Zřícený airbus vůbec neměl povolení k letu, tvrdí indonéské úřady

  • 130
Indonéské ministerstvo dopravy oznámilo, že letecká společnost AirAsia neměla minulou neděli povolení na let z indonéského města Surabaji do Singapuru, který se zřítil poblíž ostrova Borneo. Pátrací týmy mezitím nalezly v Jávském moři s největší pravděpodobností čtyři velké části letounu.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Julia Adravidy Baraty letecká společnost měla pouze povolení na trasu z druhého největšího indonéského města Surabaji do Singapuru v pondělí, úterý, čtvrtek a sobotu. Tedy nikoli na nedělní ráno, kdy let QZ8501 vystartoval.

„Takže AirAsia porušila povolení na trasu, které ji bylo vydáno,“ řekl Barata americkému listu The Wall Street Journal. Od pátku byly lety AirAsia na této trase pozastaveny. Před říjnem loňského roku podle Baraty mohla letecká společnost létat na této trase každý den, nicméně v době neštěstí již ne. AirAsia tuto informaci odmítla komentovat.

Indonéské ministerstvo dopravy se bude zabývat i dalšími trasami aerolinek AirAsia. „Doufejme, že s vyšetřováním začneme od příštího pondělí. Jde nám především o letový řád. Je možné, že licence AirAsia v Indonésii by mohla být zrušena,“ řekl podle agentury Reuters ředitel letecké dopravy v Indonésii Djoko Murdjatmodjo. 

Úřady zároveň vyšetřují informaci, že piloti zříceného airbusu si před odletem nepožádali o zprávu o počasí. Podle prohlášení AirAsia je před každým jejím letem vytištěna informace o počasí a piloti si ji berou s sebou do letadla. Zda však piloti zříceného letounu tak postupovali, není jasné.

Ředitel indonéské pobočky AirAsia Sunu Widyatmoko řekl, že letecká společnost je připravena spolupracovat na vyšetřování nehody.

Airbus vletěl do bouře

Indonéská meteorologická agentura BMKG zjistila, že airbus nejspíše vletěl do bouřkových mraků. „Z našich dat to vypadá, že v místě posledního výskytu letadla bylo velmi špatné počasí, a to byl hlavní důvod nehody,“ řekl podle BBC profesor Edvin Aldrian, ředitel výzkumu v BMKG. 

Aldrian tvrdí, že meteorologové mají důkazy o extrémních mrazivých podmínkách ve výšce pohybu letadla. Satelitní snímky naznačily, že teploty se v dráze letu pohybovaly kolem minus 80 až minus 85 stupňů Celsia. Na letadle se pak vytvořila námraza a došlo k poškození motorů.

Jak nicméně agentura rovněž sdělila, nejde o konečný závěr vyšetřování. „Je to jen jedna analýza toho, co se mohlo přihodit na základě dostupných meteorologických dat. Není to konečné stanovisko o příčině nehody,“ uvedla BMKG.

Úřady již dříve uvedly, že airbus letěl ve výšce 9,8 kilometru a kvůli bouřkovému mraku žádal o povolení vystoupat do výšky 11,6 kilometru. Řízení letového provozu mu však povolilo pouze výšku 10,4 kilometru, protože v původně žádané letové hladině už byl jiný stroj.

Pátrací tým se pokusí pořídit záběry nalezených částí

Pátrací týmy mezitím podle agentury Reuters nalezly v Jávském moři s největší pravděpodobností čtyři velké části letounu. Jeden z objektů objevily již v noci z pátku na sobotu a další tři, z nich největší měří okolo 18 metrů, pak během soboty. Kvůli špatné viditelnosti tyto předměty nebylo možné pod hladinou vyfotografovat. 

Šéf indonéského pátracího týmu Bambang Soelistyo je přesvědčen, že patřily hledanému letadlu. „Mohu vás ujistit, že jde o části letadla AirAsia, které hledáme,“ citovala Soelistya agentura AFP v době nálezu prvních dvou objektů. Jeden předmět je dlouhý 9,4 metru, široký 4,8 metru a na tloušťku má 40 centimetrů. Druhý objekt měří 7,2 x 0,5 metru, dodal šéf indonéského týmu.

V podmořském zkoumání zatím bránily vysoké vlny. Potápěči, včetně několika ruských odborníků, kteří na místo dorazili, budou moci trosky prozkoumat až v neděli v případě, že se počasí vylepší.

Indonéské úřady předtím sdělily, že oblast pátrání v sobotu rozšířily a pátrací letouny mohly ráno využít nakrátko zlepšeného počasí. Podle pátracího týmu se vrtulníky začaly zaměřovat na jižní pobřeží Bornea.

Speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením stále pátrá i po černých skříňkách ze zříceného airbusu. Špatné počasí zatím pátrání mařilo a bránilo potápěčům, aby našli vrak letounu A320-200.

V sobotu měla do oblasti neštěstí dorazit loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů, který se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus.

Pátrání se v minulých dnech soustředilo na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít. Pokud budou nalezeny i černé skříňky, bude možné zjistit, co bylo příčinou zřícení letounu.

V předpokládané oblasti neštěstí operují lodě z Indonésie, Malajsie, Singapuru a Spojených států. Ze vzduchu pátrá po troskách stroje devět letadel, které prohledávají oblast o rozloze 13 500 čtverečních kilometrů. Dva letouny se 72 záchranáři a speciální pátrací ponorku poslalo i Rusko, k nimž by se měly připojit ještě další dvě japonské lodě a tři vrtulníky.

Ze 162 lidí na palubě letounu společnosti AirAsia se podle dosavadních informací nikdo nezachránil, do pátku se podařilo z moře vytáhnout 30 těl obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video