Kolomý dostal na Dakaru dodatečnou penalizaci a přišel o třetí místo

• 20
Souboj českých kamionistů vyzněl v druhé etapě Rallye Dakar pro Martina Kolomého s kamionem Tatra, který dojel patý a původně se posunul na třetí místo. Jenže kvůli dodatečné půlminutové penalizaci za překročení rychlosti na přejezdu klesl na průběžné páté místo. Aleš Loprais dorazil do San Juanu na sedmém místě, celkově je šestý.

Aktuálně Kolomý ztrácí v průběžném pořadí minutu a 11 vteřin na vedoucího Eduarda Nikolajeva z Ruska.

„Jelo se mi parádně, jen ten intercom zase nefungoval, ale už jsme to měli s klukama natrénovaný, tak to bylo lepší,“ pousmál se Kolomý, který měl problémy s kabinovou vysílačkou i v úvodní etapě.

O lepší čas jej připravila menší kolize. „Vylítli jsme mimo trať a trefili několik stromků. Měli jsme co dělat, aby z toho nebyla vážnější šlupka. Nakonec z toho byla jen malá ztráta,“ řekl Kolomý v tiskové zprávě Tatra Buggyra racing týmu.

Aktuálně Kolomý ztrácí v průběžném pořadí minutu a 11 vteřin na vedoucího Eduarda Nikolajeva z Ruska. Šestý Aleš Loprais je o dalších 29 sekund zpět. I on je zatím s průběhem rallye spokojený.

„Kamiony jedoucí v první desítce mají hodně vyrovnané časy a soutěž je tedy pořád jako na začátku. Zatím si zvykám na kamion, a proto nás těší, že ztráta na vedoucího Nikolajeva je pouze dvě minuty. Výchozí pozice do dalších dakarských bojů není zlá,“ uvedl Loprais.

Vydařený start zažívá i Martin Macík mladší, který byl v pondělí dvanáctý a průběžně je třináctý. „Místy to bylo ale opravdu hodně rychlé. Prověřil nás prach feche feche v závěru etapy, ale jinak bylo podstatnější nedělat chyby. Jednou jsem se i já dostal mimo trať, to byla kompletně moje chyba, za kterou jsem si hodně nadával, nicméně v celkovém čase neznamenala tak zásadní ztrátu,“ uvedl Macík.

Pozici nejrychlejšího motorkáře drží David Pabiška, který sice v pondělí dojel sedmatřicátý s odstupem 32 vteřin za Ondřejem Klymčiwem, průběžně je ale Pabiška 33. a Klymčiw 34.

„Druhá etapa byla fakt strašná. Historie nic takového nepamatuje. Mluvil jsem o tom i s klukama a například Miran Stanovnik nepamatuje takhle těžkou etapu za dvacet let. Pro každého je to samozřejmě stejné, ale myslím si, že na druhou etapu to trošku přehnali. Ale dobrý, jede se dál,“ řekl Pabiška.

Ostré tempo a náročnost etapy potvrdil i Kolomý. „Jede se ve velmi ostrém tempu a jsem sám zvědav, kdo a jak bude odpadávat, protože to není snad ani možné takhle vydržet,“ uvedl zatím nejlepší Čech na legendárním závodě.

Po nedělním pomalejším startu se naplno rozjeli ruští řidiči kamazů. Etapu vyhrál Eduard Nikolajev, Ajrat Mardějev byl třetí. Mezi ně se vklínil Bělorus Sergej Vjazovič s vozem Maz a poprvé se na Dakaru radoval z umístění v nejlepší trojici.

Ondřej Klymčiw byl nejrychlejším českým motocyklistou. Devětadvacetiletý nováček obsadil 36. místo a o 32 vteřin porazil Davida Pabišku, na vítězného Španěla Joana Barredu oba ztratili přes hodinu.

Kolomý nebyl jediným potrestaným jezdcem, dodatečnou penalizaci dostali například i vedoucí Nizozemec Hans Stacey a jeho krajan Gerard de Rooy. I díky tomu zůstal český zástupce na pátém místě v etapě.

Motocyklová rychlostní zkouška na trase mezi argentinskými městy Villa Carlos Paz a San Juan měřila 518 kilometrů, další český závodník Milan Engel v ní podle neoficiálních výsledků obsadil 47. místo.

Ondřej Klymčiw s pracovnicí ambasády ČR v Buenos Aires Radkou Navarovou.

Vítěz druhé etapy Barreda vede s hondou i průběžné pořadí, Portugalec Paulo Goncalves na něj ztrácí čtyři minuty a 37 sekund. Pabiška je neoficiálně 33., Klymčiw hned za ním.

V kategorii automobilů byl nejrychlejší Násir Attíja, který přišel o prvenství v nedělní úvodní etapě až vinou dodatečné penalizace. Jezdec z Kataru vede i celkově.

Tým Aleše Lopraise se představuje na Dakaru:

Rallye Dakar - 2. etapa

Villa Carlos Paz - San Juan (Arg.)

Motocykly (625 km celkem/518 km rychlostní zkouška):
1. Barreda (Šp./Honda) 5:46:06, 2. Goncalves (Portug./Honda) -6:13, 3. Faria (Portug./KTM) -9:16, ...36. Klymčiw -1:01:27, 37. Pabiška -1:01:59, 47. Engel -1:26:52, 69. Veselý (všichni ČR/KTM) -2:15:53.
Průběžné pořadí:  1. Barreda 7:06:44, 2. Goncalves -4:37, 3. Faria -10:37, ...33. Pabiška -1:07:57, 34. Klymčiw -1:09:38, 49. Engel -1:47:58, 70. Veselý -2:34:34.

Automobily (625/518): 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 5:04:50, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -8:30, 3. Ten Brinke, Colsoul (Niz., Belg./Toyota) -10:04.
Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel 6:19:40, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -7:42, 3. Ten Brinke, Colsoul -9:42.

Kamiony (625/331): 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:34:01, 2. Vjazovič (Běl./Maz) -46, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -49, ...5. Kolomý (ČR/Tatra) -1:41, 7. Loprais (ČR/Man) -2:40, 12. Macík (ČR/Liaz) -7:28, 20. Vrátný (ČR/Tatra) -27:27.

Průběžné pořadí: 1. Stacey (Niz./Iveco) 5:06:11, 2. Nikolajev -20, 5. Kolomý -1:31, 6. Loprais -2:00, 13. Macík -12:11, 20. Vrátný -35:21.