Obří vlajka z kaktusů a sukulentů pomůže lidem i prostředí

Obří vlajka z kaktusů a sukulentů pomůže lidem i prostředí | foto: The Giant Flag

Obří vlajka pomůže lidem i přírodě. V JAR chystají unikátní projekt

  • 16
V Jihoafrické republice se chytá unikátní environmentální projekt. V jedné z nehostinných oblastí má vzniknout gigantická vlajka tvořená kaktusy a sukulenty. Ty zúrodní půdu a dají místním možnost obživy. V oblasti vyroste také solární park produkující elektřinu.

Až bude projekt dokončený, bude vidět i z vesmíru. Podle autorů vytvoří pracovní místa, přiláká turisty, nastartuje místní ekonomiku a může také spojit rozhádané sousedy. Crowdfundingový projekt Giant Flag si klade opravdu velké cíle. Záměr je však poměrně jednoduchý. V písečném regionu Karoo mezi Kapským městem a Johannesburgem má vyrůst gigantická jihoafrická vlajka o velikosti 66 fotbalových hřišť, jak uvádí zakladatel projektu Guy Lieberman.

Vlajka to však nebude ledajaká. Skládat se má ze stovek tisíců kaktusů a sukulentů. Bílé plochy vlajky pak obstarají cesty, černé pak velký solární park. Na financování projektu se může podílet každý zakoupením libovolného počtu rostlin (každá v ceně deseti dolarů), jednotek cest (sto dolarů za jednotku) či jednotek solárních panelů (250 dolarů za jednotku). Celkově tvůrci projektu chtějí od dárců získat částku 2,5 milionu dolarů (asi 57 milionů korun).

Crowdfunding

Crowdfunding je shánění peněz na financování různých projektů nikoli cestou oslovování velkých investorů, ale hromadného oslovení široké veřejnosti. Pro usnadnění crowdfundingu existují servery, které podporované projekty umožňují vyhledat. Ze zahraničních je to například Kickstarter, z tuzemských pak Startovač či HitHit.

Zdroj: Wikipedia

Celý projekt pak pochopitelně přijde na mnohem více peněz. Nyní disponuje 18 miliony dolarů od sponzorů jako Google či Toyota, vlády, místních mecenášů a neziskových organizací. Příspěvky od dárců z celého světa tak jsou pouze zlomkem z celé částky a mají spíše určitou symbolickou hodnotu.

Ekologická a sociální stabilita

Lieberman přišel s originálním nápadem během mistrovství světa ve fotbale v roce 2010, které se konalo právě v Jihoafrické republice. Jeho tehdejší zaměstnavatel, reklamní agentura FCB, chtěl využít symbolu vlajky pro posílení vazeb mezi Jihoafričany. Lieberman však šel s projektem Giant Flag mnohem dál.

„Je to o tom, jak se chováme k sobě, k přírodě, jak budujeme své životní prostředí a jak se díváme na naši budoucnost na této planetě,“ vysvětlil Lieberman pro server CNN. Projekt Giant Flag má podle něj mísit ekologickou a sociální stabilitu. „Můžeme to nazvat soucitným kapitalismem. Pokud to bude fungovat, směřujeme k socioekonomickému zlomu, který navždy změní život v tomto regionu,“ myslí si Lieberman.

Z čistě technického hlediska – výsadba kaktusů a sukulentů do málo úrodné zeminy dodá živiny. Za několik let pak bude možné na takto „oživené půdě“ pěstovat i mnohem méně odolné rostliny. Kaktusy a sukulenty pak dokáží za rok zredukovat ekvivalent až 200 tun uhlíku, což pozitivně ovlivní dopady globálního oteplování. Výsadba také zlepší mikroklima v regionu Karoo. Solární panely, které budou také součástí obří vlajky, dokážou zásobovat elektrickou energií až čtyři tisíce okolních domů. Pokud vše půjde dobře, tvůrci projektu plánují dokončení vlajky v roce 2017.

Nová pracovní místa a rozvoj turismu

Nejvíce by z dokončeného projektu profitovala obec Camdeboo, kde nyní bojují se 40procentní nezaměstnaností a také rasovými a ekonomickými rozkoly. Projekt by pro místní vytvořil na 700 pracovních míst, které by obsadily zejména ženy. Na starost by měly pečování o rostliny. Podle průzkumů by gigantická vlajka zvedla objem turismu v regionu o 20 až 25 procent.

V úspěch projektu doufá také Jeunesse Parksová, ochránkyně životního prostředí a zakladatelka organizace Food and Trees for Africa. „S obnovou půdního profilu, karbonovými offsety, obnovitelnou solární energií a socioekonomickými dopady, které bude mít na místní komunity, je vlajka opravdu unikátní iniciativou.

Lieberman pak vidí projekt Giant Flag jako „příležitost udělat něco dramatického a krásného, co vyjádří ducha národa, který přesahuje politiku a společenské rozdíly“.

Podívejte se na krátké představení projektu Giant Flag:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue