Problémový dálniční přivaděč v Ostravě

Problémový dálniční přivaděč v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Eurovia odmítá odpovědnost za problémové dálniční mosty v Ostravě

  • 251
Společnost Eurovia se necítí odpovědna za vady a problémy s dálničními mosty v Ostravě. Odmítá je proto na vlastní náklady opravit. V tomto duchu odpoví na dopis Ředitelství silnic a dálnic, řekl v ČT předseda představenstva Martin Borovka. Zopakoval, že příčinou problému je nevhodný materiál v okolních násypech.

Materiál si podle něj objednalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To ale naopak vidí chybu na straně Eurovie.

Dva mosty, které byly uvedeny do provozu před šesti lety, mají problémy s posunem nosníků, sesedáním materiálu a objevují se na nich praskliny. Kvůli tomu na ně ředitelství silnic zakázalo začátkem září vjezd kamionům a omezilo povolenou rychlost pro osobní auta.

Podle Borovky se ŘSD po převzetí mostů dostatečně nevěnovala péči o ně. Technicky prý byly předány v pořádku. „My odpovíme (na dopis ŘSD), že se necítíme zodpovědní za tyto vady, a pokud se ŘSD jako správce tohoto mostu, aby snížilo škody, rozhodne tento most opravit, tak je to jejich právo,“ řekl Borovka. Takto prý i odpověděl generálnímu řediteli Ředitelství silnic a dálnic Janu Kroupovi na čtvrteční schůzce.

Borovka v neděli zopakoval, že důvodem současného nerovnoměrného pohybu mostních opěr a praskání konstrukce je podle něj navezení nevhodného materiálu do okolních násypů. Konkrétní materiál, takzvaný studený odval, požadovalo ŘSD, řekl. Šlo prý o inovativní postup, který se v té době používal i v zahraničí. S Kroupou se Borovka shodl, že se společně dohodnou na způsobu opravy mostů. Spor pak povedou pouze o zaplacení rekonstrukce.

Ministerstvo dopravy s Eurovií nesouhlasí. „Chceme, aby Eurovia dostála svým záručním závazkům. Ona prostě ten most postavila a má dostát tomu, že když ten most vykazuje vady, tak jej má napravit,“ řekl minulý týden ministr dopravy Dan Ťok. Mostům podle něj hrozí zřícení (více čtěte zde).

Podle Jana Rýdla z ŘSD budou náklady na opravu mostů 20 milionů korun. Během oprav je bude nutné uzavřít nejdéle na šest měsíců. Pokud bude muset být vypsáno výběrové řízení, zahájení opravy se oddálí. Podle Borovky by se opravy mohly zvládnout do čtyř měsíců.

ŘSD na přelomu loňského listopadu a prosince provedlo na poškozených mostech v Ostravě - Přívoze zátěžové testy (více čtěte zde). Následně rozhodlo, že zde bude nutné snížit povolenou rychlost na 30 kilometrů v hodině a auta budou moci projíždět pouze v jednom pruhu. Omezilo rychlost i na patnáctikilometrovém úseku dálnice u Ostravy, který je nejvíce zvlněný.

Česko už kvůli vadným přivaděčům zaplatilo 185 milionů

Česká televize v neděli také uvedla, že Česko dosud na soudních sporech souvisejících s chybami kolem dálnice D47 zaplatilo za právní služby 185 milionů korun. Z toho 130 milionů obdržela právní kancelář Weil, Gotshal & Manges, dalších 55 milionů pak dostala právní kancelář Pásek, Honěk a partneři. Spor kolem dvou mostů u Ostravy stál ministerstvo na právnících šest milionů korun.

ŘSD několik soudních sporů již vyhrálo, několik společností včetně Eurovie muselo vrátit 180 milionů za nesprávně fakturované valorizace sedmi staveb. Podle Borovky bylo pochybení v této záležitosti v právním postupu, nikoli v samotném výpočtu.

ŘSD prováděla zátěžové zkoušky jednoho z mostů (28. listopadu 2014):

28. listopadu 2014

,