Aleš Hemský (vpravo) a  Jason Spezza z Dallasu v průběhu duelu v Chicagu.

Aleš Hemský (vpravo) a Jason Spezza z Dallasu v průběhu duelu v Chicagu. | foto: Profimedia.cz

Palát s Hemským jednou asistovali, Seguin se přiblížil Voráčkovi

• 10
V sedmi nedělních duelech hokejové NHL se prosadili jen dva Češi. Útočník Ondřej Palát prodloužil svou bodovou sérii na tři utkání, když se asistencí podílel na výhře Tampy Bay v Ottawě. Další forvard Aleš Hemský pak rovněž jednou přihrávkou přispěl k zisku bodu Dallasu z ledu favorizovaného Chicaga.

Páteční prohru 3:6 z ledu Pittsburghu hokejisté Tampy Bay odčinili v domácím prostředí Ottawy, kterou porazili 4:2 a upevnili si své postavení na čele tabulky Východní konference.

1. Jakub Voráček (PHI), 39z.- 48b.(15+33)
2. Jiří Hudler (CGY), 39z.- 38b.(13+25)
3. Ondřej Palát (TBL), 37z.- 30b.(9+21)
4. Radim Vrbata (VAN), 35z.- 29b.(16+13)
5. Tomáš Plekanec (MTL),39z.- 25b.(11+14)
6. Jaromír Jágr (NJD), 40z.- 25b.(9+16)
7. Martin Hanzal (ARI), 31z.- 22b.(7+15)
8. Michael Frolík (WPG), 39z.- 19b.(8+11)
9. Martin Erat (ARI), 38z.- 18b. (6+12)
10. Marek Židlický (NJD), 41z.- 18b.(4+14)

Do nového týdne Lightning vstoupí ze druhé příčky se stejný ziskem 54 bodů jako první Montreal. Na Západě pak kraluje dokonce s 58 body nejlepší tým soutěže Anaheim, následován 54bodovou dvojicí Nashville - Chicago.

Proti týmu z hlavního města kolébky hokeje Tampa o svém triumfu rozhodla během druhé třetiny, kdy nastřílela tři góly. Na průběžných 1:1 srovnával švédský bek Victor Hedman a následné opětovné vedení Senators vymazali Steven Stamkos a Tyler Johnson.

Druhý jmenovaný střelec pak v závěrečném dějství svou druhou trefou ještě pojistil výsledek. Asistencí se na tom podílel Ondřej Palát (čas na ledě 20:33, +/-: 0), jenž tak rozšířil svou bodovou sérii na poslední tři starty (v dané fázi posbíral úctyhodných sedm bodů 1+6).

S celkovým součtem 30 bodů (9+21) z 37 startů je 23letý rodák z Frýdku-Místku třetí v tabulce produktivity Čechů v NHL. V rámci celé soutěže je pak rovněž třetí v tabulce +/- s 22 kladnými zápisy. Potřetí v řadě v obraně Tampy chyběl zraněný Radko Gudas. Paláta tak z krajanů v sestavě doplnil jen bek Andrej Šustr (14:36, +/-: 0, 2 střely).

Hokejisté Dallasu, kteří z aktuální desáté pozice v tabulce Západní konference bojují o postup do elitní osmičky, zavítali na led silného Chicaga povzbuzeni sérií čtyř výher v řadě. Poslední dva triumfy si navíc připsali po debaklech 6:0 Arizony a 7:1 Minnesoty.

Formu dokázali prodat i proti favorizovaným Blackhawks, přestože výhru nakonec brali domácí. Stars si totiž odvezli bod za remízu 4:4 z řádné hrací doby, ve které hned čtyřikrát odskočili do vedení a Chicago tak neustále muselo dotahovat.

