David Pastrňák z Bostonu překonává Raye Emeryho z Philoadelphie.

David Pastrňák z Bostonu překonává Raye Emeryho z Philoadelphie. | foto: AP

Pastrňák slavil premiérové góly v NHL, trefili se i Hemský a Michálek

• 87
Talentovaný hokejový útočník David Pastrňák se blýskl svým premiérovým střeleckým zápisem v NHL. Dvěma zásahy se výrazně přičinil o triumf Bostonu v Philadelphii (3:1). Mezi střelce gólů se zapsali i Aleš Hemský, který ale neodvrátil porážku Dallasu na ledě Colorada, a také Milan Michálek. Ten skóroval po osmi zápasech a přispěl k výhře Ottawy na půdě Arizony.

Za Boston si ještě asistenci připsal i David Krejčí, v dresu Flyers se pak na jediné brance podílel lídr produktivity soutěže Jakub Voráček.

Na svůj první střelecký zápis v prestižní soutěži Pastrňák (čas na ledě: 16:08, +/-: +1, 2 střely) čekal do sedmého startu za Boston poté, co si v úvodních šesti odehraných duelech připsal jednu asistenci. Své střelecké představení proti Philadelphii započal ve 12. minutě. Při přesilové hře se v prostoru před brankou dostal k odraženému kotouči a bekhendem jej uklidil do sítě.

Nejtěsnější vedení Bruins fotbalovým výsledkem 1:0 na ledě soupeře trvalo až do úvodu třetí dvacetiminutovky, kdy jej 18letý rodák z Havířova svou druhou trefou pojistil po souhře s krajanem Davidem Krejčím (17:48, +/-: +1).

Když pak v 50. minutě při hře v oslabení proměnili brejk 2 na 1 v třetí branku přihrávající Loui Eriksson a zakončující Chris Kelly, bylo hotovo. Flyers již dokázali pouze umazat nulu na kontě Tuukky Raska. Kosmetickou úpravu skóre zařídil v 55. minutě kapitán Philadelphie Claude Giroux, jemuž v přesilovce asistovali Mark Streit a Jakub Voráček (19:36, +/-: -1, 3 střely). Pro českého forvarda to byl jubilejní 50. bod sezony, čímž si upevnil vedení v produktivitě soutěže.

Zápis do historie

David Pastrňák se ve věku 18 let a 230 dnů stal druhým nejmladším hráčem v klubové historii, který dosáhl v zápase NHL více než jeden gól. Ve statistice je před ním už jen ikona Bruins Patrice Bergeron, kterému se to povedlo 12. ledna 2004 v zápase s Buffalem ve věku 18 let a 172 dnů..

První hvězdou zápasu nemohl být jmenován nikdo jiný, než dvougólový střelec Pastrňák. Mnoho navíc nechybělo a málem slavil i hattrick. Prázdnou branku soupeře však trefil až se zvukem závěrečné sirény. „První góly v NHL, a ještě jsme navíc vyhráli, což je samozřejmě o mnoho lepší. Cítím se skvěle,“ radoval se český mladík.

Pastrňák, který letos vstřelil 10 gólů ve 24 zápasech na farmě v Providence, odehrál s Krejčím druhý zápas v jedné formaci. „Chce to čas, abychom si na sebe zvykli a na ledě o sobě věděli. Myslím, že to bude každým zápasem lepší a lepší,“ věří juniorský reprezentant. „Jsem si jistý, že nám to může fungovat,“ přidal se Krejčí. „Ale ještě je před námi spousta práce.“

Nejmladšího hráče v lize v aktuální sezoně pochválil i kouč Claude Julien. „Nemá strach prát se před brankou, nebojí se soubojů v rozích kluziště. Teď jde jen o to, jestli je ve svém věku už dost silný a odolný a bude schopen takhle hrát standardně zápas co zápas. Přece jenom je mu pořád jen osmnáct let. V dalších zápasech se ukáže,“ uvedl Julien.

Michálek ukončil střelecký půst

Milan Michálek ukončil po osmi zápasech čekání na gól a svou čtvrtou trefou v sezoně přispěl k výhře Ottawy na ledě Arizony 5:1. Třicetiletý Michálek se prosadil v osmé minutě, kdy v přesilové hře po velkém závaru před brankou dorazil puk do sítě a vyrovnal na 1:1. Zlomil tak prokletí Senators v početních výhodách, kterých promarnili 28 v řadě a v nichž neskórovali od 20. prosince v osmi zápasech za sebou. Nakonec Ottawa využila ještě jednu a přerušila sérii tří porážek.

„Byli jsme odměněni za naše úsilí, což je příjemný pocit,“ prohlásil trenér Dave Cameron. „Přesilovky nám v poslední době nešly, ale pořád jsme v nich měli světlé momenty. A dnes jsme je konečně dokázali proměnit v góly,“ dodal Cameron. „O přesilovkách jsme se teď bavili snad nonstop. Řešili jsme, jak je zlepšit. Konečně můžeme změnit téma,“ usmíval se Cody Ceci, jenž ve 42. minutě v početní výhodě zvýšil na 4:1.

