Stephane Charbonnier před napadenou redakcí týdeníku Charlie Hebdo (2. listopadu 2011). | foto: ČTK

Raději zemřu vestoje, než bych žil na kolenou, říkal zastřelený kreslíř

  • 55
Obětí středečního útoku na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo se stal i jeho šéfeditor Stéphane Charbonnier. Sedmačtyřicetiletý karikaturista známý pod pseudonymem Charb pracoval v napadeném týdeníku dvacet let.

Charbova práce vycházela v mnoha francouzských časopisech. Vedle Charlie Hebdo, který od roku 2009 editoval, působil v L’Écho des savanes, Télérama či L’Humanité.

Teror v Paříži

V Charlie Hebdo měl Charb rubriku „Charb n’aime pas les gens“ (Charb nemá rád lidi). Známá byla i jeho práce pro francouzsko-belgický komiksový magazín Fluide Glacial, kde pravidelně působil pod výmluvným titulkem La fatwa de l’Ayatollah Charb (Fatva ajatoláha Charba).

Charb si ale neutahoval jen z islámu. V jeho kresbách často vystupovala zvířecí dvojice Maurice a Patapon, kočka a pes s antikapitalistickými sklony. Charbonnier byl totiž dlouholetým podporovatelem Francouzské komunistické strany (PCF - Parti communiste français). ČTK upozornila, že si vypůjčil výrok španělské levicové političky z dob občanské války koncem 30. let Dolores Ibárruriové, že raději zemře vestoje, než by žil na kolenou.

„Jsem v tomto časopise už dvacet let. Dvacet let jsme běžně pronásledováni za nejrůznější provokace. Kdykoli ale máme co do činění s radikálním islámem, čelíme násilným reakcím,“ řekl Charb v roce 2012 al-Džazíře v souvislosti s incidenty, které tehdy vyvolalo zveřejnění karikatur nahého Mohameda. Násilí rozpoutané zveřejněním kreseb donutilo francouzskou vládu zavřít několik ambasád a konzulátů.

„Reakce francouzských politiků mne překvapují. Jsme zemí, kde vládne právo, a my to respektujeme. Francouzské právo je to jediné, co naši zemi omezuje, tomu se musíme podřídit. My jsme ho nikdy neporušili. Máme právo naši svobodu využít tak, jak tomu rozumíme,“ dodal tehdy.

Kvůli častým výhrůžkám proto dostal policejního ochránce. Ten zahynul spolu s ním při středečním útoku na sídlo týdeníku. Maskovaným mužům padlo za oběť celkem dvanáct lidí, mluví se o největším teroristickém útoku na Francii za poslední roky (průběh vyšetřování a hon na útočníky sledujte v on-line reportáži zde).