Amnestie na severu Moravy: kus tanku, sovětská pistole i německý samopal

  • 12
V rámci zbraňové amnestie lidé v Moravskoslezském kraji odevzdali policii cenné kousky i rarity. Například německý samopal, jehož hodnota jde do statisíců. Donesli také prvorepublikovou pušku četníků, pevnostní děla nebo kus tanku.

Stačilo jen zmáčknout spoušť a mohlo být zle. Když muž z Vražného na Novojičínsku našel při opravě střechy za trámem pistoli ve ztrouchnivělém pouzdru, bral to jako zajímavost.

Ale policejní odborníci brzy trochu znervózněli. Sovětská samonabíjecí pistole Tokarev vyrobená v roce 1942 totiž měla plný zásobník, náboj v komoře a natažený kohout. „Sedmdesát let byla zbraň nabitá a připravená vystřelit,“ poznamenal Stanislav Rosa z oddělení zbraní novojičínské policie.

Pak vzal do rukou další zbraň a uznale pokýval hlavou. Německá útočná puška Sturmgewehr 44 z roku 1944. „Podívejte se na její perfektní stav. Byla sedmdesát let zabalená do voskového papíru, promazaná. Když se najdou zbraně z války, bývají obvykle zkorodované,“ popsal Rosa a sběratelskou hodnotu odhadl na 300 až 400 tisíc korun.

Puška s československým znakem ležela za kamny

Mezi unikáty zařadil i opakovací pušku využívanou prvorepublikovým četnictvem a finanční stráží. „Ležela za kamny na Kopřivnicku. Unikátní je v tom, že na ní zůstal československý znak, které nacisté po zabavení pušek přebrušovali,“ dodal odborník.

Co lidé přinesli a nahlásili

Neobvyklý byl i britský samopal Sten Mk III, který se neosvědčil při atentátu na Reinharda Heydricha, nebo podomácku sestrojená zbraň na brokové náboje.

Ve Frýdku-Místku přišel muž s protitankovou minou. Policejní budova musela být evakuována a teprve až přivolaný pyrotechnik všechny uklidnil, že nebezpečí nehrozí.

Sběratelé si pak nechali legalizovat protitankové kanony, z nichž každý vážil přes čtvrt tuny (více zde), a jeden muž na Karvinsku dokonce věž sovětského tanku s hlavní. „Tu jsme nepřeváželi, ale prohlédli a zaevidovali na místě, kde leží nyní,“ poznamenala Pavla Škorňová, vedoucí odboru pro zbraně v Moravskoslezském kraji.

Lidé měli dost času

Amnestie začala v červenci a skončila po půl roce. „A projevila se typická česká vlastnost. Bylo období, kdy lidé chodili jen velmi málo, v posledních týdnech jsme se nezastavili. A nejvíce zbraní lidé přinesli na konci prosince,“ konstatovala Pavla Škorňová.

Lidé přinášeli nejen zbraně, kterých se chtěli zbavit, ale také legalizovali cenné kousky, na které však dosud neměli povolení. Celkem moravskoslezská policie za půlroku přijala 366 zbraní, z toho 28 nepovolených, tedy vojenských nebo například podomácku vyrobených. Vše však bylo beztrestné. Výjimkou by bylo jen zjištění, že se zbraní byla spáchána trestná činnost. „Ale expertizy zatím nic takového nezjistily,“ poznamenala  Škorňová.

Obrovské navýšení oproti minulé amnestii zaznamenala policie při sběru střeliva, letos jí lidé přinesli 230 tisíc. „To ale ovlivnil jeden pán, který měl doma 205 tisíc nábojek. Nejsou nebezpečné, ale i na ty měl mít povolení. Rád se jich však zbavil,“ vysvětlila policistka.

Odevzdání v rámci amnestie však neznamená, že majitel o zbraň přijde. Pokud souhlasí, tak propadne státu a bude odvezena do skladu Policejního ředitelství. Ale pokud si ji chce ponechat, tak mu bude vrácena. Jen bude prozkoumána a bude vyřízeno povolení.