Expert: Teror v Paříži připravil vycvičený tým, útočila jen jeho část

  • 197
Útok v redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo byl velmi dobře připravený. Pachatelé byli vycvičení a měli zmapované okolí i ústupové cesty, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz odborník na terorismus Marian Brzybohatý. Celý tým má podle něho více členů, než jsou jen účastníci útoku.

Jak útočníci mohli vniknout od budovy redakce, kterou po opakovaných výhrůžkách střežila policie?
Ochrana byla velmi slabá a tito lidé měli beze sporu velmi dobře zmapovanou celou situaci. Nebyl to nějaký náhodný čin, ale dobře připravený útok. Díky tomu se jim povedlo překonat strážce. Chovali se tak, aby se dovnitř prostříleli. Také tam byl moment překvapení. Těžko se dá předpokládat, že se něco takového stane.

Marian Brzybohatý

Působí jako vedoucí katedry kriminální policie Policejní akademie České republiky, kde jako docent garantuje předmět terorismus. Je autorem knih Terorismus I.,I I. nebo Současné vývojové trendy terorismu a vybrané pedagogické problémy výcviku speciálních jednotek. V 90. letech studoval v USA problematiku terorismu.

Šéfredaktorovi chodily opakovaně výhružné dopisy, nedal se tedy útok lépe předvídat?
Předvídat se to do určité míry dalo, ale pokud dlouhou dobu nevíte kdy, kde, kdo a jak, tak v podstatě neudržíte koncentraci ani prostředky, které by vám tomuto pomohly zabránit. To prostě možné není.

Takže na podobné situace se lépe připravit nedá.
Vždycky se dá lépe připravit, ale otázkou je za jakou cenu a jak dlouho se taková opatření dají udržet. Opatření bezesporu ovlivní i chod samotné redakce. Novináři potřebují informace, potřebují svobodu pohybu, kontakt s lidmi, takže stoprocentně redakci zajistit možné není.

Jak je možné, že se všem útočníkům následně podařilo uprchnout?
Jak říkám, nebyl to náhodný útok. V redakci byl v podstatě jenom útočný tým. Ale celý tým, který takovouto operaci připravuje, je podstatně širší. Měli vypracovaný plán útoku, ale i plán ústupové cesty, úniku z místa činu. Měli zmapované celé okolí. Věděli, co dělají, a znali reakci bezpečnostních sil.

On-line rozhovor

Odborník na terorismus Marian Brzybohatý bude ve čtvrtek od 16:00 v on-line rozhovoru odpovídat čtenářům.

Říkáte, že útočila jen malá část skupiny. Dokážete odhadnout, kolik lidí se podílí na přípravě takovéhoto teroristického útoku?
Nerad bych hádal, to by bylo na celou přednášku. Ale pravděpodobně jich bylo mnohem víc. Někdo musel zajišťovat informace, někdo to musel naplánovat, zajišťovat logistiku. Požadavky na počty lidí a na jejich kvalifikaci jsou v tomto případě velmi specifické. A takového člověka neseženete na každém rohu. Jednalo se pravděpodobně o lidi, kteří byli pro tento způsob útoku vycvičení.

Podaří se podle vás útočníky dopadnout?
Těžko říct. Francie udělá všechno. Já si vzpomínám na rok 1993, kdy došlo k útoku v pařížském metru. Tam to bylo vyřešeno velice rychle, kdy asi po týdnu pronásledování byl dostižen poslední útočník.

Dnes je ale situace diametrálně jiná. Ve Francii je velice silná islámská komunita. Její podstatná část je zradikalizovaná. Navazuje to na sociální nepokoje, kterých tam proběhla celá řada, a které se Francouzi snažili řešit spíš prostřednictvím sociálních nástrojů. Ale to nefunguje. V současné době se projevy násilí islámských fundamentalistů stupňují.

V Paříži je momentálně vyhlášen mimořádný stav. Co to znamená?
To znamená, že jsou omezená především práva a svobody lidí, že policie má  zvýšené pravomoci, bezpečnostní složky obecně. Díky tomu se snaží vybudovat takový režim, který by dával nejmenší možnosti pohybu těch útočníků. Je to otázka zvýšeného dohledu nad celou společností.

Střelbu útočníků v Paříži natočili lidé z okolních budov:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue