Z pořadu Večer plný hvězd

Z pořadu Večer plný hvězd | foto: Česká televize

KOMENTÁŘ: Proč máme tolik stanic, když na silvestra všechny hrají totéž

  • 113
Už několik let po sobě vyhrává poslední večer roku nejskromnější ze silvestrovských zábavných pořadů, Všechnopárty. Stejně tomu bylo i na sklonku letopočtu 2014. A stejně jako v minulosti jinak splynul program stanic v jednu estrádu.

Když se z diváckých statistik vynechá zpravodajství, je nasnadě, že období od pohádkových Vánoc po novoroční půlnoc zůstává doménou České televize. Alespoň od dob, kdy silvestrovská Nova opustila obří koncertní přenosy z Václavského náměstí a převzala praxi ostatních stanic. Tedy víceméně domácké potlachy, kde se posedí, povypráví, zanotuje, zavzpomíná, zabilancuje a s prořídlým diváckým komparzem předstírá rozjařenost jakoby v přímém přenosu.

Co večer vidělo nejvíc lidí

1. Půlnoční hymna  (ČT1)
1,513 milionu diváků

2. Novoroční přípitek (ČT1)
1,501 milionu diváků

3. Televizní noviny (Nova)
1,420 milionu diváků

4. Předpůlnoční orloj (ČT1)
1,397 milionu diváků

5. Všechnopárty (ČT1)
1,385 milionu diváků

6. Do roka a do dna (ČT1)
1,118 milionu diváků

Zdroj: MediaGuru.cz

Proto vítězí odlišná Všechnopárty, která kvůli svátečnímu vydání nehází konfety do sklenic s nealkoholickým sektem. Jako kdykoli jindy Karel Šíp prostě vede rovnocenný dialog s hosty; tentokrát s Petrem Čtvrtníčkem, jenž baví i smutnou historkou s vážnou tváří, či bezprostředním lyrikem Tomášem Klusem, jemuž hostitel neváhá říci – Klidně žertujte, ale ne tak blbě! Povídají si, což léčí a stačí: vidělo je 1,4 milionu lidí, třetina čtyřmilionového silvestrovského publika.

Ostatní pořady se držely až zoufale jednotného klíče. Sestřih minulých dílů se využil v Zázracích přírody na ČT i v magazínu Novy Prásk!, imitátor Miloše Zemana hostoval na ČT i TV Barrandov. V ČT se žonglovalo kuželkami, na Barrandově šejkry. Občas přišel i kouzelník. Pokusné nápodoby Televarieté zakopávaly o bezduché texty.

Coby společný trend se ukazují lepé moderátorky s minimálním vlastním vkladem, opakující „A jdeme dál“; přitom Adéla Banášová v postfederální hitparádě Chart Show na Nově přebíjela Terezu Kostkovou ve veřejnoprávně dietním Večeru plném hvězd, nemluvě o Kateřině Brožové v obýváčku Barrandovského silvestra. Leč vzkaz Brožové „Můžete přepínat, ale vraťte se“ zabral, barrandovský candrbál porazil sledovaností Novu i Primu s Gottem.

Druhý obecný trend: s výjimkou Barrandova takřka vymřely hrané, neřkuli hravé scénky. Nikdo je neumí psát, zbyly jen deklamátorské výstupy dvojic typu Náhlovský–Mladý a Háma–Wehrenberg. Což vede ke zjištění, že i nevyrovnané videoskeče Pečeného sněhuláka, jež připomněla ČT 2, byly vlastně průkopnickým zjevem roku.

Změny se každý bojí

A konečně třetí trend, který stanice sdílejí, spočívá v tom, že silvestrovské televize paličatě nabízejí divákovi obraz toho, co si umí pořídit sám. Většina rodinných či přátelských sešlostí si přece vykládá, vzpomíná, zazpívá; proč se mají dívat, jak totéž provozují celebrity popoháněné interní soutěží, která stanice nasadí sprostonárodní popěvky statečně jako první?

ČT Art přinesl skutečnou podívanou: londýnský koncert k výročí Bídníků. Kdyby Kavčí hory místo ukázky z muzikálu Horečka sobotní noci převzaly celé představení pražského Divadla Kalich, měly by parádní kousek pro dobrou náladu bez bitvy o stále tytéž tváře bavičů.

Jenže silvestrovské změny se každá stanice bojí. Vždyť i spásný kanál s tiše praskajícím krbem stádně přepnul na hlučný ohňostroj.

31. prosince 2014