Vila ve Strašnicích, kterou koupil Vratislav Mynář. | foto: Michal Šula, MAFRA

V kancléřově vile měli sídlit strážníci, pak město náhle podalo inzerát

  • 789
Strašnická funkcionalistická vila s dvěma patry, kterou výhodně koupil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, mohla být velkorysou služebnou městské policie. Ale sešlo z toho. Pražský magistrát pro opuštěný dům, který mu patřil od roku 2002, žádné využití neměl, a proto hledal kupce. Vyhrál zájemce, který měl na účtu jen o málo víc peněz, než kolik za vilu nabídl.

Tak popisuje prodej vily, kterou nyní vlastní prezidentův kancléř, deset let stará důvodová zpráva pro pražské zastupitele. Úřad pod vedením primátora Pavla Béma měl v plánu vypsat na kupce soutěž, a proto se začal pídit po ceně, kterou by za ni mohl chtít.

Tržní cenu už tehdy znalec odhadl na téměř devět milionů. Posudek stanovený dle cenových předpisů pak určil nejnižší částku, za kterou by mohla být budova prodána, na sedm milionů korun. Magistrát poté zveřejnil nabídku na své úřední desce.

Na účtu kupci už moc nezbylo

V roce 2005, kdy zastupitelé o prodeji rozhodují, jsou zájemci dva: jakýsi Ivan Tesařík a podnikatel Radek Luňák – ten podle Lidových novin ve stejném roce prodal pozemky mimo jiné lobbistovi s vlivem na magistrát Tomáši Hrdličkovi.

Komise vybere jako vítěze soutěže Luňáka – za vilu totiž nabídl 8 milionů 250 tisíc, zatímco druhý zájemce nabízel o 200 tisíc méně. Rozhoduje cena a to, aby měl kupec dostatek peněz. To Luňák dokládá potvrzením z banky. „Zájemce má v pobočce vedeno osobní konto, jehož zůstatek ke dni 28. 12. 2004 činí 8 500 000,“ stojí ve zprávě.

Cena vily odpovídá jejímu stavu, hájí se Mynář. Hraje i o svou prověrku

Dnes už si tehdejší zastupitelé, kteří prodej posvětili, na vilu nevzpomínají. „Prodej nějakému Luňákovi? To nevím. Četl jsem, že kancléř Mynář si koupil vilu, to vím. Ta cena mi přišla nepříliš vysoká, když to řeknu velmi kulantně, ale to je všechno, co o tom vím,“ říká Rudolf Blažek, jeden z tehdejších radních.

Luňák posléze vilu prodal, jejím novým majitelem se stal advokát Vít Široký, mimo jiné obhájce lobbisty Romana Janouška, který právě v éře primátora Pavla Béma měl na magistrát a jeho rozhodování výrazný vliv. Podle smlouvy Široký dům koupil za 5,1 milionu. Moc na něm nevydělal: kancléři Mynářovi ho prodal za pět a půl milionu korun.

A jaké prostory kancléř za takovou cenu získal? Dokument z roku 2005 popisuje, že v přízemí domu bylo rovnou devět místností, v prvním patře pět pokojů a další ve druhém patře. Dům má také dvě terasy.

Podívejte se, jak vypadá Mynářova vila:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video