Policisté i záchranáři jsou v pohotovosti poté, co speciální složky zasáhly v židovském obchodě ve východní Paříži, kde ozbrojený radikál držel několik rukojmí (9. ledna 2015). | foto: AP

Paříž se změnila v bojiště. Teď lidé přicházejí k sobě, líčí zpravodajka

  • 136
Obyvatelé Paříže se v pátek ocitli ve válečném stavu. Na ulicích se střílelo, lidé byli zděšeni. V centru se proplétali mezi sanitkami a po zuby ozbrojenými vojáky, líčí v rozhovoru pro iDNES.cz Pavla Jelínková, zpravodajka Rádia Impuls. Po zneškodnění útočníků podle ní Pařížané cítí úlevu a vzpamatovávají se z šoku.

V obchodě s košer potravinami zahynulo několik rukojmích, znáte už přesné počty?
Zatím se mluví o čtyřech, ale myslím, že policie to brzy vyjasní. Zatím nikdo neposkytl informaci, jestli jsou mezi mrtvými i děti. Průběh operace zatím nikdo neobjasnil.

Jak francouzská média a Francouzi vůbec hodnotí zásah policie?
Politici napříč spektrem i lidé na sociálních sítích vyjadřují policii velké díky a jsou na ně velmi hrdí. Myslím, že z policie zasahoval každý, kdo mohl. Akce byla dobře připravená. V rámci možností to bylo to nejlepší, co mohli udělat. Nebylo to jednoduché, protože třetí útočník policii vydíral, že zabije rukojmí, když zaútočí na první dva. Objevují se i názory, že se tomu možná dalo předejít, že už bylo varování od alžírských tajných služeb, že se chystá nějaký útok. Ale je to velmi těžké, v Paříži je strašně moc cílů, které se dají napadnout.

Jak dnešní velmi dramatický den v Paříži probíhal z pohledu jejích obyvatel?
Atmosféra byla skutečně hodně dramatická. Představte si, že se jako obyvatel evropského velkoměsta z ničeho nic ocitnete ve válečném stavu, kdy se střílí na ulicích a ozbrojenci berou rukojmí. Lidé byli naprosto zděšeni. Moje sousedka říkala, že si připadá, že si připadá jako ve snu a jen čeká, až se probudí. Pocit Francouzů byl většinou šok, nevěděli, co se vlastně děje. Porte de Vincennes, tedy část města, kde se zabarikádoval útočník s rukojmími v obchodě s košer potravinami, se změnila v bojiště. Bylo strašně zvláštní vidět na náměstí, které znáte, jak se tam proplétají lidé mezi sanitkami, policisty ozbrojenými až po zuby. Policisté stáli napříč ulice a kontrolovali všechny vozy. Říkáte si, že to není možné, to není pravda.

Byl vůbec běžný pracovní den? Chodili lidé do práce, děti do školy?
Myslím, že lidé normálně chodili do práce. Jen v oblastech, kde operovala policie, to bylo uzavřené. Nedalo se tam vůbec jít. Nedaleko Dammartin-en-Goële je městský okruh Périphérique, který je proslulý svými dopravními zácpami, auta tam stojí ve dne i v noci. Dnes byl však úplně prázdný. Policie ho uzavřela v rámci operace. Fotky kolovaly po sociálních sítích, protože to tu lidi nikdy neviděli.

Jak lidé reagovali na zostřená opatření?
Byl nejvyšší výstražný stupeň, který znamená velmi přísné kontroly lidí všude. Pařížané na to reagovali velmi vstřícně. Třeba při vstupu do většího obchodu jste musela ukázat tašku. Reagovali velmi vstřícně i na přítomnost vojáků v ulicích. Myslím, že se cítili bezpečněji.

Je nyní po zneškodnění útočníků cítit spíše úleva nebo přetrvává strach z dalších útoků?
Úleva je to určitě, ale zatím se nezdá, že by lidé nějak slavili. Spíš přicházejí k sobě. Teď se asi začne řešit, co dál. Jakým způsobem se postavit radikálním muslimům, co dělat, aby se to neopakovalo. Prezident Hollande na setkání s prefekty řekl, že je nejdůležitější v tuto chvíli uklidnit obyvatele. Požádal média, aby se vyhnula stigmatizaci muslimů a omezila karikatury. Zkrátka, aby se celá atmosféra uklidnila, protože vzrůstají i různé protimuslimské nálady.

Konají se opět pietní shromáždění za oběti teroristů tak, jako ve středu?
Na pařížském Vítězném oblouku svítí obrovský nápis „Paris est Charlie“. Mají pocit, že určitá spravedlnost se stala. Určitě se budou konat v sobotu i v neděli, kdy se plánuje republikánský pochod, který už teď vyvolává trochu kontroverze. Organizuje ho socialistická strana s pravicovou stranou exprezidenta Sarkozyho. Je to pietní pochod Paříží. Nebyla na něj pozvána předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Budou i další vzpomínkové akce, myslím, že lidé nezapomenou tak rychle.

Pařížští útočníci nepřežili policejní zásah v tiskárně:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video