Jednu asistenci si za hosty připsal český útočníK Aleš Hemský (10:25, +/-: +2, 2 střely), stejně jako lídr ofenzivy Tyler Seguin. Kanadský útočník tak ztenčil náskok Jakuba Voráčka z Philadelphie na čele produktivity NHL na rozdíl jediného zápisu. Voráček má 48 bodů (15+33) a druhý Seguin 47 (26+21).

Chicago, v obraně s Michalem Rozsívalem (13:07, +/-: +1) šlo do vedení v zápase poprvé až v rozhodujícím prodloužení. To v 62. minutě ukončil forvard Patrick Sharp, za což byl zvolen první hvězdou večera.

Poslední tři zápasy Bostonu, zatím marně usilujícího o návrat na pozice zajišťující postup do play-off Východní konference, vždy dospěly až do prodloužení či nájezdů, ze kterých Bruins nakonec odcházeli poraženi. Nejprve po výsledku 3:4SN s Torontem, v sobotu pak 2:3 po prodloužení s Ottawou a o den později v předehrávaném souboji nedělního programu 1:2SN s Carolinou.

Hurricanes, v jejichž dresu byl s pěti střeleckými pokusy nejaktivnějším hráčem český útočník Jiří Tlustý (15:47, +/-: 0), poslal do vedení v závěru první třetiny Patrick Dwyer. Boston, za který tentokrát nebodoval David Krejčí (18:23, +/-: -1), vrátil do hry v 35. minutě Patrice Bergeron a stav 1:1 vydržel až do konce prodloužení. V nájezdech pak jako jediný uspěl domácí kapitán Eric Staal.

Výsledky NHL

Carolina - Boston 2:1SN (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
20. Dwyer, rozh. náj. E. Staal – 35. Bergeron. Střely na branku: 36:20. Diváci: 17 212. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Carolina), 2. T. Rask (Boston), 3. J. Staal (Carolina).

Washington - Florida 4:3 (0:0, 3:2, 1:1)
22. Ovečkin, 33. Laich, 40. Alzner, 46. Burakovsky - 24. Trocheck, 26. Olsen, 59. Bjugstad. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Laich, 2. Ovečkin (oba Washington), 3. Bjugstad (Florida).

Ottawa - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
1. Turris, 28. Stone - 37. a 48. Johnson (na druhou Palát), 24. Hedman, 37. Stamkos. Střely na branku: 22:30. Diváci: 16 949. Hvězdy utkání: 1. Johnson, 2. Kučerov (oba Tampa), 3. Turris (Ottawa).

Edmonton - NY Islanders 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
17. a 58. Hendricks, 21. Eberle, 43. Roy, 58. Fraser - 24. Boychuk, 60. Nelson. Střely na branku: 23:33. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: 1. Scrivens, 2. Eberle, 3. Hendricks (všichni Edmonton).

Colorado - Columbus 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
1. Iginla, 26. Landeskog, 36. McLeod - 12. a 22. Dubinsky, 28. Johansen, 59. Savard. Střely na branku: 29:27. Diváci: 14 780. Hvězdy utkání: 1. Savard (Columbus), 2. Landeskog (Colorado), 3. Dubinsky (Columbus).

Anaheim - Nashville 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:3, 1:0 - 0:0)
13. Beleskey, 23. Perry, 58. Beauchemin, rozhodující sam. nájezd Kesler - 22. Ekholm, 34. S. Jones, 38. C. Smith. Střely na branku: 33:30. Diváci: 16 402. Hvězdy utkání: 1. Beauchemin, 2. Getzlaf (oba Anaheim), 3. Ellis (Nashville).

Chicago - Dallas 5:4 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 1:0)
6. Saad, 24. P. Kane, 39. Bickell, 57. B. Richards, 62. Sharp - 25. a 45. E. Cole, 4. Jamie Benn, 23. Jordie Benn (Hemský). Střely na branku: 38:34. Diváci: 21 884. Hvězdy utkání: 1. Sharp (Chicago), 2. E. Cole (Dallas), 3. B. Richards (Chicago).