Sonim XP7 se nebojí vody, extrémních teplot, vibrací ani pádů na beton

  • 6
Americká společnost Sonim oznámila, že se jí v kampani podařilo vybrat požadované finance k zahájení sériové výroby smartphonu XP7. Extrémně odolný přístroj se nezalekne vodní lázně, pádu na tvrdý beton a jeho akumulátor zaručuje nadprůměrnou výdrž. Prodej začne letos v březnu.

Ačkoli přibývá smartphonů, pro které pobyt ve vodě automaticky nemusí znamenat labutí píseň, skutečně odolných přístrojů, jež se nezaleknou hrubšího zacházení, mnoho není. Prim v této kategorii hraje značka Caterpillar, pro kterou je však primární výroba těžké techniky. Podobně jako pro CAT S50 (více zde) platí i pro Sonim XP7, že výbava není na prvním místě a primární je vysoká odolnost.

Ačkoli nejnovější smartphone od Caterpillaru dává svým designem vyšší odolnost jasně znát, nelze mu upřít jistou dávku elegance. Po té byste v případě XP7 pátrali docela zbytečně. Objemný pogumovaný přístroj tloušťky 21 milimetrů skutečně není žádný elegán, což však bohatě vynahrazuje jeho hroší kůže.

Dotykový displej má úhlopříčku čtyři palce s rozlišením WVGA (480 × 800 bodů) a překrývá jej sklo Gorilla Glass druhé generace. Výrobce slibuje také výbornou čitelnost na přímém slunci. Speciální vrstva Glove Touch pak zajišťuje, že bude panel dobře ovladatelný i v rukavicích.

Telefon je totiž připraven plnit pokyny uživatele i ve dvacetistupňovém mrazu, při kterém jsou rukavice naprostou nezbytností. Plnou zátěž pak přístroj snese i v 55 stupních Celsia.

Vysoká je také odolnost proti náhlým otřesům, a to až do výše 30 G, stejně dobře si konstrukce poradí i s vibracemi v rozsahu 5 až 500 Hz. Tvrzený gumový povlak pak neohrozí leptavé účinky čistících prostředků nebo petrolej, problémem pak není ani pád telefonu na beton z výšky dvou metrů na libovolnou část konstrukce.

Certifikace IP68 pak počítá s až třicetiminutovým pobytem v hloubce dvou metrů pod hladinou, díky IP69 pak telefon přežije i tlakové mytí. Nebývalá odolnost vůči mechanickému zatížení se logicky musela promítnout do rozměrů, které jsou navzdory menšímu displeji výrazné: 72,1 × 137 × 20,8 mm, hmotnost je pak 290 gramů.

Zatímco půdorys přibližně odpovídá běžným pětipalcovým telefonům, dva centimetry v pase v posledních letech u smartphonů nevídáme. Vyšší tloušťka je nutná daň i za akumulátor kapacity 4 800 mAh, který zaručuje výdrž dva dny i při vysoké zátěži.

Úlohu hnací jednotky plní Qualcomm Snapdragon 400 se čtyřjádrovým 1,2GHz procesorem, 1 GB pamětí a grafickou jednotkou Adreno 305. Součástí čipsetu je i modem s podporou rychlých datových přenosů LTE. Paměť má velikost 16 GB, jistou část však uzme předinstalovaný Android 4.4. a uživateli tak zbude 12 GB.

Tu bude možno mimo jiné využít na uložení snímků a videí zachycených 8Mpix fotoaparátem s LED bleskem. Čelní má pak na dnešní dobu jen průměrný 1MPix snímač. Multimediální výbavu doplňuje vestavěný FM přijímač.

Kvalitu telefonování slibuje dvojitý mikrofon s filtrací okolního hluku, hlasitý přednes pak výkonný reproduktor, který má podobu antény. Díky tomu tvar telefonu připomíná dávná PDA. Konkrétně HTC Wallaby, které bylo v Česku v prodeji pod jmény T-Mobile MDA I a Eurotel Dataphone.

Společnost Sonim kampaň zahájila 25. listopadu s cílem získat od zájemců o nejodolnější LTE smartphone dohromady 150 tisíc dolarů (zhruba 3,5 milionu korun). Zájem o netradiční přístroj byl však vyšší, než představitelé společnosti očekávali. V kampani, která skončila 7. ledna, se podařilo vybrat lehce přes 237 tisíc dolarů (téměř 5,5 milionu korun).

Telefon bylo možné zakoupit za 579 dolarů (zhruba 13,5 tisíce korun) bez nákladů na dopravu a daně. Celkem 268 kupujících z možných 500 za tuto cenu kromě samotného telefonu získá navíc SIM s kreditem 49 dolarů (1 100 korun), Sonim BT headset v ceně 79 dolarů (přibližně 1 800 korun), microUSB adaptér a kupon v hodnotě 200 dolarů (4 600 korun), který budou moci využít na nákup příští generace telefonu Sonim. Výrobce na telefon dává nadstandardní tříletou záruku.