Podruhé v novém roce si zachytal v brance Detroitu Petr Mrázek. Ve Washingtonu měl sice plnit jen roli náhradníka, jenže už ve druhé minutě musel na led poté, co se při prvním inkasovaném gólu zranil Jimmy Howard. Gólman č. 1 předtím chyboval, když za brankou otálel s rozehrávkou tak dlouho, až se puku zmocnil Troy Brouwer a zasunul ho do odkryté klece. Howard si při pokusu zabránit gólu poranil třísla a z ledu ho museli odvézt na nosítkách.

Mrázek pak až do přestávky držel čisté konto, jenže ve druhé třetině dvakrát inkasoval a Detroit nakonec prohrál 1:3. Capitals tak potvrdili, že mají momentálně nejlepší formu ze všech týmů, když od začátku prosince získali 28 bodů, což je nejvíc v lize.

Michael Frolík přihrál na jeden gól při divoké přestřelce mezi Winnipegem a Los Angeles. Hostující Jets vedli po necelých sedmi minutách 3:0, domácí Kings ale stihli ještě do přestávky snížit na rozdíl jediného gólu a ve třetí třetině skóre dvěma trefami otočili. Vzápětí ale hosté vyrovnali a nakonec se radovali z vítězství 5:4 po samostatných nájezdech.

Winnipeg se díky vítězství posunul do elitní osmičky v tabulce Západní konference, která je mimořádně vyrovnaná. Pátý Vancouver a deváté Calgary, které vyhrálo na ledě Canucks 1:0, dělí pouhé dva body.

Výsledky NHL

Philadelphia - Boston 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
55. Giroux (Voráček) – 12. a 45. Pastrňák (na druhou Krejčí), 50. Kelly. Střely na branku: 25:18. Diváci: 19 907. Hvězdy: 1. Pastrňák (Boston), 2. Giroux (Philadelphia), 3. Kelly (Boston).

Minnesota - Nashville 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 15. Coyle - 5. Fisher, 44. Järnkrok, 49. Wilson. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19 052. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Wilson (oba Nashville), 3. Coyle (Minnesota).

Colorado - Dallas 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)
28. E. Johnson, 29. Mitchell, 40. MacKinnon, 41. Duchene - 1. Ritchie, 10. Sceviour, 43. Hemský. Střely na branku: 30:40. Diváci: 18 007. Hvězdy utkání: 1. Duchene, 2. MacKinnon (oba Colorad), 3. Seguin (Dallas).

Montreal - Pittsburgh 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
19. Pacioretty - 39. Malkin, 64. Crosby. Střely na branku: 28:37. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Price (Montreal), 3. Fleury (Pittsburgh).

Washington - Detroit 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
2. Brouwer, 22. Carlson, 32. Joel Ward - 40. Ericsson. Petr Mrázek odchytal za Detroit 56 minut, ze 14 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 17:27. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Carlson, 2. Holtby, 3. Beagle (všichni Washington).

San Jose - NY Rangers 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
48. Karlsson - 11. St. Louis, 16. Kreider, 60. Rick Nash. Střely na branku: 31:32. Diváci: 17 562. Hvězdy utkání: 1. Lundqvist, 2. Kreider (oba Rangers), 3. Karlsson (San Jose).

Arizona - Ottawa 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
5. Boedker - 8. M. Michálek, 14. MacArthur, 30. Hoffman, 42. Ceci, 60. Legwand. Střely na branku: 32:33. Diváci: 14 933. Hvězdy utkání: 1. MacArthur, 2. Anderson (oba Ottawa), 3. Boedker (Arizona).

St. Louis - Carolina 5:4 po sam. nájezdech (3:1, 1:2, 0:1 - 0:0)
7. Steen, 25. Schwartz, 26. Berglund, 47. Tarasenko, rozh. nájezd Oshie - 3. Rask, 8. Skinner, 13. E. Staal, 36. Riley Nash. Střely na branku: 35:30. Diváci: 19 411. Hvězdy utkání: 1. Steen, 2. Allen (oba St. Louis), 3. Skinner (Carolina).

Vancouver - Calgary 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka:
6. Backlund. Střely na branku: 36:23. Diváci: 18 870. Hvězdy utkání: 1. Ortio (Calgary), 2. Lack (Vancouver), 3. Backlund (Calgary).

Columbus - NY Islanders 2:5 (1:1, 0:3, 1:1)
5. J. Johnson, 44. Foligno - 1. Kuljomin, 31. Martin, 34. Lee, 38. B. Strait, 55. Okposo. Střely na branku: 18:40. Diváci: 16 589. Hvězdy utkání: 1. Strome, 2. Lee, 3. Hickey (všichni Islanders).

Los Angeles - Winnipeg 4:5 po sam. nájezdech (2:3, 0:0, 2:1 - 0:0)
15. Kopitar, 16. Justin Williams, 42. Gáborík, 53. Clifford - 5. a rozh. nájezd Little, 4. Perreault (Frolík), 7. Wheeler, 55. Bogosian. Střely na branku: 29:25. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Byfuglien (Winnipeg), 2. Kopitar (Los Angeles), 3. Little (Winnipeg).