Zásahová jednotka francouzské policie prohledává město Longpont severně od...

Zásahová jednotka francouzské policie prohledává město Longpont severně od Paříže (8. ledna 2015) | foto: AP

Teroristé na útěku přepadli benzinku, policie prohledává dům po domu

  • 2809
Bratři Chérif a Said Kouachiové, které policie hledá po útoku na týdeník Charlie Hebdo, podle svědků přepadli na svém útěku benzinovou stanici severně od Paříže. Oba muži se podle francouzských médií pohybují v okolí města Villers-Cotteret a policisté jsou jim na stopě.

V celé oblasti Pikardie vyhlásila vláda nejvyšší stupeň bezpečnostní výstrahy, který od středy platí i v Paříži. Ve čtvrtek dopoledne přepadli dva ozbrojenci, kteří odpovídali popisu bratrů Kouachiových, benzinovou stanici u silnice RN2.

Nedaleko od vykradené benzinky opustili vůz Renault Clio, který ve středu ukradli na severovýchodním předměstí Paříže. Od té doby se skrývají v okolních lesích a obcích. Uzavřená a obklíčená oblast, ve které se po teroristech intenzivně pátrá, má zhruba 20 čtverečních kilometrů.

Policejní jednotky se podle deníku Le Figaro zaměřily na vesničku Longpont v Pikardii. Obec, kde žijí necelé tři stovky lidí, prohledávali dům po domu. Před 22. hodinou podle reportéra deníku obec Longpont bezpečnostní síly opustily. Policisté se zaměřili i na nedalekou vesnici Corcy, která je stejně jako Longpont součástí departementu Aisne. Obyvatelé mají zakázáno vycházet z domovů.

Za jednoho z pachatelů útoku vyšetřovatelé definitivně označili čtyřiatřicetiletého Saida Kouachiho. Bratři Said a Chérif Kouachiovi se narodili v Paříži alžírským přistěhovalcům. Právník Chérifa, který je o dva roky mladší než Said, v roce 2005 tvrdil, že jeho klient není náboženský fanatik. Údajně pil alkohol, kouřil marihuanu a měl známost. 

Chérif Kouachi byl tajným službám dobře známý. Podle agentury Reuters byl v roce 2005 součástí islamistické buňky, která v mešitě na východě Paříže verbovala francouzské muslimy, aby šli bojovat do Iráku proti americkým vojákům.  Policie Kouachiho tehdy zatkla, než sám stihl do Iráku odjet. Rozsudek si vyslechl v roce 2008.

Podle stanice France24 je Chérif Kouachi možná napojený přímo na al-Káidu. Podle svědectví kreslířky Corinne Reyové, která útočníkům pod pohrůžkou násilí otevřela dveře, to muži při útoku na redakci Charlie Hebdo sami tvrdili.

Veřejnost policisté varovali, že bratři jsou ozbrojení a nebezpeční. Napříč Francií nyní bezpečnostní složky střeží redakce, kostely a mešity, ale i dopravní uzly a veřejnou dopravu. 

 „Zesílená bezpečnostní opatření jsou určitě znát,“ říká redaktor Lidových novin Milan Rokos, který je právě v Paříži. „Na letišti a u vlaků stáli plně ozbrojení policisté a vojáci. Zdá se, že francouzští politici se snaží sjednotit jinak poměrně rozhádanou politickou scénu ve chvíli, kdy země čelí teroristickým útokům.“ 

V Paříži se znovu střílelo

Francie drží za oběti teroristického útoku smutek, v poledne je také uctila minutou ticha. V katedrále Notre Dame za oběti vyzváněly zvony. Lidé, kteří před katedrálu přišli, drželi během minuty ticha nad hlavou tužky jako výraz podpory svobodě slova. Na minutu se také zastavila veřejná doprava včetně metra.

Teror v Paříži

Ve čtvrtek ráno se podle agentury Reuters na jihu Paříže opět ozývala střelba. Při střelbě utrpěla smrtelné zranění policistka, kromě ní byl postřelen i metař. Francouzský ministr vnitra  Bernard Cazeneuve ve čtvrtek večer oznámil, že mezi oběma případy není žádná souvislost.

V turecké restauraci sousedící s mešitou ve městě Villefranche-sur-Saone nedaleko Lyonu explodovala nálož. Nikdo nebyl zraněn, policie nicméně oblast uzavřela. Příčinou podle místních médií nebyl výbuch plynu, ani v tomto případě však zatím není prokázána souvislost s útokem na satirický týdeník.

Byl jsem ve škole, tvrdí nejmladší podezřelý

V souvislosti s pátráním po teroristech skončilo ve vazbě devět lidí. Jde o příbuzné nebo přátele mužů podezřelých z útoku. 

Policie v noci zasahovala v Remeši, Paříži, Štrasburku a ve městě Charleville-Méziéres na belgické hranici, kde se jí vzdal osmnáctiletý Hamyd Mourad, jehož policisté označili za třetího ze strůjců útoku. 

Sám se přihlásil, jakmile zjistil, že jeho jméno koluje na sociálních sítích ve spojení s teroristickým útokem v Paříži. Tvrdí ovšem, že byl v době útoku ve škole a má tedy alibi (více čtěte zde).

Stanice CNN zveřejnila informaci francouzského lékaře Geralda Kierzeka, který ošetřoval zraněné zaměstnance pařížského časopisu po středečním útoku. Tvrdí prý, že střelba nebyla náhodná. Pachatelé oddělili muže a ženy a vyvolávali jednotlivé osoby jménem. Pak je postříleli.

Titulní strany francouzských deníků jsou černé

Již ve středu večer vyšly do ulic davy lidí. Mnoho z nich neslo transparenty s nápisy „Je suis Charlie“ (Jsem Charlie). Tisíce Francouzů dorazily ve čtvrtek na pařížské náměstí Republiky, jako symbol svobody slova s sebou přinesli tužky. Francouzská radnice oznámila, že ve 20 hodin nechá na počest obětí zhasnout slavnou Eiffelovu věž.

Většina francouzského tisku ve čtvrtek vyšla s titulní stranou ve smuteční černé barvě. V deníku Ouest France se objevila karikatura s muži připoutanými ke vztyčeným tužkám s titulkem Zločin proti svobodě. 

„Středeční útok na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo je válka, kterou nevedou vojáci, ale metodičtí a organizovaní vrahové,“  napsal ředitel redakce deníku Le Figaro Alexis Brézet ve svém příspěvku s názvem Válka. 

„Byla vyhlášena skutečná válka islámského fanatismu proti Západu, Evropě a demokratickým hodnotám. Prvním úkolem v této situaci je sjednotit se a druhým vyzbrojit se nejdříve morálně, pak politicky a právně a potom je třeba udeřit. Bez slabosti a malomyslnosti. Jsme-li ve válce, musíme zvítězit,“ napsal.

Při útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo ve středu zahynulo dvanáct lidí. Týdeník byl známý kontroverzními karikaturami, nebál se ztvárnit ani proroka Mohameda. Kvůli žertům na adresu islámu se redakce už v roce 2011 stala terčem žhářského útoku. Policie zveřejnila jména tří útočníků, podle některých svědků jich však v redakci bylo pět.

MAPKA: Redakce týdeníku Charlie Hebdo v centru Paříže

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue