Ilustrační snímek | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Seškrábal jsem vám z auta „Pomáhat a chránit“, volal muž policistům

  • 27
Je Štědrý den, na operačním středisku krajské policie drnčí telefon. Ozve se muž, který policistům přeje hezké vánoční svátky s tím, že ze dvou policejních aut před služebnou v Tanvaldě seškrábal nožem nápisy „Pomáhat a chránit“. Prý je policisté nesnášejí.

To je jeden z několika kuriózních telefonátů, které zaznamenali krajští policisté během Vánoc a Silvestra.

„Chtěl bych vám popřát všechno nejlepší k vašemu Štědrému dni a mám pro vás dárek. Jeden váš kolega mi říkal, že vás hrozně s..ou ty nápisy ‚Pomáhat a chránit‘,... tak jsem dneska šel a jak mají kluci ty dvě auta před stanicí, tak jsem jim to nožem seškrábal,“ svěřil se špatně artikulující muž do telefonu.

Policisté si jeho čin prověřili a zjistili, že se nic takového nestalo. „Po ověření situace se nám ulevilo, ale volající nás netradičním vánočním přáním dost pobavil,“ řekl Barbora Maralíková, vedoucí krajského operačního střediska policie.

Zajímavé telefonáty zazněly i na Silvestra. Například oznámení pána o opilé ženě, která se potácí v centru Semil. „Zajímavé to bylo z pohledu času. Ve stavu značně podroušeném se žena nacházela již krátce po jedné hodině odpoledne,“ dodala Maralíková.

A přidala další silvestrovský příběh. „Kolem půl čtvrté odpoledne jsme prostřednictvím Zdravotnické záchranné služby přijali oznámení o třech topících se osobách v přehradě. Po příjezdu hlídky na místo jsme zjistili, že se jedná o potápěče na silvestrovském ponoru,“ popsala policistka.

Jeden volající měl problém s určením místa, odkud volá. „Na tento dotaz odpověděl, že přeci z telefonu,“ podotkla Maralíková.

223 hovorů na linku 158

Během vánočních svátků, silvestra a Nového roku přijali policisté v Libereckém kraji celkem 223 hovorů na linku 158, což bylo o sedm méně než loni.

Nejvíce se během Vánoc jednalo o fyzická napadání, hádky v rodinách, rušení nočního klidu. Lidé oznamovali také dopravní nehody nebo sdělovali informace ke špatné sjízdnosti silnic. Policisté přijímali i oznámení o krádežích či okradení.

„Přijímali jsme rovněž oznámení o pohřešování někoho blízkého. Vesměs se jednalo o obavu, že někdo nedorazil v danou dobu tam, kam měl. Vše se většinou do hodiny vyřešilo a vysvětlilo, klasické pátrací akce jsme po nikom vyhlašovat nemuseli,“ vysvětlila Maralíková.

Silvestr už byl horší. „Vánoce jsou vždycky klidnější, poněkud jiná je pak situace na Silvestra. Nejvíce oznámení se týkalo různých napadení, ať už fyzických či verbálních, a to jak v rodinách, tak na ulici, a rušení nočního klidu,“ sdělila policistka.

„Bezmála dvacet procent oznámení se týkalo dopravy - hlášení nehod, předmětů na vozovce, špatné sjízdnosti. Pak následovala oznámení o krádežích, jak v objektech či okradení osob, ale například i odcizení vozu. A Silvestr přinesl rovněž oznámení o požárech.“