Ondřej Palát (vpravo) z Tampy Bay se raduje se spoluhráčem Antonem Stralmanem z...

Ondřej Palát (vpravo) z Tampy Bay se raduje se spoluhráčem Antonem Stralmanem z gólu v duelu s Buffalem. | foto: AP

Palát se blýskl ziskem čtyř bodů, Voráček po odmlce znovu bodoval

• 14
Na Silvestra měli hokejisté NHL rovněž napilno. V jedenácti zápasech se bodově prosadilo sedm Čechů. Skvělý výkon podal především mladík Ondřej Palát, jenž řídil výhru Tampy Bay 5:1 v Buffalu ziskem čtyř bodů (1+3). Mezi střelce se pak zapsali ještě Jakub Voráček, Tomáš Fleischmann, Aleš Hemský a David Krejčí.

Před devíti dny se Palát (čas na ledě 16:13, +/-: +4, 3 střely) prezentoval třemi asistencemi v souboji s Pittsburghem a na Silvestra si proti Buffalu danou bilanci zopakoval navíc s přídavkem jednoho gólu, čímž si vytvořil nové osobní zápasové maximum své začínající kariéry v NHL.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI), 37z. - 47b.(15+32)
2. Jiří Hudler (CGY), 38z. - 37b.(13+24)
3. Ondřej Palát (TBL), 35z. - 27b.(9+18)
4. Radim Vrbata (VAN), 33z. - 26b.(14+12)
5. Tomáš Plekanec (MTL),37z. -23b.(10+13)
6. Jaromír Jágr (NJD), 38z. - 21b.(6+15)
7. Michael Frolík (WPG), 38z. - 19b.(8+11)
8. Martin Hanzal (ARI), 30z. - 18b.(6+12)
9. Marek Židlický (NJD), 39z. - 18b.(4+14)
10. Martin Erat (ARI), 37z. - 17b. (6+11)

Tampa Bay tak na ledě soupeře zejména díky skvělému výkonu 23letého rodáka z Frýdku-Místku a jeho parťáků Nikity Kučerova (2+1) a Tylera Johnsona (0+3) z úderné formace uspěla jasně 5:1 a s průběžným součtem 52 bodů potvrdila své vedení v tabulce Východní konference (nejlepší tým Západu Anaheim má ještě o 2 body navíc - 54).

Za poslední čtyři starty Palát, jenž byl po právu vyhlášen první hvězdou středeční partie, posbíral už celkově osm kanadských bodů a vylepšil si tak statistiky na 27 zápisů (9+18) z 35 odehraných utkání.

„Od té chvíle, co hrají pohromadě, předvádí doslova kouzelné kousky. S takovou souhrou nám to snad bude přinášet ještě další výhry,“ pochvaloval si výkon formace s českým mladíkem trenér Jon Cooper, jenž tak nemusí v ofenzivě spoléhat výhradně na kapitána Stevena Stamkose.

Kvůli zranění v dolní části těla v sestavě Lightning nefiguroval bek Radko Gudas, jenž v předešlém duelu s Torontem jen těsně unikl nebezpečnému úrazu po zásahu bruslí v oblasti krku. Kromě Paláta se tak v akci z Čechů představil ještě vytáhlý zadák Andrej Šustr (20:05, +/-: 0). Brankář Buffala Michal Neuvirth znova pouze kryl ze střídačky záda Švédovi Jhonasi Enrothovi.

Z dosavadních 37 startů v sezoně Jakub Voráček (čas na ledě 22:00, +/-: 0, 3 střely) nebodoval jen v devíti případech. V předešlých duelech proti Nashvillu a Arizoně se tomu stalo vůbec poprvé v navazujících zápasech. Na Silvestra na ledě Colorada se však kladenský odchovanec znova prosadil a upevnil si tak vedení v kanadském bodování slavné soutěže se ziskem 47 zápisů před druhým Tylerem Seguinem z Dallasu (44 bodů).

Využitou přesilovkou v 11. minutě poslal Philadelphii do vedení. Svým 15. zásahem se opět osamostatnil na čele střelecké statistiky Čechů od s 14 trefami druhého Radima Vrbaty z Vancouveru (další v pořadí Jiří Hudler dal gólů 13).

Skóre souboje Avalanche a Flyers se po šedesáti minutách nakonec zastavilo na výsledku 3:3, když domácí udržel ve hře vyrovnávací brankou z 53. minuty veterán Jarome Iginla. V prodloužení se pak přiklonilo štěstí na stranu Colorada, za které v 65. minutě rozhodl Ryan O’Reilly. V sestavě vítězů nechyběl zkušený bek Jan Hejda (23:05, +/-: -1, 3 střely).

Jasným výsledkem 6:0 skončila konfrontace Dallasu s Arizonou. Hvězdný Tyler Seguin si u kanonády připsal překvapivě jen jediný bod za přihrávku a nadále tak zůstává v kanadském bodování NHL tři zápisy za vedoucím Voráčkem.

Jedním z šesti úspěšných střelců Stars byl i Aleš Hemský (čas na ledě 14:29, +/-: +1, 2 střely). Český reprezentant se v sezoně střelecky trápí, když má po 33 startech na kontě jen čtyři trefy (celkově 12 bodů za bilanci 4+8). Blýská se však na lepší časy, když v posledních dvou utkáních se pokaždé trefil. Na branku z 29. prosince proti Rangers navázal i proti Arizoně, když ve třetí třetině dorážkou zvyšoval na průběžných 5:0.

S pěti střeleckými pokusy patřil mezi nejaktivnější hráče Coyotes český centr Martin Hanzal (19:48, +/-: -2), stejně jako Martin Erat (15:19, +/-: -1) a Zbyněk Michálek (18:06, +/-: -2, 1 střela) ale nebodoval.

V součtu třetím bodem ze sedmého zápasu po návratu z marodky se na Silvestra připomněl útočník David Krejčí (18:02, +/-: +2, 2 střely), jenž skóroval za Boston v domácím duelu s Torontem. Šternberský rodák (autor 13 bodů 5+8 z odehraných 18 zápasů) v závěru druhé dvacetiminutovky snižoval ztrátu Bruins na průběžných 2:3. Když se krátce po něm trefil i bek Torey Krug, šly oba celky podruhé do kabin za smírného skóre 3:3.

Třetí třetina ani prodloužení však žádnou změnu nepřinesly a tak rozhodovaly penalty, ve kterých Krejčí v páté sérii nedokázal znova překonat brankáře Jonathana Berniera a po trefě Nazema Kadriho tak brali druhý bod hostující hráči Toronta s Romanem Polákem v obraně (23:53, +/-: 0, 3 střely).

Po pěti startech bez bodového zisku, které navíc proložil i vynechanými duely v roli náhradníka, se po delší době v NHL zapsal mezi střelce útočník Tomáš Fleischmann (15:13, +/-: 0, 1 střela). Jeho Floridě to ale k bodům nepomohlo, když doma padla 2:5 s ve velké formě hrajícími Rangers. Fleischmann má po 31 zápasech na kontě na své možnosti jen pouhých 9 bodů (4+5).

Tři poslední zápasy v řadě sledoval Ondřej Pavelec ze střídačky výkony svého kolegy Michaela Hutchinsona. Do akce se vrátil až v domácí partii Winnipegu s Islanders. Mnoho důvodů k radosti ovšem neměl, když z 32 střel Ostrovanů čtyřikrát inkasoval a Jets před svými fanoušky padli 2:5.

Na pondělní výhru 3:1 nad Pittsburghem nedokázali ve středu navázat hokejisté New Jersey, když pro změnu padli 1:3 v Detroitu. Devils znova nastoupili bez českého dua Patrik Eliáš (příušnice) - Martin Havlát (viróza). Jaromír Jágr (16:32, +/-: -1), jenž během první třetiny hned dvakrát usedl na trestnou lavici, ani Marek Židlický (24:56, +/-: -1, 1 střela) tentokrát nebodovali. V dresu Red Wings nepustilo obránce Jakuba Kindla k zápasu zranění.

Winnipeg - NY Islanders 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)
25. a 41. Ladd - 19. a 36. Nielsen, 11. Strome, 52. Lee, 60. Bailey. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 23:33. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Strome, 2. Nielsen (oba Islanders), 3. Ladd (Winnipeg).

Buffalo - Tampa Bay 1:5 (1:1, 0:1, 0:3)
13. Enis - 49. a 59. Kučerov (na druhou Palát), 8. Carle (Palát), 40. Palát, 46. Connolly (Palát). Střely na branku: 11:25. Diváci: 19 070. Hvězdy utkání: 1. Palát, 2. Kučerov, 3. Johnson (všichni Tampa).

Florida - NY Rangers 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
37. Fleischmann, 48. Hayes - 17. Kreider, 22. Brassard, 35. McDonagh, 50. St. Louis, 56. Moore. Střely na branku: 20:34. Diváci: 15 090. Hvězdy utkání: 1. Kreider (Rangers), 2. Hayes (Florida), 3. McDonagh (Rangers).

Boston - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:2, 0:0 - 0:0)
21. Söderberg, 36. Krejčí, 38. Krug - 11. Komarov, 21. Van Riemsdyk, 30. Kessel, rozh. nájezd Kadri. Střely na branku: 28:21. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Kessel (Toronto), 2. Krejčí, 3. Söderberg (oba Boston).

Pittsburgh - Carolina 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
20. Kunitz, 59. Sutter - 10. E. Staal (Tlustý). Střely na branku: 39:25. Diváci: 18 639. Hvězdy utkání: 1. Fleury, 2. Sutter (oba Pittsburgh), 3. Ward (Carolina).

Calgary - Edmonton 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
39. a 52. Colborne, 45. Bouma, 62. Jooris (Hudler) - 17. Fraser, 31. Eberle, 50. Ference. Střely na branku: 28:20. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: 1. Colborne (Calgary), 2. Draisaitl (Edmonton), 3. Jooris (Calgary).

Detroit - New Jersey 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
38. a 56. Helm, 55. Zetterberg - 36. Whitney. Střely na branku: 28:13. Diváci: 20 027. Hvězdy utkání: 1. Helm, 2. Zetterberg (oba Detroit), 3. Whitney (New Jersey).

Anaheim - San Jose 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
5. a 42. Pavelski, 58. Couture. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17 174. Hvězdy utkání: 1. Pavelski (San Jose), 2. Andersen (Anaheim), 3. Burns (San Jose).

Dallas - Arizona 6:0 (0:0, 2:0, 4:0)
28. Ritchie, 29. Sceviour, 42. Jamie Benn, 47. Eakin, 54. Hemský, 60. Garbutt. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: 1. Ritchie, 2. Eakin, 3. Lehtonen (všichni Dallas).

Colorado - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 1:0)
31. Guenin, 35. Rendulic, 53. Iginla, 65. O’Reilly - 11. Voráček, 43. Lecavalier, 51. Giroux. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18 007. Hvězdy utkání: 1. O’Reilly, 2. Iginla, 3. Rendulic (všichni Colorado).

Columbus - Minnesota 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
40. Connauton, 46. Savard, 60. Johansen - 16. Parise. Střely na branku: 26:29. Diváci: 18 040. Hvězdy utkání: 1. Connauton, 2. Savard, 3. Bobrovskij (všichni Columbus).