firmou. Monsport tvrdí, že soudní jednání má vliv pouze na to, zda bytové domy budou prodány s jejich obyvateli, či bez nich. „Prodávat budu stejně, ale teď jde o to, jaký bude výtěžek. Je jasné, že pokud se prodává obsazený byt či dům, je to samozřejmě za nižší cenu, a o to méně peněz dostane zbylých nebydlících 950 klientů H-Systemu,“ dodal Monsport.

Byty nejspíš zase půjdou do dražby

Konkurzní správce chce vyčkat rozhodnutí Vrchního soudu o jeho odvolání. „Samozřejmě počkám, abych to neprodával za nižší cenu,“ dodal Monsport s tím, že nemovitosti budou zřejmě prodány formou dražby. Ta u nich už byla v minulosti nařízena, pak ji ale konkurzní správce odložil (více čtěte zde).

„To je neuvěřitelná troufalost a nehoráznost, že to chce prodat i s lidmi, kteří do dostavby investovali,“ reagoval na slova konkurzního správce Martin Junek, zástupce bytového družstva Svatopluk. 

Podle Junka nemovitosti v Horoměřících do konkurzu skutečně spadají. „Ale dostaly se tam jako pozemky a rozestavěné stavby, tedy základové desky a někdy i část zdiva. To, co tam ale dnes je, jsme dostavěli my a to není součástí konkurzu,“ upozorňuje Junek s tím, že lidé mají obavu, že o bydlení zcela přijdou.

Bytové družstvo by nemovitosti chtělo z konkurzní podstaty vyjmout, jenže samo to udělat nemůže. O tom by musel rozhodnout správce konkurzní podstaty. Ten současný si ale něco takového nepřipouští, proto by podle Junka musel přijít jiný. O takové změně by musel rozhodnout věřitelský výbor, z něj byl ale Svatopluk vyloučen. Ustanovit nový věřitelský výbor ale lze až na základě rozhodnutí konkurzního soudce. „Toto bychom velmi rádi iniciovali, ale jde o rozhodnutí soudu,“ dodal Junek.

Milionové investice

Lidé, kteří nemovitosti dostavěli, jsou sdruženi v bytovém družstvu Svatopluk. Většina z nich investovala do H-Systemu jeden milion korun, dokončení bytových domů a vybavení bytů je pak přišlo na další téměř dva miliony korun.

Podle katastru nemovitostí patří pozemky H-Systemu, nemovitosti v Horoměřicích pak právě Svatopluku. V katastru ale stojí, že jsou zapsány do konkurzní podstaty.

Případný prodej pro jejich současné obyvatele znamená, že si byty budou muset koupit a investovat do bydlení další miliony. Nebo si je nekoupí a pak jim hrozí vystěhování, o které bude případně usilovat nový vlastník. Desítky rodin tak budou opět v situaci, která jim hrozila už u městského soudu kvůli Monsportově žalobě.

Soud v pátek vystěhoval jiného klienta H-Systemu

To, že je vystěhování reálné, potvrdilo páteční rozhodnutí Okresního soudu pro Prahu-západ. Na něj se obrátila firma, která vlastní řadový dům ve Velkých Přílepech. Ten měla původně postavit firma H-System a nakonec jej dokončilo bytové družstvo za prostředky jednoho z jeho členů. Dům byl ale později prodán a získala jej firma, která člena Svatopluku zažalovala.

„Soudkyně rozhodla tak, že žalobce (developerská firma, pozn. red.) má skutečně právní důvod k užívání. Žalovaní pak nejsou nájemníci, jak tvrdí, proto musí dojít k vyklizení nemovitosti,“ řekla iDNES.cz mluvčí soudu Sandra Kimmelová. Člen bytového družstva proto má nemovitosti vyklidit do devíti měsíců.

Firma podala žalobu na vystěhování loni v červnu. Rozhodnutí zatím není pravomocné a ve věci je možné podat odvolání.

H-Systemu v 90. letech uvěřily stovky lidí. Poškozených je celkem 1 160 rodin. Projekt, který sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domků, fungoval na principu pyramidové hry. Každý zákazník zaplatil v průměru milion korun. První zákazníci skutečně levné bydlení získali, další již ne.

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka skončil za podvod na 12 let ve vězení, tři manažery firmy viny zprostila amnestie Václava Klause (více čtěte zde).

Podívejte se na reakce lidí, kteří bydlí v bytech v Horoměřicích, po lednovém rozsudku Městského soudu v Praze:

8. ledna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue